Dnevne luči

Homologacije, zakoni, predpisi
Odgovori
Uporabniški avatar
Mince
Prispevkov: 22
Pridružen: 06 Nov 2012, 18:54

Dnevne luči

Odgovor Napisal/-a Mince »

Zanima me, ali se je dovoljeno voziti z dnevnimi lučmi, ko je vklopljena funcija AUTO?

Pomeni, da ne svetijo glavne dnevne luči, ampak samo dodatna dnevna luč, ki ima manjšo svetilnost, zadaj pa luči ne gorijo. Ob mraku se luči avtomatsko preklopijo tako, da vse sveti.

Hvala!
Uporabniški avatar
oorosh
Moderator
Prispevkov: 1751
Pridružen: 16 Feb 2009, 12:32
Kraj: Akina

Re: Dnevne luči

Odgovor Napisal/-a oorosh »

71. člen

(uporaba svetlobne opreme na vozilu)

(1) Voznik motornega vozila ali skupine vozil mora voziti v cestnem prometu s prižganimi dnevnimi svetilkami ali zasenčenimi žarometi.

(2) Ponoči uporablja voznik iz prejšnjega odstavka praviloma dolge žaromete, ki jih mora pravočasno zasenčiti, ko mu prihaja nasproti drugo vozilo, skupina pešcev ali vlak, če vodi cesta ob železniški progi, ali če je spredaj vozeče vozilo tako blizu, da bi dolgi snop svetlobe motil voznika. Ob zasenčenju žarometov je treba prilagoditi hitrost vozila dolžini osvetljenega dela ceste. Vožnja samo s pozicijskimi svetilkami v cestnem prometu ni dovoljena.

(3) Na cesti, osvetljeni s cestno razsvetljavo, ki zagotavlja dobro vidnost, in v predoru ni dovoljeno uporabljati dolgih žarometov.

(4) Ob zmanjšani vidljivosti se praviloma uporablja zasenčene žaromete ali meglenke ali kombinacijo teh žarometov. Uporaba meglenk je dovoljena le, kadar je vidljivost manjša od 50 m ali kadar meglenke delujejo v funkciji prilagodljivih žarometov. Uporaba zadnjih meglenk ni dovoljena na vozilu, za katerim vozi na majhni razdalji drugo vozilo (npr. v koloni vozil).

(5) Žarometi, svetilke in odsevniki na vozilu med vožnjo ne smejo biti zakriti ali umazani.

(6) Voznik iz prvega odstavka tega člena mora voziti podnevi s prižganimi dnevnimi svetilkami. Kot dnevne svetilke se lahko uporabljajo tudi zasenčeni žarometi, katerih svetilnost je v takem primeru lahko zmanjšana za največ 25%. Dnevne svetilke ali zasenčeni žarometi, ki se uporabljajo kot dnevne svetilke, so lahko prižgane, ne da bi bile sočasno prižgane pozicijske svetilke.

(7) Na vozišču ustavljeno ali parkirano vozilo mora biti ponoči in ob zmanjšani vidljivosti osvetljeno s pozicijskimi svetilkami. V naselju zadostuje, da je vozilo osvetljeno s pozicijskimi svetilkami na tisti strani vozila, ki je obrnjena proti sredini ceste. Označitev vozila s pozicijskimi svetilkami ni potrebna na cesti, na kateri cestna razsvetljava zagotavlja dobro vidnost vozila ali če je vozilo ustavljeno ali parkirano na označenem parkirnem prostoru.

(8) Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju z določbo četrtega, petega, šestega ali sedmega odstavka tega člena.

(9) Z globo 120 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju z določbo drugega ali tretjega odstavka tega člena.
HTWC Dual VVT-i inside

武士道
Uporabniški avatar
Mince
Prispevkov: 22
Pridružen: 06 Nov 2012, 18:54

Re: Dnevne luči

Odgovor Napisal/-a Mince »

Pomeni, da se lahko?

Kako pa je s tem, da ne svetijo zadnje luči?
Uporabniški avatar
IcEm4n
Prispevkov: 1794
Pridružen: 12 Jul 2007, 18:45
Kraj: LJ kotel

Re: Dnevne luči

Odgovor Napisal/-a IcEm4n »

Lahko ja. Kar se pa zadnjih luči tiče, pa ni treba, da so prižgane (debata o tem: LINK).
Ni brzine brez turbine! :D

Slika
Uporabniški avatar
UrosJ
Prispevkov: 1302
Pridružen: 02 Mar 2010, 19:25
Kraj: M. Sobota

Re: Dnevne luči

Odgovor Napisal/-a UrosJ »

Komot, Jaz se že dve leti vozim tako pa nikoli nič, edino nazačetku ko še policaji niso bili na tekočem z tem me je en nekaj utrujal, ampak je nakoncu obupal.
Problem je edino v megli, ker senzor dobi še vedno zadosti svetlobe in jih preklopi potem pa zadaj ne svetijo, je malo nevarno. Jih vedno preklopim na zasenčene.

Tako da če nimaš še vklopljeno idi na servis pa ti naj porihtajo (10 min dela), škoda h7 žarnic in dela z zamenjavo.
lp
Uporabniški avatar
Megane2006
Prispevkov: 17
Pridružen: 11 Dec 2012, 16:44

Re: Dnevne luči

Odgovor Napisal/-a Megane2006 »

Pozdravljeni!

Nevem kam bi napisal tole, pa bom kar tukaj.

Imam problem. Moj avtek ima zelo zelo slabe dnevne luči, sploh je vidljivost slaba ko se začne mračiti, pa tudi potem po temi, sem brez dolgih luči v p*zdi.

Dal sem noter xtremevision od philipsa, ki bi naj izboljšale vidljivost, ampak se to ni zgodilo.

Študiram o zamenjavi luči, ampak je strošek za študenta prevelik ;)

Zanima me, če bi dal noter 100w ali kaj podobnega žarnico, bi bilo kaj boljše?

Ali pa kakšna druga ideja?

Zaenkrat sta še obe luči lepo beli, oziroma nimata tistega rumenega sloja preko.

Lp
Uporabniški avatar
mohimm
Prispevkov: 26
Pridružen: 12 Sep 2011, 12:01

Re: Dnevne luči

Odgovor Napisal/-a mohimm »

Pri teh Meganih je dostikrat problem da so sijalke vstavljene 180° rotirane. To si verjetno preveril da so pravilno v ležišču? Se zgodi da jo na renault servisu vtaknejo narobe :/

Poceni opcija je še, da luč snameš, in očistiš lečo. Kondenz (ki je izhlapel) na leči naredi plast umazanije. Kako sneti luč na meganu je na YT dovolj videov

> Zanima me, če bi dal noter 100w ali kaj podobnega žarnico, bi bilo kaj boljše?

V najslabšem primeru ti zažge lečo in ohišje... Že tako se mi zdi da so ti avti radi kurijo žarnice... Osebno ne bi... Normalne bi morale zadoščati, prav tako si potem še večja rit nasproti vozečim.
Rabljene/ne-originalne luči pa tudi niso tako drage.
Uporabniški avatar
Spula
Prispevkov: 1389
Pridružen: 07 Nov 2012, 17:54
Kraj: LJ okolica

Re: Dnevne luči

Odgovor Napisal/-a Spula »

Ponavadi se "zažge" parabola znotraj. Lahko jih probaš očistit ampak nevem koliko bo kaj razlike. Močnejših nebi notri dajal ravno iz tega razloga, da ne bo parabolo še bolj zažgalo. Preveri pa tudi, če so žarnice pravilno vstavljene, kot je že predhodnik povedal.
RenaultSport
Uporabniški avatar
matej_m
Prispevkov: 117
Pridružen: 04 Apr 2009, 14:37

Re: Dnevne luči

Odgovor Napisal/-a matej_m »

Kvalitetne valeo luči so za megana po dobrih 100€ na komad (silux, rezervniavtodeli24, autodoc, ...). Menjava ni tako grozna, poleg izvijačev, ključev potrebuješ še bormašinco in nekaj majhnih vijakov
Uporabniški avatar
Megane2006
Prispevkov: 17
Pridružen: 11 Dec 2012, 16:44

Re: Dnevne luči

Odgovor Napisal/-a Megane2006 »

Hvala da ste se tako razpisali.
So pravilno vstavljene luči, preverjeno parkrat.
Zaenkrat sem probal z enimi "belimi" lučmi, ki so malenkost močnejše od navadnih, ampak neke hude razlike ni.

Študiram tudi o nakupu xenona, glede na to, da ima avto leče. Ker brez leč je nemogoče imet xenon. Nekje 6000k?

Ali pa nakup kar tega kompleta --> https://www.mstyling.net/angel-eyes-zar ... 02-05-crni

Mislite, da bi bilo kaj boljse?
Uporabniški avatar
mohimm
Prispevkov: 26
Pridružen: 12 Sep 2011, 12:01

Re: Dnevne luči

Odgovor Napisal/-a mohimm »

Osebno ne bi kompliciral.

Kupiš pri najljubšem spletnem trgovcu nadomestne luči, ker očitno ti nekaj z lečo ne štima (glej odgovor Špule) če je problem. Torej če notri vtakneš sonce ne bo svetilo OK.

AE oči na meganu pa po moje izgledajo češko, in stavim dlake leve noge, da svetijo slabše kot nove original. (razen če si fan fast & furious franšize.. potem le.. :) )

Ko sem iskal za svojega so bile <50€/kosu (megane 2, ph1), sedaj dvomim da so kaj dražje. Sam jih nisem zamenjal, ker jih je bilo potrebno le spolirati.
Še anekdota: Včeraj sem opazil da mi je crknila desna žarnica. Na avtocesti nisem opazil problema(desni del ceste manj gledaš), opazil sem šele ko na garažnih vratih ni posvetilo prav... Torej je ena original luč "dovolj"...
Uporabniški avatar
Megane2006
Prispevkov: 17
Pridružen: 11 Dec 2012, 16:44

Re: Dnevne luči

Odgovor Napisal/-a Megane2006 »

haha, tole z eno lučjo me je nasmejalo :D

Ne, najrajše bi dal gor take, ki so "original" ampak da so črne, torej da ni "chrome" noter. Sem pa naročil tudi polirno pasto in vse kar pac dobis zraven, in bom probal spolirat, ampak dvomim. Glede na letnik, so luči še precej "nove", pač da nima tiste rumene barve preko od starosti...
Uporabniški avatar
Megane2006
Prispevkov: 17
Pridružen: 11 Dec 2012, 16:44

Re: Dnevne luči

Odgovor Napisal/-a Megane2006 »

Evo, rešil težavo. dal sem noter xenon 6000k, sveti fenomenalno. leča doda svoj čar. če bi bilo brez leče, bi baje zelo grdo svetilo, tudi ostale bi motilo.
Odgovori