Katere parametre ubrati?

Vse v povezavi s fotografijo
Odgovori
Uporabniški avatar
clio open
Prispevkov: 3124
Pridružen: 13 Nov 2007, 10:40
Kraj: Ljubljana

Katere parametre ubrati?

Odgovor Napisal/-a clio open »

Ker je na forumu kar nekaj že praktično profesionalnih fotografov in kar nas je mnogo takih, ki si želimo narediti eno res kul profilko, odpiram to temo.

Mene osebno najbolj zanima kako nastavljate aperturo (f)?

Osebno raje izberem bolj zaprte nastavitve (višji f), če fotografiram v sončnem vremenu in predvsem, če fotografiram bolj ko ne stoječe objekte. Se mi zdi, da na tak način dobim še najbolj ostre fotografije (kar mi je po svoje smiselno), pri še vedno relativno visoki hitrosti zaklepa. Fotografiram pa itak na ISO 100, ker je sicer fotografija preveč zrnata.

Moj trenutni fotoaparat ja Nikon Coolpix P500. Bil naj bi odličen allrounder, ki ima tudi (za silo) precejšen zoom. Sam pa s kvaliteto fotografij nisem pretirano zadovoljen. Poleg tega pa najbolj pogrešam RAW format.

Kake so vaše izkušnje v različnih vremenskih pogojih?

PS: glede na razvoj teme jo lahko tudi preimenujem :)
Ne bi šv zdj peš u mesto, pa da mi plačaš taxi.
Uporabniški avatar
Shusuglao
Prispevkov: 5154
Pridružen: 18 Feb 2003, 19:27
Kraj: Ljubljana

Re: Katere parametre ubrati?

Odgovor Napisal/-a Shusuglao »

pri kompaktih s telovadbo okrog zaslonke ne spremeniš kaj veliko
v teoriji je tako da dobiš z manjšim f (bolj odprto zaslonko) manjšo globinsko ostrino, z bolj zaprto pa je razpon ostrine večji
pri kompaktu pa v navezi z majhnim senzorjem in čudnim objektivom, to nekako ne dela in imaš v vseh primerih vse ostro, pa še svetlobe hitro zmanjka če zapreš zaslonko na f8
na dslr-ju bi z zaslonko f2.5 dobil precej plitvo polje ostrine, ampak kot si najbrž preizkusil se ne zgodi nič drastičnega, tako da brezveze da sploh kaj bezaš
edino kakšen odsev bo drugačen pa v nočni fotografiji se bodo luči drugače svetile

jaz ponavadi f nastavim na čim manj (2.3) da dobim čim več svetlobe, potem pa samo spreminjam čas zaklopa, da dobim primerno osvetlitev, ponavadi okrog -1 do +0.5 na svetlomerju, odvisno za kaj rabiš, potem se pa naprej zabavaš v fotošopu, važno da ni preveč presvetlo ali pretemno ker v tistem delu slike ni podatkov in jih tudi fotošop ne more od kje potegniti
senzor dslrja ima večji svetlobni razpon in je zato amerika proti kompaktu, tam ne rabiš toliko preračunavati in paziti za naprej, ker stavri dejansko delajo to kar bi morale

raw format je zakompliciran za obdelavo,
res da dobiš vse podatke o svetlobi in ni jpeg artefaktov, dobiš pa tudi ves šum in ostalo solato ki jo senzor vidi, fotografija nima pravega kontrasta, nima ostrine tako da moraš poleg svetlobe, še vse ostalo za kar ti je zdaj samoumevno da fotič nastavi, nastavljati peš, kar je zamudno in za kakšne počitniške škljoce, totalno neuporabno
je pa fino če imaš čas in potem iz ene fotoseanse narediš par res hudih fotk
meni se ponavadi ne da(pa tudi fotič je krš in sploh ne vem še se splača ubadati s tem), pa potem samo v photoshopu jpeg odprem kot raw (open as) in tam nastavim ter odprem fotko, pa da kar lep rezultat, hitro popraviš kakšnen presvetljen flek ter kakšne kikse ki jih leča naredi, da lahko potem v miru naprej obdeluješ

upam da sem kaj pomagal
kako se dela s pravo opremo, bo pa kdo ki jo ima povedal :mrgreen:
Renault 18 TLJ Renault 21 GTS Renault 21 TURBO Renault 21 NEVADA Megane CC
Uporabniški avatar
skopusnik
Prispevkov: 2542
Pridružen: 09 Apr 2008, 14:36
Kraj: Novo mesto

Re: Katere parametre ubrati?

Odgovor Napisal/-a skopusnik »

Torej, govoriš o zaslonki :D (da boš vedel slovenski izraz :P )
Odvisno, kaj želiš - če hočeš čimveč ostrine (na celem avtu, tudi na ozadju, ...) potem izbereš bolj zaprto zaslonko (večji f). Če želiš lep bokeh (zameglitev?), uporabi čimvečjo zaslonko (manjši f). Ta je odvisna od objektiva (pri DSLR) :) Jaz bi pri stoječih objektih raje uporabil nekoliko bolj odprto zaslonko, saj s tem dobiš bolj zanimive slike (če je lepo zamegljeno). Pri kakšni pokrajinski fotografiji pa je bolje nekoliko zapreti zaslonko (recimo f/7.1 in več).
Sam se držim bolj odprtih zaslonk (če je to možno). Je pa res, da so objektivi nasplošno bolj mehki (neostri) pri bolj odprtih zaslonkah, pa zgrešen focus se bolj opazi. V jpg pa sploh ne fotografiram več. RAW je zakon!

Shus: ja, RAW je surova fotka, kot jo vidi fotoaparat (jpg je že obdelana v fotoaparatu). Lahko pripopam kakšno fotko, posneto v RAW+jpg, da se vidi razliko :) Za kakšno sprotno šklocanje mogoče res ni, je pa veliko boljša za kasnejšo obdelavo.
The best place to watch a race is in the rear view mirror.
Uporabniški avatar
clio open
Prispevkov: 3124
Pridružen: 13 Nov 2007, 10:40
Kraj: Ljubljana

Re: Katere parametre ubrati?

Odgovor Napisal/-a clio open »

Daj za primerjavo.

Ma ja, takrat sem rekel, da ne bom kupil DSLR-ja, ker nimam za objektive. Tale se mi je zdel super zaradi BSI-CMOS senzorja, ki je bil večji med kompakti (velik nekaj milimetrov :oops:). Pa nisem zadovoljen zaradi velike globinske ostrine - oz. nekako splošno neostre slike pri "normalnem" fotografiranju (brez zoom-a).

Sem pa zadovoljen s fotografijami pri vmesnem zoom-u, kjer mi ravno prav zablura ozadje. Pa vgrajen ima nek HDR softverček, ki naredi fotko, kot bi dal neko sivo mreno čez. Za fotkanje proti viru svetlobe se še vedno raje poslužujem bliskavice; pa tudi ta je samo built-in na voljo in ni nek presežek. Pri polnem zoom-u pa pride do kromatične aberacije, kar po svoje niti ni moteče; se pa zopet precej zgobi na ostrini...

Bi bil tudi vesel, če bi bil sposoben posneti tri zaporedne fotografije pri različnih izpostavljenostih. Sem pa imal v začetku nastavljene barve na bolj živo ipd., sedaj bom pa vse to ponastavil, ker mi samo popači fotografijo; vse ostalo se da v photoshopu lepo obdelat.

A se kaj poslužujete pri nastavljanju histograma?
Ne bi šv zdj peš u mesto, pa da mi plačaš taxi.
Uporabniški avatar
Cr00k
Prispevkov: 903
Pridružen: 03 Avg 2010, 22:40
Kraj: Celovec

Re: Katere parametre ubrati?

Odgovor Napisal/-a Cr00k »

Histograma ne mores nastavljati - histogram je samo tonski prikaz ze posnete slike. Ce zelis drugacen histogram spremenis nastavitve in slikas se enkrat...

Jaz se ga posluzujem bolj malo, ker sem ze nastudiral, da mi display malo presvetlo kaze in potem na oko korigiram, prezgane slike pa itak utripajo k zmesane :D ga pa pogledam na vsake tolk...

Drugace pa objektivi niti niso tolk dragi - jaz vedno na bolhi kaj ugodnega najdem, pa mi se ni nic crknl - tok,tok. No, spet... odvisno od zelja - zdej iscem kvalitetno wide zadevo ef-s 10-22, pa kr drzi ceno.

Jaz sem si postopoma nabral tole, poleg vse ostale sare, in jo smatram za must have :D
Ef-s 17-85 - 180€
Ef 50mm 1.8 - 80€
Ef L 70-200 f4 - 320€
In ce se pristejem 200€ za 40d body, sem ravno v rangu drazjih kompaktov oz. sistemcev...

Je pa res, da tole vlacit vcasih s sabo ni macji kaselj :D
Slika
Uporabniški avatar
Cr00k
Prispevkov: 903
Pridružen: 03 Avg 2010, 22:40
Kraj: Celovec

Re: Katere parametre ubrati?

Odgovor Napisal/-a Cr00k »

Se to - jaz tudi skos v RAW slikam, je res lazja obdelava kasneje. Tudi HDRje je lazje sfejkat (pseudo-hdr). Edino precej prostora zasedejo na spominski kartici, kar pa v teh cajtih niti ni tolk problematicno... Sem pa sam precej trigger-happy, tako da na dopustu kar na JPG prestavim, da mi v dveh dnevih prostora ne zmanjka :)
Slika
Uporabniški avatar
skopusnik
Prispevkov: 2542
Pridružen: 09 Apr 2008, 14:36
Kraj: Novo mesto

Re: Katere parametre ubrati?

Odgovor Napisal/-a skopusnik »

Kartice so po 20€ 16Gb 30Mb/s, to ne more bit izgovor :P
Histogram bolj redko uporabljam...
The best place to watch a race is in the rear view mirror.
Uporabniški avatar
clio open
Prispevkov: 3124
Pridružen: 13 Nov 2007, 10:40
Kraj: Ljubljana

Re: Katere parametre ubrati?

Odgovor Napisal/-a clio open »

Cr00k napisal/-a:Histograma ne mores nastavljati - histogram je samo tonski prikaz ze posnete slike. Ce zelis drugacen histogram spremenis nastavitve in slikas se enkrat...

Ja ja, to mi je jasno kaj je graf :P Če se prav spomnim, se mi zdi, da mi moj kaže histogram tudi predno naredim fotografijo... Samo sem verjetno kaj pomešal.

Mogoče kot "recept", fake HDR naredim tako, da podvojim layer, vržem v črno belo (malo se še poigram z RGB filtri, odvisno kaj čem poudarit), zadevo invertam in overlay-am na original. Zaključim pa z Gaussian blur-om čez modificiran layer. Na ta način dobim tiste pretirane HDR fotke.
Ne bi šv zdj peš u mesto, pa da mi plačaš taxi.
Uporabniški avatar
skopusnik
Prispevkov: 2542
Pridružen: 09 Apr 2008, 14:36
Kraj: Novo mesto

Re: Katere parametre ubrati?

Odgovor Napisal/-a skopusnik »

Evo, primerjava med "surovo" RAW fotko (samo pomanjšana ter exportana v jpg) ter JPG (pomanjšana):
Slika
The best place to watch a race is in the rear view mirror.
Uporabniški avatar
Shusuglao
Prispevkov: 5154
Pridružen: 18 Feb 2003, 19:27
Kraj: Ljubljana

Re: Katere parametre ubrati?

Odgovor Napisal/-a Shusuglao »

clio open napisal/-a:
Mogoče kot "recept", fake HDR naredim tako, da podvojim layer, vržem v črno belo (malo se še poigram z RGB filtri, odvisno kaj čem poudarit), zadevo invertam in overlay-am na original. Zaključim pa z Gaussian blur-om čez modificiran layer. Na ta način dobim tiste pretirane HDR fotke.
ali
image>adjustments>shadows/highlights
premikaš dva sliderja sem in tja
hvala :mrgreen:
Renault 18 TLJ Renault 21 GTS Renault 21 TURBO Renault 21 NEVADA Megane CC
Uporabniški avatar
clio open
Prispevkov: 3124
Pridružen: 13 Nov 2007, 10:40
Kraj: Ljubljana

Re: Katere parametre ubrati?

Odgovor Napisal/-a clio open »

Hvala :D treba probat več stvari :P
Ne bi šv zdj peš u mesto, pa da mi plačaš taxi.
Odgovori