Renault clio grandtour, 0,9 TCE

Predstavite Vašega Renault-a
KeyExtreme
Prispevkov: 150
Pridružen: 14 Feb 2017, 12:13
Kraj: Maribor

Re: Renault clio grandtour, 0,9 TCE

Odgovor Napisal/-a KeyExtreme »

Po vsej verjetnosti bom res šel na android napravo :) To, da je malo prevelik (moje osebno mnenje) bom verjetno sčasoma "prebolel". Če zmontiram zagotovo zapišem kaj več :)
KeyExtreme
Prispevkov: 150
Pridružen: 14 Feb 2017, 12:13
Kraj: Maribor

Re: Renault clio grandtour, 0,9 TCE

Odgovor Napisal/-a KeyExtreme »

Lep pozdrav.

Kot sem pisal prejšnji mesec na forum sem se odločal za menjavo tovarniškega sistema MediaNav. Želel sem pridobiti Apple Carplay in boljšo odzivnost sistema. Odločal sem se med originalnim Renaultovim sistemom in Android radiem iz Aliexpressa. Po večih mesecih raziskav in tuhtanja sem se odločil, da ga zamenjam za originalen Renault sistem novejše generacije. Bi mogoče predstavil tudi postopek in opisal s čem sem se soočal in na kakšne probleme sem naletel, morda pa komu pomagam.

Torej v osnovi, da obnovim za kakšen avto gre: Renault Clio 4 Grandtour, Energy Dynamique, TCe90, letnik 2014

Sistem s katerim je bil avto tovarniško opremljen: MediaNav Standard, verzija 4.1.0 (seveda sem ga sam posodobobil na to verzijo).
Da vemo o čem sploh govorimo vam spodaj predstavim sisteme.
V grobem ločimo dva sistema: MediaNav in R-link. Ker z R-linkom nisem imel večjega stika, kot samo posodobitev verzije kolegu, bom opisal podrobneje MediaNav. Naj poudarim na tej točki, da menjava MediaNav za R-link ni mogoča zaradi drugačnih priklopov zadaj. Torej opcije so ali novejši MediaNav ali Android radio.

Torej MediaNav pride v 3 različnih verzijah:


1) MediaNav standard (2012 - 2015)

Slika

Deluje na starinskem Wince-ju, ki praktično ne omogoča dodatnih možnosti, kot tiste, ki so tovarniške. Se sicer da naložiti nekaj "piratskih" stvari, kot je na primer video predvajalnik, ampak je zelooo rizično. Opazno je tudi počasen in ima zastarel touch.

VERZIJE SW:
- 1.x.x
- 2.x.x
- 4.0.3
- 4.0.5
- 4.0.6
- 4.1.0 = zadnja posodobitev. Vse prejšnje verzije je mogoče posodobit do 4.1.0.


2) MediaNav Evolution v1 (2016-2018)

Slika

Tudi ta sistem deluje na Wince-ju. Od prejšnjega se razlikuje po "temi", ki je nekoliko sodobnejša in bolj dodelana. Dodan je tudi BIC modul, ki omogoča povezavo z računalnikom avta. Kaj to prinese? Eco funkcijo, ki nam prikazuje kako "dobro" vozimo, prikaz temperature v zgornjem desnem kotu, prikaz klimatizacije na ekranu (ko to spreminjamo) itd ... Sistem je nekoliko bolj odziven in manj rizičen za kakšne "piratske" nadgradnje, je pa žal v ozadju še vedno Wince.

VERZIJE SW:
- 5.2.8
- 6.0.3
- 6.0.4
- 7.0.5
- 8.0.5
- 9.1.1
- 9.1.3 = zadnja posodobitev. Vse prejšnje verzije je mogoče posodobit do 9.1.3.


3) MediaNav Evolution v2 (2018-2020)

Slika

Za razliko od prejšnjih sistemov zadnji sistem MediaNava deluje na Linuxu in ne več na Wince-ju. Na zunaj sicer zgleda zelo podobno MediaNavu Evo v1. Gre pa za najsodobnejši sistem s popolno odzivnostjo, multitouchom, DAB radiem, podpira tudi Android Auto in Apple Carplay, skratka vsa sodobna tehnologija. Seveda pa ima značilnosti kot Evo V1 (temperatura, eco, itd ...). Naj poudarim, da Medianav Evolution v1 NI MOGOČE nadgraditi v MediaNav Evolution v2, tudi če sta na zunaj zelo podobna. Na Evo v1 Android Auto in Apple Carplay nista možna.

VERZIJE SW:
- 1.0.12.8
- 1.0.13.1
- 1.0.13.2
- 1.0.13.3


Torej, kot sem že zgoraj napisal je bil avto opremljen z MediaNav standard, verzija 4.1.0. Ker sem imel možnosti zelo omejene sem se odločil za menjavo. Android radio sem po enem času izključil, saj sem videl da imajo nekateri ljudje problem s konektorji in se mi res ni dalo s tem ukvarjati, zraven tega pa je riziko, da pride zlomljen, poškodovan. Hotel sem naročiti, dobiti in takoj uporabljati. Tako sem se odločil za originalen Renault sistem. Kličem na Renault, seveda je cena čisto precenjena. Potem pa sem po naključju odkril enega od uvoznikov, ki mi je sistem zrihtal za okrog 200€. Paket je prišel iz Poljske v 4. dneh. Pa da opišem še menjavo, ki ni sicer nič posebnega, pa vseeno. Morda pride komu prav.

Tole je bilo original v avtu. Naj poudarim, da sem tega nekoliko modificiral - menjal sem temo (o tem se morda tudi kdaj razpišem), ki je podobna MediaNavu Evo, ker mi je bila stara grda in dodal video predvajalnik. V originalu je pa zgledalo kot zgoraj standard, torej verzija 4.1.0. Kupil sem verzijo 1.0.13.3.

Slika


1) Paket je tukaj

Slika

Slika


2) Demontiramo sredinsko konzolo - potegnemo proti sebi, držijo jo 4 "klipsne". Izmaknemo konektor za klimatsko napravo.

Slika


3) Odvijačimo 4 vijake, ki držijo (zvezdast inbus ključ) in previdno potegnemo zaslon ven. Izmaknemo vso kablovje in že imamo star sistem v rokah.

Slika

Slika


4) Novega priklopimo - popolnoma isti priključki, še pobarvani so tako, da res ne moremo zgrešiti. Vse sestavimo nazaj in že je tu Apple Carplay :lol: .

Slika

Slika


To je to! Nobena umetnost! Upam, da sem komu kaj pomagal, če pa je kakšno vprašanje sem na voljo v zasebnem sporočilu ali tukaj.


Kevin
Uporabniški avatar
grega_1416v
Prispevkov: 51
Pridružen: 30 Jul 2017, 22:37
Kraj: LJ

Re: Renault clio grandtour, 0,9 TCE

Odgovor Napisal/-a grega_1416v »

Tale nastavk za auspuh zgleda katastrofa...men osebno zgleda zrižotano, da bi biu usaj diskretno u odbijaču zrezan..
Clio 2.0 16v 182 Cup -Arctic blue

Yes, its riddled with faults, yes it is badly made and a bit menthal, but none of this matters... for one very good reason... It makes you feel.... HAPPY - Jeremy Clarkson
Clio24v
Prispevkov: 9
Pridružen: 09 Mar 2007, 13:55
Kraj: Gorenjska

Re: Renault clio grandtour, 0,9 TCE

Odgovor Napisal/-a Clio24v »

Slike katere si prilepil ne delajo.

Poslano z mojega GM1913 z uporabo Tapatalk

KeyExtreme
Prispevkov: 150
Pridružen: 14 Feb 2017, 12:13
Kraj: Maribor

Re: Renault clio grandtour, 0,9 TCE

Odgovor Napisal/-a KeyExtreme »

Grega hvala za mnenje! :) Meni je všeč, zato sem ga tudi dal gor. Super mi je, sem pa vesel za dodatno mnenje.

Slike ne delajo? A res? Meni vse lepo prikazuje ... ufff ... a ima še kdo problem, da ne prikaže? Škoda bi bilo.
Clio24v
Prispevkov: 9
Pridružen: 09 Mar 2007, 13:55
Kraj: Gorenjska

Re: Renault clio grandtour, 0,9 TCE

Odgovor Napisal/-a Clio24v »

Sedaj pa se prikazujejo [emoji106]

Poslano z mojega GM1913 z uporabo Tapatalk

Uporabniški avatar
zakumi
Prispevkov: 1431
Pridružen: 29 Sep 2012, 17:23
Kraj: Črnomelj

Re: Renault clio grandtour, 0,9 TCE

Odgovor Napisal/-a zakumi »

Nevem točno kako deluje carplay, ... YouTube ti tud deluje?
Jaz imam android avto in AA mirror in mi deluje vse kar imam na telefonu,tudi TV lahk gledam.


Poslano z mojega Pixel 4 XL z uporabo Tapatalk

Slika
všeč so mi dekleta,ki vedo bočno parkirat
KeyExtreme
Prispevkov: 150
Pridružen: 14 Feb 2017, 12:13
Kraj: Maribor

Re: Renault clio grandtour, 0,9 TCE

Odgovor Napisal/-a KeyExtreme »

Ja, sem poskusil tudi android auto in dopušča nekoliko bolj odprte možnosti uporabe. Sta vseeno dva različna sistema, čeprav gre v osnovi za isto idejo. Carplay prikazuje telefon, sporočila, glasbo, navigacijo oz. zemljevide, koledar, whatsapp, youtube music, itd ... Za vse aplikacije (brez omejitev) je potrebno hackniti telefon, kar raje ne bom delal. Me je tudi na začetku nekoliko motila ta "omejenost", ampak je prilagojeno tako, da je med vožnjo čim manjša distrakcija za voznika. Bom rekel, da sem kar zadovoljen z vsem, sploh pa, ker je to svetlobna leta pred prejšnjim sistemom, ki je bil v avtu serijsko. Če se samo spomnim kako je delal stari ... ufff ...
KeyExtreme
Prispevkov: 150
Pridružen: 14 Feb 2017, 12:13
Kraj: Maribor

Re: Renault clio grandtour, 0,9 TCE

Odgovor Napisal/-a KeyExtreme »

Po dolgem času sem se lotil tudi projekta ogledala. Želel sem si črna - je pa res, da je to stvar okusa posameznika. Nekaterim je bil avto bolj všeč z rdečimi, nekaterimi s črnimi. Meni črna bolj sedejo. Sem pa imel kar projekt, haha ... Najprej sem želel srebrne - kot nek gt line style, ampak sem ugotovil, da to ni to. Naslednja faza je bila barvanje s plastidipom, kjer sem ugotovil, da ne morem dobiti takšnega črnega sijaja, kot ga ima original. In seveda sem vse potrgal dol. Dolgo časa sem iskal sprej, ki mi bo ponudil tak efekt. In končno sem našel. Spodaj prilagam rezultat. Sem se postavil zraven srebrnega Cliota, ki ima ta serijsko, moram reči, da je zelo dobro uspelo :)

Slika

Slika

Mnenja dobrodošla :)
Uporabniški avatar
Sebastijan
Prispevkov: 524
Pridružen: 17 Jun 2008, 22:06
Kraj: Slovenska Bistrica

Re: Renault clio grandtour, 0,9 TCE

Odgovor Napisal/-a Sebastijan »

Dobro zgleda tole s črnimi ogledali.
Renault ZOE 2014
Citroen c5 2.0 hdi 2003
Renault megane 1.9 dti letnik 1999 - že davno šel počivati
KeyExtreme
Prispevkov: 150
Pridružen: 14 Feb 2017, 12:13
Kraj: Maribor

Re: Renault clio grandtour, 0,9 TCE

Odgovor Napisal/-a KeyExtreme »

Hvala za pohvalo. Tudi meni zgledajo dosti boljše zdaj. Je pa bil razlog zakaj sem hotel črne. Včeraj sem namestil dinamične led smernike.

Evo še slike :) :

Pred montažo:
Slika

Po montaži:
Slika

Sredi utripanja ("nalaganja"):
Slika

Tako pa zgleda, ko se celi "naloži" :) :
Slika


Proti serijskim ni primerjave. Meni so the best! Zelo zadovoljen. :)
KeyExtreme
Prispevkov: 150
Pridružen: 14 Feb 2017, 12:13
Kraj: Maribor

Re: Renault clio grandtour, 0,9 TCE

Odgovor Napisal/-a KeyExtreme »

Uporabniški avatar
robertp
Prispevkov: 1615
Pridružen: 29 Jul 2005, 08:13
Kraj: Vodice

Re: Renault clio grandtour, 0,9 TCE

Odgovor Napisal/-a robertp »

Kje si nabavil material oz. tele dinamične smernike?


Sent from my iPad using Tapatalk
Skromnost je lepa čednost. Pozabite jo. Čimprej.
KeyExtreme
Prispevkov: 150
Pridružen: 14 Feb 2017, 12:13
Kraj: Maribor

Re: Renault clio grandtour, 0,9 TCE

Odgovor Napisal/-a KeyExtreme »

Iz Aliexpressa so. Presenetljiva kvaliteta - boljša kot serijski (material).
Uporabniški avatar
robertp
Prispevkov: 1615
Pridružen: 29 Jul 2005, 08:13
Kraj: Vodice

Re: Renault clio grandtour, 0,9 TCE

Odgovor Napisal/-a robertp »

lahko link nakupa?
Skromnost je lepa čednost. Pozabite jo. Čimprej.
Odgovori