SCENIC II 2.0 16V AVTOMATIK
SCENIC II 2.0 16V AVTOMATIK
Pozdravljeni!
Sporocil bi vam eno izkusnjo z SCENIC-om II 2.0 16v avt. (04/06) v zelji, da najdem razlago za tezaven vzig motorja.
Prejsnji teden me je elektronika opozorila, da imam bencina se za 67 km. Potem sem se nekaj dni vozil avto na krajsih razdaljah, nakar se v prepricanju, da se nic ni kriticnega odpravim na crpalko. Racunalnik je kazal da je do takrat porabljeno 54,1 l bencina (nato sem ga dolil 54,39 l) in torej sem na crpalko prisel z okrog 5,6 l bencina (ce ima rezervoar 60 l).
Po koncanem tankanju pa so se pri zagona zacele tezave. Motor ni stekel ceprav je elektronika dalj casa zaganjala motor. Tu sem poizkusil mislim da 5x, nakar sem avto potisnil na stran in odprl pokrov motorja, kjer nisem opazil ali vonjal nic posebnega. Seveda sem takoj preveril in ugotovil , da sem pravilno nalil bencin 95.
Ker sem doma pozabil telefon, nisem mogel takoj poklicati pomoci in sem pac vztrajal okrog avta in obcasno se poskusal zagnati motor. Po kaksnem 10-12 poizkusu je motor le trudoma stekel, motor je zelo tresel, kot bi delal kaksen cilinder manj. Po kaksnih 15-20 sekundah se je motor umiril in po se enem testnem uspesnem zagonu je do zdaj vse v redu.
V zelji da najdem razlago, vas forumovce prosim za mnenja ali izkusnje, kaj je lahko nagajalo. V navodilih sem kasneje videl, da Renault ne priporoca voznje na minimumu, toda saj bi moral imeti se nekaj cez 5 l bencina. Zanima me ali bi zdaj kaj ukrepal v smislu menjave filtera goriva, saj ugibam, da se je pojavila kaksna motnja v dovodu bencina.
Lep pozdrav vsem skupaj.
Sporocil bi vam eno izkusnjo z SCENIC-om II 2.0 16v avt. (04/06) v zelji, da najdem razlago za tezaven vzig motorja.
Prejsnji teden me je elektronika opozorila, da imam bencina se za 67 km. Potem sem se nekaj dni vozil avto na krajsih razdaljah, nakar se v prepricanju, da se nic ni kriticnega odpravim na crpalko. Racunalnik je kazal da je do takrat porabljeno 54,1 l bencina (nato sem ga dolil 54,39 l) in torej sem na crpalko prisel z okrog 5,6 l bencina (ce ima rezervoar 60 l).
Po koncanem tankanju pa so se pri zagona zacele tezave. Motor ni stekel ceprav je elektronika dalj casa zaganjala motor. Tu sem poizkusil mislim da 5x, nakar sem avto potisnil na stran in odprl pokrov motorja, kjer nisem opazil ali vonjal nic posebnega. Seveda sem takoj preveril in ugotovil , da sem pravilno nalil bencin 95.
Ker sem doma pozabil telefon, nisem mogel takoj poklicati pomoci in sem pac vztrajal okrog avta in obcasno se poskusal zagnati motor. Po kaksnem 10-12 poizkusu je motor le trudoma stekel, motor je zelo tresel, kot bi delal kaksen cilinder manj. Po kaksnih 15-20 sekundah se je motor umiril in po se enem testnem uspesnem zagonu je do zdaj vse v redu.
V zelji da najdem razlago, vas forumovce prosim za mnenja ali izkusnje, kaj je lahko nagajalo. V navodilih sem kasneje videl, da Renault ne priporoca voznje na minimumu, toda saj bi moral imeti se nekaj cez 5 l bencina. Zanima me ali bi zdaj kaj ukrepal v smislu menjave filtera goriva, saj ugibam, da se je pojavila kaksna motnja v dovodu bencina.
Lep pozdrav vsem skupaj.
Tu bi izpostavil dve moznosti:
ena je, da si dobil veliko vode v bencinu in je trajalo, da jo je skasljal ter nato delal bp.
druga je, da ti zeza vzigalna tuljava, vendar v tem primeru vzge prakticno bp, le trese in cuka ko podivjan konj. Glede na to da si tankal, je najverjetneje prva varianta, pa se dezja je zadnje case dosti in so slabi rezervarji polni vode.
ena je, da si dobil veliko vode v bencinu in je trajalo, da jo je skasljal ter nato delal bp.
druga je, da ti zeza vzigalna tuljava, vendar v tem primeru vzge prakticno bp, le trese in cuka ko podivjan konj. Glede na to da si tankal, je najverjetneje prva varianta, pa se dezja je zadnje case dosti in so slabi rezervarji polni vode.
LP, Samojed
Pozdravljeni!
Hvalezen sem avtorjema, ki sta opozorila na vodo, na to res nisem pomislil, vsaj nisem pricakoval danes kaj takega.
Tankal sem na PETROLU v Slivnici pri MB v smeri Sl. Bistrice ob 6:45.
Da je potegnilo zrak sem sam pomislil vendar mi je bilo nerodno napisati, ker nisem nasel razlage kako, saj se do te crpalke pripeljes skoraj po ravnini, pa tudi pred tem ni motor javljal nobene tezave, pa tudi po tem dogodku sem naredil 300 km brez tezav z okrog 10 brezhibnimi vzigi motorja.
Lp
Hvalezen sem avtorjema, ki sta opozorila na vodo, na to res nisem pomislil, vsaj nisem pricakoval danes kaj takega.
Tankal sem na PETROLU v Slivnici pri MB v smeri Sl. Bistrice ob 6:45.
Da je potegnilo zrak sem sam pomislil vendar mi je bilo nerodno napisati, ker nisem nasel razlage kako, saj se do te crpalke pripeljes skoraj po ravnini, pa tudi pred tem ni motor javljal nobene tezave, pa tudi po tem dogodku sem naredil 300 km brez tezav z okrog 10 brezhibnimi vzigi motorja.
Lp
Re: SCENIC II 2.0 16V AVTOMATIK
Verjetno si natocil "s kupckom", zato si imel te tezave. V navodilih ti lepo pise da ne smes natociti s kupckom... Tudi sam imam iste tezave ce ga natocim do vrha, ne glede kje sem tankal.DODU napisal/-a:Pozdravljeni!
Sporocil bi vam eno izkusnjo z SCENIC-om II 2.0 16v avt. (04/06) v zelji, da najdem razlago za tezaven vzig motorja.
Prejsnji teden me je elektronika opozorila, da imam bencina se za 67 km. Potem sem se nekaj dni vozil avto na krajsih razdaljah, nakar se v prepricanju, da se nic ni kriticnega odpravim na crpalko. Racunalnik je kazal da je do takrat porabljeno 54,1 l bencina (nato sem ga dolil 54,39 l) in torej sem na crpalko prisel z okrog 5,6 l bencina (ce ima rezervoar 60 l).
Po koncanem tankanju pa so se pri zagona zacele tezave. Motor ni stekel ceprav je elektronika dalj casa zaganjala motor. Tu sem poizkusil mislim da 5x, nakar sem avto potisnil na stran in odprl pokrov motorja, kjer nisem opazil ali vonjal nic posebnega. Seveda sem takoj preveril in ugotovil , da sem pravilno nalil bencin 95.
Ker sem doma pozabil telefon, nisem mogel takoj poklicati pomoci in sem pac vztrajal okrog avta in obcasno se poskusal zagnati motor. Po kaksnem 10-12 poizkusu je motor le trudoma stekel, motor je zelo tresel, kot bi delal kaksen cilinder manj. Po kaksnih 15-20 sekundah se je motor umiril in po se enem testnem uspesnem zagonu je do zdaj vse v redu.
V zelji da najdem razlago, vas forumovce prosim za mnenja ali izkusnje, kaj je lahko nagajalo. V navodilih sem kasneje videl, da Renault ne priporoca voznje na minimumu, toda saj bi moral imeti se nekaj cez 5 l bencina. Zanima me ali bi zdaj kaj ukrepal v smislu menjave filtera goriva, saj ugibam, da se je pojavila kaksna motnja v dovodu bencina.
Lep pozdrav vsem skupaj.
Skromnost je lepa čednost. Pozabite jo. Čimprej.
Re: SCENIC II 2.0 16V AVTOMATIK
"(Verjetno si natocil "s kupckom", zato si imel te tezave. V navodilih ti lepo pise da ne smes natociti s kupckom... Tudi sam imam iste tezave ce ga natocim do vrha, ne glede kje sem tankal.)"
Zdravo, sam se ze "odlocil" da je bila kriva voda po opisanih simptomih.
Tega tankanja "s kupckom" pa ne razumem - kaj je to in kako bi to lahko vplivalo na delovanje motorja, saj vedno nalivam polno, pa do takrat nisem imel tezav.
Voda v gorivu mi je najbolj logicna - crpalko odprejo ob 6:00, jaz sem tankal okrog 6:40 (racun natisnjen ob 6:44) in predvidevam, da sem bil prvi na tem aparatu in sem verjetno "pokasiral" kaksen kondenz. Potem predvidevam, se je voda vsedla na dno (od zacetka tankanja pa do trenutka ko hoces odpeljati verjetno pretece kaksnih 5 minut) in v momentu vziganja so nastopile tezave, ki so izginile po veckratnem 10-12 kratnem zaganjanju. In pred tem in od takrat je avto OK.
Sem ze poslal vprasanje PETROLU (in link na naso temo) ali je to njim znana zadeva, da se obcasno pojavi voda v gorivu in kako pride do tega. Ne predvidevam, da je kdo to namerno naredil, ampak je to slucajen dogodek, saj drugace bi to bilo prevec ocitno - pri vseh kamerah na crpalkah se ti pripeljes z dvoletnim brezhibnim avtom, tankas, potem pa panika "kaj je zdaj crknilo", nakar po vztrajanju z vzigom, tezava cudezno izgine. Torej mislim, da bi pri namernem dodajanju vode na crpalkah bilo prevec voznikov z "mojimi" tezavami (ponavljam- niti odpeljati nisem mogel ampak sem avto potisnil na stran), kar se ne bi moglo skriti in zanemariti pri danasnjih tehnicno dodelanih avtih.
Lp
Zdravo, sam se ze "odlocil" da je bila kriva voda po opisanih simptomih.
Tega tankanja "s kupckom" pa ne razumem - kaj je to in kako bi to lahko vplivalo na delovanje motorja, saj vedno nalivam polno, pa do takrat nisem imel tezav.
Voda v gorivu mi je najbolj logicna - crpalko odprejo ob 6:00, jaz sem tankal okrog 6:40 (racun natisnjen ob 6:44) in predvidevam, da sem bil prvi na tem aparatu in sem verjetno "pokasiral" kaksen kondenz. Potem predvidevam, se je voda vsedla na dno (od zacetka tankanja pa do trenutka ko hoces odpeljati verjetno pretece kaksnih 5 minut) in v momentu vziganja so nastopile tezave, ki so izginile po veckratnem 10-12 kratnem zaganjanju. In pred tem in od takrat je avto OK.
Sem ze poslal vprasanje PETROLU (in link na naso temo) ali je to njim znana zadeva, da se obcasno pojavi voda v gorivu in kako pride do tega. Ne predvidevam, da je kdo to namerno naredil, ampak je to slucajen dogodek, saj drugace bi to bilo prevec ocitno - pri vseh kamerah na crpalkah se ti pripeljes z dvoletnim brezhibnim avtom, tankas, potem pa panika "kaj je zdaj crknilo", nakar po vztrajanju z vzigom, tezava cudezno izgine. Torej mislim, da bi pri namernem dodajanju vode na crpalkah bilo prevec voznikov z "mojimi" tezavami (ponavljam- niti odpeljati nisem mogel ampak sem avto potisnil na stran), kar se ne bi moglo skriti in zanemariti pri danasnjih tehnicno dodelanih avtih.
Lp
Jaz sem v svoj rezervoar ze tankal 59,7 litra, torej bi to pomenilo, da sem pripeljal na bencinsko z 0,3 litri goriva:). V cevi je se vsaj 2 litra goriva. Nikoli nisem imel problema zaradi tega, ker sem vedno tankal na minimumu, tudi zmanjkalo mi ga je kdaj pa kdaj, pa je vedno vzgal BP!
Problem tankanja vode pa ni Petrol, kot nekateri zmotno mislijo, saj je dobavitelj enak kot OMV-jev, problem je v prometu na bencinski!
Vedno je treba tankati na velikih bencinskih postajah, kjer je velik promet avtomobilov in je ves cas sveze gorivo, pri kakih zakotnih pa je lahko gorivo nekaj dni v rezervoarjih in ce so stari in ne polni se lahko voda kondenzira v rezervoarju in tako pride v gorivo!
Problem tankanja vode pa ni Petrol, kot nekateri zmotno mislijo, saj je dobavitelj enak kot OMV-jev, problem je v prometu na bencinski!
Vedno je treba tankati na velikih bencinskih postajah, kjer je velik promet avtomobilov in je ves cas sveze gorivo, pri kakih zakotnih pa je lahko gorivo nekaj dni v rezervoarjih in ce so stari in ne polni se lahko voda kondenzira v rezervoarju in tako pride v gorivo!
Zdravo, po namigu enega udelezenca foruma, da je mogoca voda v gorivu, sem takoj poslal vprasanje na PETROL in tukaj je njihovo mnenje:
Odgovor: Spostovani,
Prisotnost vode v motornem bencinu seveda ni mogoce povsem izkljuciti. Lahko pa zagotovo izkljucimo moznost, da bi katera od strank prejela vodo z motornim bencinom na nasih (Petrolovih) bencinskih servisih. Ta trditev sloni na poznavanju vseh postopkov, tako manipulacijskih, kot tudi kontrolnih, ki jih v Petrolu izvajamo v celotni nabavni in prodajni verigi.
Za lazje razumevanje zgornje trditve naj navedemo le nekaj podatkov o tem gorivu in moznostih prisotnosti vode v gorivu.
Motorni bencin za varno obratovanje motorja seveda ne sme vsebovati vode. Ce se ta vendarle pojavi v bencinu, se prakticno zelo hitro izloci iz goriva na dno posode (rezervoarja), saj je v primerjavi z gorivom, ki ima gostoto med 0,720 in 0,780 kg/dm3, bistveno tezja (gostota 1kg/dm3).
Kako lahko pride voda v gorivo ?. Eden najpogostejsih razlogov je kondencna voda, kjer se zaradi nihanja temperatur voda izloca iz zraka (zracna vlaga) in se nabira na stenah rezervoarja. Drobne kapljice zatem zaradi svoje mase po stenah pocasi padajo na dno, rezervoarja. Obstaja seveda se nekaj drugih moznosti, kot so npr. puscanje cevovodov, ki vodijo od polnilne odprtine do rezervoarja (netesni spoji), zaradi cesar ob dezevnem vremenu ta pocasi vdira v rezervoar. V nasi dolgoletni praksi smo zabelezili ze kar nekja takih primerov. Voda lahko pride v rezervoar tudi z gorivom, ce distributer goriva ne skrbi dovolj vestno za vse procese pri skladiscenju in manipulaciji. Ta nevarnost je prisotna predvsem pri manjsih distributerjih, ki svojega poslovanja nimajo urejenega z vsemi pravili stroke, ki veljajo za to. Ti postopki vkljucujejo pravilno vgrajene skladiscne in manipulacijske naprave (od skladisca do tocilne pipe), redno ciscenje rezervoarjev, redne kontrole goriva na kljucnih distribucijskih tockah ipd.
Kot receno, moznost, da bi kupec prejel vodo z gorivom na Petrolovih bencinskih servisih (BS) povsem izkljucujemo.
Naj vam v ta namen navedemo samo nekaj podatkov o postopkih, ki se za zagotavljanje ustrezne kakovosti goriv izvajajo v Petrolu.
- Petrol goriva kupuje po specifikacijah, ki so identicne enotnim EU standardom za goriva (EN 228/bencini, EN 590 diesel ipd) in to le od najbolj renomiranih svet. proizvajalcev goriv.
- Preden gorivo pride na BS se najmanj trikrat v celoti preveri, to je trikrat v celoti analizira (tanker, vmesna skladiscenja in BS). Poleg teh kontrol se izvajajo se nakljucne interne kontrole, prav tako pa tudi kontrole drzave (drzavni monitoring, ki je predpisan z zakonodajo).
- v vseh rezervoarjih na skladiscih in BS so vgrajene posebne elektronske sonde, ki stalno nadzirajo kolicino goriva v rezervoarjih ter prisotnost vode na dnu. Do kondenza namrec prihaja tudi v podzemnih rezervaoarjih (obicajno gre za 50m3 kovinske, valjaste rezervoarje), zato je povsem obicajno, da se na dnu takih rezervoarjev scasoma naberejo sledovi vode. Zaradi tega odvzem goriva nikoli ni izveden povsem z dna ampak visje. Standard, ki velja v Petrolu doloca, da sme na dnu rezervoarja biti najvec 1 cm vode. Takoj, ko bi merilna naprava zaznala vecjo visino vode, se ta iz njega takoj izcrpa. Ker je visina odjemnega mesta (sesalni kos) na visini min.15 cm od dna, ta voda nikakor ne more priti do tocilne pipe. Tudi v primerih, ko se prevzema novo gorivo, ni mozno, da bi se morebitno prisotna voda z dna dvignila visje in prisla do sesalnega kosa. Za to namrec skrbi posebena izvedba sistema dovoda goriva v rezervoar, ki preprecuje dviganje in turbolentno mesanje plasti novega goriva z gorivom z dna rezervoarja.
Ce to primerjamo z razmerami v avtomobilskem rezervoarju, so razmere seveda nekoliko drugacne. Tam se gorivo ob tocenju novega goriva bistveno bolj premesa, do mesanja goriva pa prihaja tudi med voznjo. Ce bi torej imeli manjse sledi vode v rezervoarju vozila, ta lahko ta pride tudi v sistem napajanja motorja. To sicer mora prestreci filter goriva (ce je vgrajen), ko pa je ta ze nasicen lahko del te zaide tudi do zgorevalnega prostora, kjer vpliva na delovanje motorja. Menjava filtra goriva je torej v primeru tezav priporocljiva.
To pa istocasno pomeni, da ob vsakem novem tocenju goriva, v rezervoarju vozila pride do dolocenih sprememb, ki se lahko pokazejo prav kmalu zatem, ko zapustimo bencinski servis. S tocenjem novega goriva, ce smo v rezervoarju ze imeli sledove vode, to ponovno za krajsi cas "premesamo" z gorivom. Moznost, da sledovi te vode "zaidejo in posesajo" v sistem napajanja se vsekakor poveca. Ce je bila pred novim tocenjem goriva v rezervoarju manjsa kolicina starega goriva, je ta moznost prav tako vecja.
Ob koncu pa se kratka pripomba na kontrolo kolicin v avtomobilskem rezervoarju. POdatek o kolicini goriva v rezervoarju, kot tudi o porabi, zalogi ipd., ki ga pridobimo iz t.i. potovalnega racunalnika, je zgolj informativen in se zdalec ne tako natancen, kot so merilne naprave za tocenje goriva na BS. Avtom. racunalnik namrec za ta preracunavanja uporablja sekvencne podatke na osnovi rezima obratovanja in porabe v dolocenem casovnem oz. dolzinskem okviru. Tudi podatek o kolicini goriva v rezervoarju je zal le informativne narave. Naj vam samo za primer navedemo, da smo s prakticnim preizkusanjem na vozilih ugotovilili, da npr. vozilo, ki sicer po podatkih iz knjizice vozila drzi 60 lit (uradni podatek proizvajalca), lahko pod dolocenimi pogoji sprejme tudi do 15 lit vec goriva, torej celo 75 lit. Razlog za to je v izvedbi sistema napajanja, ki poleg prostora za gorivo vsebuje se prostor za prestrezanje hlapov. Mehanizem delovanja tega sistema je nekoliko bolj kompliciran, zato vam ga tukaj ne moremo podrobneje pojasnjevati, ta podatek pa zagotovo drzi.
Upamo, da smo vam z nasimi pojasnili uspeli odgovoriti na postavljeno vprasanje.
Lep pozdrav,
Sektor tehnicni razvoj, kakovost in varnost
Silvan Simcic
Odgovor: Spostovani,
Prisotnost vode v motornem bencinu seveda ni mogoce povsem izkljuciti. Lahko pa zagotovo izkljucimo moznost, da bi katera od strank prejela vodo z motornim bencinom na nasih (Petrolovih) bencinskih servisih. Ta trditev sloni na poznavanju vseh postopkov, tako manipulacijskih, kot tudi kontrolnih, ki jih v Petrolu izvajamo v celotni nabavni in prodajni verigi.
Za lazje razumevanje zgornje trditve naj navedemo le nekaj podatkov o tem gorivu in moznostih prisotnosti vode v gorivu.
Motorni bencin za varno obratovanje motorja seveda ne sme vsebovati vode. Ce se ta vendarle pojavi v bencinu, se prakticno zelo hitro izloci iz goriva na dno posode (rezervoarja), saj je v primerjavi z gorivom, ki ima gostoto med 0,720 in 0,780 kg/dm3, bistveno tezja (gostota 1kg/dm3).
Kako lahko pride voda v gorivo ?. Eden najpogostejsih razlogov je kondencna voda, kjer se zaradi nihanja temperatur voda izloca iz zraka (zracna vlaga) in se nabira na stenah rezervoarja. Drobne kapljice zatem zaradi svoje mase po stenah pocasi padajo na dno, rezervoarja. Obstaja seveda se nekaj drugih moznosti, kot so npr. puscanje cevovodov, ki vodijo od polnilne odprtine do rezervoarja (netesni spoji), zaradi cesar ob dezevnem vremenu ta pocasi vdira v rezervoar. V nasi dolgoletni praksi smo zabelezili ze kar nekja takih primerov. Voda lahko pride v rezervoar tudi z gorivom, ce distributer goriva ne skrbi dovolj vestno za vse procese pri skladiscenju in manipulaciji. Ta nevarnost je prisotna predvsem pri manjsih distributerjih, ki svojega poslovanja nimajo urejenega z vsemi pravili stroke, ki veljajo za to. Ti postopki vkljucujejo pravilno vgrajene skladiscne in manipulacijske naprave (od skladisca do tocilne pipe), redno ciscenje rezervoarjev, redne kontrole goriva na kljucnih distribucijskih tockah ipd.
Kot receno, moznost, da bi kupec prejel vodo z gorivom na Petrolovih bencinskih servisih (BS) povsem izkljucujemo.
Naj vam v ta namen navedemo samo nekaj podatkov o postopkih, ki se za zagotavljanje ustrezne kakovosti goriv izvajajo v Petrolu.
- Petrol goriva kupuje po specifikacijah, ki so identicne enotnim EU standardom za goriva (EN 228/bencini, EN 590 diesel ipd) in to le od najbolj renomiranih svet. proizvajalcev goriv.
- Preden gorivo pride na BS se najmanj trikrat v celoti preveri, to je trikrat v celoti analizira (tanker, vmesna skladiscenja in BS). Poleg teh kontrol se izvajajo se nakljucne interne kontrole, prav tako pa tudi kontrole drzave (drzavni monitoring, ki je predpisan z zakonodajo).
- v vseh rezervoarjih na skladiscih in BS so vgrajene posebne elektronske sonde, ki stalno nadzirajo kolicino goriva v rezervoarjih ter prisotnost vode na dnu. Do kondenza namrec prihaja tudi v podzemnih rezervaoarjih (obicajno gre za 50m3 kovinske, valjaste rezervoarje), zato je povsem obicajno, da se na dnu takih rezervoarjev scasoma naberejo sledovi vode. Zaradi tega odvzem goriva nikoli ni izveden povsem z dna ampak visje. Standard, ki velja v Petrolu doloca, da sme na dnu rezervoarja biti najvec 1 cm vode. Takoj, ko bi merilna naprava zaznala vecjo visino vode, se ta iz njega takoj izcrpa. Ker je visina odjemnega mesta (sesalni kos) na visini min.15 cm od dna, ta voda nikakor ne more priti do tocilne pipe. Tudi v primerih, ko se prevzema novo gorivo, ni mozno, da bi se morebitno prisotna voda z dna dvignila visje in prisla do sesalnega kosa. Za to namrec skrbi posebena izvedba sistema dovoda goriva v rezervoar, ki preprecuje dviganje in turbolentno mesanje plasti novega goriva z gorivom z dna rezervoarja.
Ce to primerjamo z razmerami v avtomobilskem rezervoarju, so razmere seveda nekoliko drugacne. Tam se gorivo ob tocenju novega goriva bistveno bolj premesa, do mesanja goriva pa prihaja tudi med voznjo. Ce bi torej imeli manjse sledi vode v rezervoarju vozila, ta lahko ta pride tudi v sistem napajanja motorja. To sicer mora prestreci filter goriva (ce je vgrajen), ko pa je ta ze nasicen lahko del te zaide tudi do zgorevalnega prostora, kjer vpliva na delovanje motorja. Menjava filtra goriva je torej v primeru tezav priporocljiva.
To pa istocasno pomeni, da ob vsakem novem tocenju goriva, v rezervoarju vozila pride do dolocenih sprememb, ki se lahko pokazejo prav kmalu zatem, ko zapustimo bencinski servis. S tocenjem novega goriva, ce smo v rezervoarju ze imeli sledove vode, to ponovno za krajsi cas "premesamo" z gorivom. Moznost, da sledovi te vode "zaidejo in posesajo" v sistem napajanja se vsekakor poveca. Ce je bila pred novim tocenjem goriva v rezervoarju manjsa kolicina starega goriva, je ta moznost prav tako vecja.
Ob koncu pa se kratka pripomba na kontrolo kolicin v avtomobilskem rezervoarju. POdatek o kolicini goriva v rezervoarju, kot tudi o porabi, zalogi ipd., ki ga pridobimo iz t.i. potovalnega racunalnika, je zgolj informativen in se zdalec ne tako natancen, kot so merilne naprave za tocenje goriva na BS. Avtom. racunalnik namrec za ta preracunavanja uporablja sekvencne podatke na osnovi rezima obratovanja in porabe v dolocenem casovnem oz. dolzinskem okviru. Tudi podatek o kolicini goriva v rezervoarju je zal le informativne narave. Naj vam samo za primer navedemo, da smo s prakticnim preizkusanjem na vozilih ugotovilili, da npr. vozilo, ki sicer po podatkih iz knjizice vozila drzi 60 lit (uradni podatek proizvajalca), lahko pod dolocenimi pogoji sprejme tudi do 15 lit vec goriva, torej celo 75 lit. Razlog za to je v izvedbi sistema napajanja, ki poleg prostora za gorivo vsebuje se prostor za prestrezanje hlapov. Mehanizem delovanja tega sistema je nekoliko bolj kompliciran, zato vam ga tukaj ne moremo podrobneje pojasnjevati, ta podatek pa zagotovo drzi.
Upamo, da smo vam z nasimi pojasnili uspeli odgovoriti na postavljeno vprasanje.
Lep pozdrav,
Sektor tehnicni razvoj, kakovost in varnost
Silvan Simcic
ni kaj povedati, so se potrudili na Petrolu za dober odgovor.
Mogoce niso omenili (tudi treba jim ni bilo), kaj vse zajema standard EN 228 in EN 590? Kako je z avstrijskimi naftnimi druzbami, ki nimajo poenotene cene in z dobro ponudbo (dobrim gorivom??) dobro konkurirajo?
Sem prebral na nekem portalu ali casopisu (ne vem vec kje), da je ravno zaradi enotne cene pri nas gorivo slabse kakovosti..torej, dobavitelji dobaljajo razlicna goriva za doloceno drzavo. V cem je finta?
ce gledamo z vidika trzenja, recimo pri firmi OMV dobavljajo nemciji in avstriji (sami dolocajo ceno) mogoce bolj kvalitetno gorivo, kot pa sloveniji, kjer imajo vsi enake cene in se dejansko kosajo na trgu z enako ponudbo.
Pa glede stevila oktanov je ze bilo govora...tudi bi naj imeli manj, kot pa severnjaki...pa da je pri vseh gorivih prisotno 5% biogoriva, vendar noben tega ne ve in ne izda...
Mogoce niso omenili (tudi treba jim ni bilo), kaj vse zajema standard EN 228 in EN 590? Kako je z avstrijskimi naftnimi druzbami, ki nimajo poenotene cene in z dobro ponudbo (dobrim gorivom??) dobro konkurirajo?
Sem prebral na nekem portalu ali casopisu (ne vem vec kje), da je ravno zaradi enotne cene pri nas gorivo slabse kakovosti..torej, dobavitelji dobaljajo razlicna goriva za doloceno drzavo. V cem je finta?
ce gledamo z vidika trzenja, recimo pri firmi OMV dobavljajo nemciji in avstriji (sami dolocajo ceno) mogoce bolj kvalitetno gorivo, kot pa sloveniji, kjer imajo vsi enake cene in se dejansko kosajo na trgu z enako ponudbo.
Pa glede stevila oktanov je ze bilo govora...tudi bi naj imeli manj, kot pa severnjaki...pa da je pri vseh gorivih prisotno 5% biogoriva, vendar noben tega ne ve in ne izda...

PONOVNO TEZAVEN VZIG MOTORJA
Pozdravljeni, sporocam vam, da sem danes naletel na isto tezavo na TUS-evi crpalki na Streliski cesti v MB. Po tankanju 51,49 l (do polnega) motor zopet ni hotel steci.
Od prejsnega nagajanja pri vzigu je preteklo 14 dni in medtem sem prevozil 1683 km, dvakrat na polno tankal na Hrvaskem in v tem casu je motor brez tezav vzigal (okrog 30x).
Danes sem dozivel enak uvod - motor ni stekel ze takoj pri zelji da odpeljem. Odlocil sem se za vztrajanje in veckrat poizkusil s startnim gumbom. Po okrog sestih ciklusih daljsega "verglanja" je motor stekel z mocnimi tresljaji in sem se pocasi odpeljal na parkirno mesto. Racunalnik je javil "check injection .." in prizgala so se razna opozorila "ASP/ESP/.. FAULT", ter "SERVICE", itd. Nekaj casa sem to opazoval, malo dodajal plin in ker so opozorila ostala, motor ugasnil in ponovno takoj startal. Opozoril ni bilo, stekel je takoj in sem se odpeljal. Po priblizno 1 km je zacela moc motorja pojemati in z nekaksnim cukanjem sem peljal naprej (okrog 35 km/h), nakar se je po kaksnih 500 m umiril in zdaj sem ze doma (okrog 6 km) z enim vmesnim postankom (obisk), ko je bilo vse OK.
Tako, zdaj pa gremo v iskanje vzroka. Nagibam se k temu, da spremenim prvoten zakljucek, da je bila kriva voda in da pac nisem imel srece. Verjamem, da se mi dvakrat voda ne more pojaviti in tudi, zdaj mislim, da tehnicno ni mogoce razloziti kako bi voda takoj po tankanju naredila tezave.
Vsekakor sklepam da na avtu imam tezave v dovodu goriva, ki se pojavijo pri tankanju, sicer ne vedno.
V iskanju vzroka mojih tezav, sem sedaj pogledal se v navodila, kjer pise, da lahko rocko dodatno stisnemo samo se dvakrat, da ostane nekaj prostora za hlape.
Priznam, da rad nacedim v rezervoar cim vec zaradi merjenja porabe in se bom v bodoce drzal teh navodil.
Prosim forumovce za pomoc pri odpravljanju te tezave in ce je kdo imel kaj slicnega ali pozna kaksnega mehanika - tu nekje pri tankanju je vzrok opisanih tezav.
Lep pozdrav.
Od prejsnega nagajanja pri vzigu je preteklo 14 dni in medtem sem prevozil 1683 km, dvakrat na polno tankal na Hrvaskem in v tem casu je motor brez tezav vzigal (okrog 30x).
Danes sem dozivel enak uvod - motor ni stekel ze takoj pri zelji da odpeljem. Odlocil sem se za vztrajanje in veckrat poizkusil s startnim gumbom. Po okrog sestih ciklusih daljsega "verglanja" je motor stekel z mocnimi tresljaji in sem se pocasi odpeljal na parkirno mesto. Racunalnik je javil "check injection .." in prizgala so se razna opozorila "ASP/ESP/.. FAULT", ter "SERVICE", itd. Nekaj casa sem to opazoval, malo dodajal plin in ker so opozorila ostala, motor ugasnil in ponovno takoj startal. Opozoril ni bilo, stekel je takoj in sem se odpeljal. Po priblizno 1 km je zacela moc motorja pojemati in z nekaksnim cukanjem sem peljal naprej (okrog 35 km/h), nakar se je po kaksnih 500 m umiril in zdaj sem ze doma (okrog 6 km) z enim vmesnim postankom (obisk), ko je bilo vse OK.
Tako, zdaj pa gremo v iskanje vzroka. Nagibam se k temu, da spremenim prvoten zakljucek, da je bila kriva voda in da pac nisem imel srece. Verjamem, da se mi dvakrat voda ne more pojaviti in tudi, zdaj mislim, da tehnicno ni mogoce razloziti kako bi voda takoj po tankanju naredila tezave.
Vsekakor sklepam da na avtu imam tezave v dovodu goriva, ki se pojavijo pri tankanju, sicer ne vedno.
V iskanju vzroka mojih tezav, sem sedaj pogledal se v navodila, kjer pise, da lahko rocko dodatno stisnemo samo se dvakrat, da ostane nekaj prostora za hlape.
Priznam, da rad nacedim v rezervoar cim vec zaradi merjenja porabe in se bom v bodoce drzal teh navodil.
Prosim forumovce za pomoc pri odpravljanju te tezave in ce je kdo imel kaj slicnega ali pozna kaksnega mehanika - tu nekje pri tankanju je vzrok opisanih tezav.
Lep pozdrav.
Re: PONOVNO TEZAVEN VZIG MOTORJA
Oj, ce ti je pa napako javil bi bilo najbolje, da ga zapeljes na tester in odcitas napako... meni ni nikoli javil napake, samo cukal je in imel tezave pri zagonu (sem ga natocil s kupckom...)DODU napisal/-a:Pozdravljeni, sporocam vam, da sem danes naletel na isto tezavo na TUS-evi crpalki na Streliski cesti v MB. Po tankanju 51,49 l (do polnega) motor zopet ni hotel steci.
Od prejsnega nagajanja pri vzigu je preteklo 14 dni in medtem sem prevozil 1683 km, dvakrat na polno tankal na Hrvaskem in v tem casu je motor brez tezav vzigal (okrog 30x).
Danes sem dozivel enak uvod - motor ni stekel ze takoj pri zelji da odpeljem. Odlocil sem se za vztrajanje in veckrat poizkusil s startnim gumbom. Po okrog sestih ciklusih daljsega "verglanja" je motor stekel z mocnimi tresljaji in sem se pocasi odpeljal na parkirno mesto. Racunalnik je javil "check injection .." in prizgala so se razna opozorila "ASP/ESP/.. FAULT", ter "SERVICE", itd. Nekaj casa sem to opazoval, malo dodajal plin in ker so opozorila ostala, motor ugasnil in ponovno takoj startal. Opozoril ni bilo, stekel je takoj in sem se odpeljal. Po priblizno 1 km je zacela moc motorja pojemati in z nekaksnim cukanjem sem peljal naprej (okrog 35 km/h), nakar se je po kaksnih 500 m umiril in zdaj sem ze doma (okrog 6 km) z enim vmesnim postankom (obisk), ko je bilo vse OK.
Tako, zdaj pa gremo v iskanje vzroka. Nagibam se k temu, da spremenim prvoten zakljucek, da je bila kriva voda in da pac nisem imel srece. Verjamem, da se mi dvakrat voda ne more pojaviti in tudi, zdaj mislim, da tehnicno ni mogoce razloziti kako bi voda takoj po tankanju naredila tezave.
Vsekakor sklepam da na avtu imam tezave v dovodu goriva, ki se pojavijo pri tankanju, sicer ne vedno.
V iskanju vzroka mojih tezav, sem sedaj pogledal se v navodila, kjer pise, da lahko rocko dodatno stisnemo samo se dvakrat, da ostane nekaj prostora za hlape.
Priznam, da rad nacedim v rezervoar cim vec zaradi merjenja porabe in se bom v bodoce drzal teh navodil.
Prosim forumovce za pomoc pri odpravljanju te tezave in ce je kdo imel kaj slicnega ali pozna kaksnega mehanika - tu nekje pri tankanju je vzrok opisanih tezav.
Lep pozdrav.
Malo je premlad za tezave z vzigalnimi tuljavami...
Skromnost je lepa čednost. Pozabite jo. Čimprej.





