Olje
Ce bo kaj pomagalo:
V bistvu ta test samo potrdi oznake viskoznosti testiranih olj, kjer ima Selenia najvisjo viskoznost pri nizki temperaturi od vseh nastetih. Ta test pravi, da je pozimi mogoce bolj smiselno uporabljati olja z malo nizjo mrzlo gradacijo torej recimo namesto 10w-40 rajse uporabimo 5w-40. Glede na naso klimo, kjer zimske temperature padejo tudi pod -20C to sploh ni slaba ideja.
Pa se na hitro o viskoznosti in oznakah motornih olj. Viskoznost nam pove kako "tekoca" je tekocina, torej tekocine z nizjo viskoznostjo lazje tecejo kot tiste z visoko viskoznostjo.
Stevilcne oznake po SAE specifikaciji nam povedo kaksno gradacijo oz. "oceno" ima doloceno olje glede na svojo viskoznost, zato te oznake nimajo enot. Vecina, danasnjih olj je multigradnih kar pomeni, da se pri razlicnih temperaturah obnasajo kot olja razlicnih gradacij to je dosezeno z dodajanjem polimerjev. Pred tem casom so imela olja le eno gradacijo, katero se je dolocilo na podlagi viskoznosti merjene pri 100C. V casu multigradnih olj so le ta oznacena z dvemi stevilkami in sicer z gradacijo mrzlega olja kateri sledi crka W(winter) in gradacijo olja pri 100C. Torej oznaka olja 10W-40 pomeni, da se olje obnasa mrzlo kot bi se obnasalo enogradno olje z gradacijo 10 pri isti temperaturi, pri 100C pa se obnasa kot bi se obnasalo olje z gradacijo 40 pri tej temperaturi.
Torej, prva stevilka nam pove kako tekoce je olje pri nizkih temperaturah druga pa koliko bolj tekoce je pri visokih, visja ko je stevilka manj tekoce postane z visjo temperaturo.
Ce nas torej skrbi za hladne zagone pozimi in nasi intervali menjave olja niso ravno kratki bi priporocal sinteticno olje, ki imajo praviloma malo nizjo "hladno gradacijo". Topla gradacija naj ostane nespremenjena, saj je pomembno, da olje pri delovni temperaturi nima previsoke viskoznosti.
Za vse, ki pa jih tema se dodatno zanima pa si lahko preberejo se to stran: http://en.wikipedia.org/wiki/Engine_oil.
V bistvu ta test samo potrdi oznake viskoznosti testiranih olj, kjer ima Selenia najvisjo viskoznost pri nizki temperaturi od vseh nastetih. Ta test pravi, da je pozimi mogoce bolj smiselno uporabljati olja z malo nizjo mrzlo gradacijo torej recimo namesto 10w-40 rajse uporabimo 5w-40. Glede na naso klimo, kjer zimske temperature padejo tudi pod -20C to sploh ni slaba ideja.
Pa se na hitro o viskoznosti in oznakah motornih olj. Viskoznost nam pove kako "tekoca" je tekocina, torej tekocine z nizjo viskoznostjo lazje tecejo kot tiste z visoko viskoznostjo.
Stevilcne oznake po SAE specifikaciji nam povedo kaksno gradacijo oz. "oceno" ima doloceno olje glede na svojo viskoznost, zato te oznake nimajo enot. Vecina, danasnjih olj je multigradnih kar pomeni, da se pri razlicnih temperaturah obnasajo kot olja razlicnih gradacij to je dosezeno z dodajanjem polimerjev. Pred tem casom so imela olja le eno gradacijo, katero se je dolocilo na podlagi viskoznosti merjene pri 100C. V casu multigradnih olj so le ta oznacena z dvemi stevilkami in sicer z gradacijo mrzlega olja kateri sledi crka W(winter) in gradacijo olja pri 100C. Torej oznaka olja 10W-40 pomeni, da se olje obnasa mrzlo kot bi se obnasalo enogradno olje z gradacijo 10 pri isti temperaturi, pri 100C pa se obnasa kot bi se obnasalo olje z gradacijo 40 pri tej temperaturi.
Torej, prva stevilka nam pove kako tekoce je olje pri nizkih temperaturah druga pa koliko bolj tekoce je pri visokih, visja ko je stevilka manj tekoce postane z visjo temperaturo.
Ce nas torej skrbi za hladne zagone pozimi in nasi intervali menjave olja niso ravno kratki bi priporocal sinteticno olje, ki imajo praviloma malo nizjo "hladno gradacijo". Topla gradacija naj ostane nespremenjena, saj je pomembno, da olje pri delovni temperaturi nima previsoke viskoznosti.
Za vse, ki pa jih tema se dodatno zanima pa si lahko preberejo se to stran: http://en.wikipedia.org/wiki/Engine_oil.
Zdravo,
mene sicer ne zanima tolk "katero" olje, ker ga bodo menjali na servisu, bolj me zanima "kako pogosto"?
Imam Clia RS 2008. Nov je, ga se utekam, servisni interval je - kot veste - predpisan na 20.000km. Povedali pa so mi, da ce ga mislim zgat, bi bilo dobro pri 7.000-8.000km olje menjat.
Zanima me, na koliko kilometrov menjate olje lastniki RSov, poleg tega pa me malo bega ... Predstavljam si, da bi bilo najbolj koristno olje zamenjati takoj po utekanju, torej po 3.000km ... (pa ceprav mi pri Renaultu trdijo, da "opilkov vec ni (tolk)". Opilki bodo sedaj, pa ce bi zaribal ...
Kaj menite?
mene sicer ne zanima tolk "katero" olje, ker ga bodo menjali na servisu, bolj me zanima "kako pogosto"?
Imam Clia RS 2008. Nov je, ga se utekam, servisni interval je - kot veste - predpisan na 20.000km. Povedali pa so mi, da ce ga mislim zgat, bi bilo dobro pri 7.000-8.000km olje menjat.
Zanima me, na koliko kilometrov menjate olje lastniki RSov, poleg tega pa me malo bega ... Predstavljam si, da bi bilo najbolj koristno olje zamenjati takoj po utekanju, torej po 3.000km ... (pa ceprav mi pri Renaultu trdijo, da "opilkov vec ni (tolk)". Opilki bodo sedaj, pa ce bi zaribal ...
Kaj menite?
RS napisal/-a:Motul yust for racing only ! Pise pa da zveca za 4% moc motorja(zmanjsa trenje). Bomo vidl kako se bo obnesu!killah bee napisal/-a:Kak olje pa je to
Motul je prava stvar!.Je eno redkih olj, ki je resnicno cista sintetika in z dodatkom estrov. Samo naj bo prava viskoznost!
B-Stard kaj pa delas ti z avtom, da ti olje doseze 170 stopinj?

RenaultSport all the way!!!





