Prvi znaki okvare turbine
Prvi znaki okvare turbine
Lep pozdrav vsem.
Sem nov na tem forumu, zato vas prosim za potrpežljivost.
Pred kratkim sem kupil laguno 1.9 dci (120KM) letnik 2002. Avto ima prevoženih 66700 km (realnih, kupil od znanca).
Ker sem toliko že slišal, da se rade kvarijo turbine, me zanima kakšni so prvi znaki, ki kažejo na to, da bo turbina crknila.
Hvala
Sem nov na tem forumu, zato vas prosim za potrpežljivost.
Pred kratkim sem kupil laguno 1.9 dci (120KM) letnik 2002. Avto ima prevoženih 66700 km (realnih, kupil od znanca).
Ker sem toliko že slišal, da se rade kvarijo turbine, me zanima kakšni so prvi znaki, ki kažejo na to, da bo turbina crknila.
Hvala
- djordjevic
- Prispevkov: 799
- Pridružen: 06 Apr 2008, 21:54
- Kraj: Slovenska Bistrica
-
etore
to je res in pa dokler se ti števec temperature ne dvigne na delovno temperaturo in še malo več časa ne it čez 1800 obratov in razgretega motorja ne ugašaj... moja jih ima 120kkm in teče kot prvi dan s tem da ko je potrebno in dovoljeno jo tudi fajn pritisnem...Fantocci napisal/-a:Olje menjaj na 15000 in ne na 30000.
Normalna je "turbo luknja", ko traja par desetink da čutiš ornk odziv mašine, in normalno je da tam okol 2500-2700 enmau pade navor, pol pa spet vleče enako naprej.
Nikakakor pa ni normalno da padejo obrati, če daš gas. To pomeni, da z gasom zaviraš
Pa še tole:
Nikakakor pa ni normalno da padejo obrati, če daš gas. To pomeni, da z gasom zaviraš
Pa še tole:
Pri 3000 se lahko pelješ v 6. kakih 160+ kmh, al pa le kratkotrajno močno pospešuješ. To ni bencinar, nimaš kaj delat nad 2000 obrati, če nisi v 6. prestavi.da ko se peljem v recimo v 5 prestavi in naenkrat pohodim gas , obratomer pri približno 3000 ...
Laguna Coupe GT dci 180
-
etore
ne razumi me narobe ampak ko avto pritisnem do konca recimo v 3 prestavi pri 1500rpm mi začne pri 1800 vlečt na polno do 2400 potem je recimo za 50 obratov malo čutit pomankanja moči in od 2450 naprej pa do 3000 recimo spet vleče odlično... sej me ne moti ker čez 2500 ne grem skor nikoli sam je pa čutit upad moči...
Tuki se pa glih ne setrinjam s tabo.WarpedOne napisal/-a:Normalna je "turbo luknja", ko traja par desetink da čutiš ornk odziv mašine, in normalno je da tam okol 2500-2700 enmau pade navor, pol pa spet vleče enako naprej.
Nikakakor pa ni normalno da padejo obrati, če daš gas. To pomeni, da z gasom zaviraš
Pa še tole:Pri 3000 se lahko pelješ v 6. kakih 160+ kmh, al pa le kratkotrajno močno pospešuješ. To ni bencinar, nimaš kaj delat nad 2000 obrati, če nisi v 6. prestavi.da ko se peljem v recimo v 5 prestavi in naenkrat pohodim gas , obratomer pri približno 3000 ...
1.9dci začne dobro vleči komaj nad 1700 obrati, pri 2300 se mu komaj začne dogajat.Tja do 3500 še deluje potem pa ga zmanjka, kar je nad 3500 pa do 4500 je pa prazno turiranje in brezvezno uničevanje motorja, ker ne da nič od sebe, le vrti se v prazno.
Najlepše se vozi nad 2000 pa tja do 2500.
Tudi poraba je najboljša.
Pri cca 2000 obratih se konstantno vozi na cca 115-120km/h na porabi 4 - 4,5 litra na 100km. Pospeševanj pa nekih ni moč izvajat.....
GOLF VI. 1.2 TSI + 2.0 TDI
Bi reku da je tole "normalno". Men se dogaja enako, mogoče le, da ne vedno (včeraj vem da sm opazu, danes pa vem da se ni opazloko avto pritisnem do konca recimo v 3 prestavi pri 1500rpm mi začne pri 1800 vlečt na polno do 2400 potem je recimo za 50 obratov malo čutit pomankanja moči in od 2450 naprej pa do 3000 recimo spet vleče odlično.
Je še en trik - 1,9 dci lagune imajo vsaj dva tipa turbin. Nekatere imajo turbino s fiksno geometrijo in en dodaten "oddušni ventil", nekatere pa variabilno turbino. Čist možno da se reč mal različno obnaša tekom pospeševanja in raznoraznih pogojiih, ki nastopajo na cesti.
Sicer pa se umiranje turbine najprej vidi (olje), potem sliši (kovinsko žvižganje) in šele na koncu občuti (ko parkiraš za cesto).
Drži, stvar je le da "dobro vleči" ne pomeni da pod 1700 je stvar mrtva. V 6 pri 1600 pritisnem in komot prehitim osebek pred seboj, če se mudi eno nižje in gre ko sneta sekira. Pri običajni vožnji pa obratov nad 2200 enostavno ne trebujem, ker od njih nimam nobenga profita - le več hrupa, tresljajev in porabe. Tja gor spustim mašino sam na kakih pospeševanjih ven iz mesta, da se mal prediha. Drugo je seveda, če si veliko na AC, kjer pa spet spustiš na 130 in furaš pri 2200 v 6.1.9dci začne dobro vleči komaj nad 1700 obrati, pri 2300 se mu komaj začne dogajat.Tja do 3500 še deluje potem pa ga zmanjka, kar je nad 3500 pa do 4500 je pa prazno turiranje in brezvezno uničevanje motorja, ker ne da nič od sebe, le vrti se v prazno.
Tuki se pa ne morem strinjat. Sem poskušal menjat iz 6 v 5 in spremljat trenutno porabo. Čisto vedno je bila v 5. višja. Glede porabe tako zagovarjam da je najnižja takrat ko najman tiščiš gas pedal in gre avto čimhitreje - to pa je vedno v višji prestavi. Minimalna povprečna poraba na cel tank 4,5/100 in troletna povprečna cca 4,8 sta moj alibiNajlepše se vozi nad 2000 pa tja do 2500.
Tudi poraba je najboljša.
Laguna Coupe GT dci 180
-
etore



