Stran 1 od 2
Prvi znaki okvare turbine
Objavljeno: 24 Nov 2009, 08:11
Napisal/-a aleluja66
Lep pozdrav vsem.
Sem nov na tem forumu, zato vas prosim za potrpežljivost.
Pred kratkim sem kupil laguno 1.9 dci (120KM) letnik 2002. Avto ima prevoženih 66700 km (realnih, kupil od znanca).
Ker sem toliko že slišal, da se rade kvarijo turbine, me zanima kakšni so prvi znaki, ki kažejo na to, da bo turbina crknila.
Hvala
Objavljeno: 24 Nov 2009, 12:13
Napisal/-a djordjevic
Če je znanec lepo skrbel za avto, te še lep čas ne bi smelo skrbeti za turbino.
Objavljeno: 24 Nov 2009, 12:55
Napisal/-a Fantocci
Olje menjaj na 15000 in ne na 30000.
Objavljeno: 24 Nov 2009, 13:51
Napisal/-a etore
Fantocci napisal/-a:Olje menjaj na 15000 in ne na 30000.
to je res in pa dokler se ti števec temperature ne dvigne na delovno temperaturo in še malo več časa ne it čez 1800 obratov in razgretega motorja ne ugašaj... moja jih ima 120kkm in teče kot prvi dan s tem da ko je potrebno in dovoljeno jo tudi fajn pritisnem...
Objavljeno: 24 Nov 2009, 15:55
Napisal/-a aleluja66
Vendar pa sem opazil, da ko se peljem v recimo v 5 prestavi in naenkrat pohodim gas , obratomer pri približno 3000 rahlo pade in nato začne pospeševat. Je to normalno ali kaj?
Aleš
Objavljeno: 24 Nov 2009, 17:13
Napisal/-a etore
JA MOJA LAGUNA MISLIM DA MA ENO MAJHNO LUKNO V MOČI TAM NEKJE OKROG 2400 OBRATOV
Objavljeno: 24 Nov 2009, 20:07
Napisal/-a WarpedOne
Normalna je "turbo luknja", ko traja par desetink da čutiš ornk odziv mašine, in normalno je da tam okol 2500-2700 enmau pade navor, pol pa spet vleče enako naprej.
Nikakakor pa ni normalno da padejo obrati, če daš gas. To pomeni, da z gasom zaviraš
Pa še tole:
da ko se peljem v recimo v 5 prestavi in naenkrat pohodim gas , obratomer pri približno 3000 ...
Pri 3000 se lahko pelješ v 6. kakih 160+ kmh, al pa le kratkotrajno močno pospešuješ. To ni bencinar, nimaš kaj delat nad 2000 obrati, če nisi v 6. prestavi.
Objavljeno: 24 Nov 2009, 20:55
Napisal/-a etore
ne razumi me narobe ampak ko avto pritisnem do konca recimo v 3 prestavi pri 1500rpm mi začne pri 1800 vlečt na polno do 2400 potem je recimo za 50 obratov malo čutit pomankanja moči in od 2450 naprej pa do 3000 recimo spet vleče odlično... sej me ne moti ker čez 2500 ne grem skor nikoli sam je pa čutit upad moči...
Objavljeno: 24 Nov 2009, 20:57
Napisal/-a Tommy30
WarpedOne napisal/-a:Normalna je "turbo luknja", ko traja par desetink da čutiš ornk odziv mašine, in normalno je da tam okol 2500-2700 enmau pade navor, pol pa spet vleče enako naprej.
Nikakakor pa ni normalno da padejo obrati, če daš gas. To pomeni, da z gasom zaviraš
Pa še tole:
da ko se peljem v recimo v 5 prestavi in naenkrat pohodim gas , obratomer pri približno 3000 ...
Pri 3000 se lahko pelješ v 6. kakih 160+ kmh, al pa le kratkotrajno močno pospešuješ. To ni bencinar, nimaš kaj delat nad 2000 obrati, če nisi v 6. prestavi.
Tuki se pa glih ne setrinjam s tabo.
1.9dci začne dobro vleči komaj nad 1700 obrati, pri 2300 se mu komaj začne dogajat.Tja do 3500 še deluje potem pa ga zmanjka, kar je nad 3500 pa do 4500 je pa prazno turiranje in brezvezno uničevanje motorja, ker ne da nič od sebe, le vrti se v prazno.
Najlepše se vozi nad 2000 pa tja do 2500.
Tudi poraba je najboljša.
Pri cca 2000 obratih se konstantno vozi na cca 115-120km/h na porabi 4 - 4,5 litra na 100km. Pospeševanj pa nekih ni moč izvajat.....
Objavljeno: 24 Nov 2009, 21:18
Napisal/-a WarpedOne
ko avto pritisnem do konca recimo v 3 prestavi pri 1500rpm mi začne pri 1800 vlečt na polno do 2400 potem je recimo za 50 obratov malo čutit pomankanja moči in od 2450 naprej pa do 3000 recimo spet vleče odlično.
Bi reku da je tole "normalno". Men se dogaja enako, mogoče le, da ne vedno (včeraj vem da sm opazu, danes pa vem da se ni opazlo

. Pa mam avto od 34k km do trenutno 189k km, tko da če bi bil to znak da bo stvar umrla - pol men že dolgo umira, celih 150k km
Je še en trik - 1,9 dci lagune imajo vsaj dva tipa turbin. Nekatere imajo turbino s fiksno geometrijo in en dodaten "oddušni ventil", nekatere pa variabilno turbino. Čist možno da se reč mal različno obnaša tekom pospeševanja in raznoraznih pogojiih, ki nastopajo na cesti.
Sicer pa se umiranje turbine najprej vidi (olje), potem sliši (kovinsko žvižganje) in šele na koncu občuti (ko parkiraš za cesto).
1.9dci začne dobro vleči komaj nad 1700 obrati, pri 2300 se mu komaj začne dogajat.Tja do 3500 še deluje potem pa ga zmanjka, kar je nad 3500 pa do 4500 je pa prazno turiranje in brezvezno uničevanje motorja, ker ne da nič od sebe, le vrti se v prazno.
Drži, stvar je le da "dobro vleči" ne pomeni da pod 1700 je stvar mrtva. V 6 pri 1600 pritisnem in komot prehitim osebek pred seboj, če se mudi eno nižje in gre ko sneta sekira. Pri običajni vožnji pa obratov nad 2200 enostavno ne trebujem, ker od njih nimam nobenga profita - le več hrupa, tresljajev in porabe. Tja gor spustim mašino sam na kakih pospeševanjih ven iz mesta, da se mal prediha. Drugo je seveda, če si veliko na AC, kjer pa spet spustiš na 130 in furaš pri 2200 v 6.
Najlepše se vozi nad 2000 pa tja do 2500.
Tudi poraba je najboljša.
Tuki se pa ne morem strinjat. Sem poskušal menjat iz 6 v 5 in spremljat trenutno porabo. Čisto vedno je bila v 5. višja. Glede porabe tako zagovarjam da je najnižja takrat ko najman tiščiš gas pedal in gre avto čimhitreje - to pa je vedno v višji prestavi. Minimalna povprečna poraba na cel tank 4,5/100 in troletna povprečna cca 4,8 sta moj alibi

S tem da mi računalnik kaže cca 5% preveč.
Objavljeno: 24 Nov 2009, 21:23
Napisal/-a aleluja66
Hvala za vse odgovore.
Lep pozdrav vsem
Aleš
Objavljeno: 25 Nov 2009, 07:59
Napisal/-a aleluja66
Zanima me tudi ali je dobro menjati jermene zdaj, glede na starost avtomobila, ker prevoženih še ni toliko?
Kako menjati kuglo na menjalni ročici, ima mogoče že gdo prakso s tem ?
Lp Aleš
Objavljeno: 25 Nov 2009, 17:53
Napisal/-a etore
JERMENE SE NAJ BI MENJALO ALI NA 120KKM OZ 5 LET. TISTO KAR PREJ DOSEŽEŠ...
Objavljeno: 25 Nov 2009, 18:33
Napisal/-a WarpedOne
etore, samo prijatelska opazka:
Pisanje z velikimi črkami se na internetu razume kot kričanje. Prepričan sem, da nisi mel namena vpletat čustev, le odgovorit. Dej drugič izklopi capslock

Objavljeno: 25 Nov 2009, 18:58
Napisal/-a etore
daleč od tega, sam u službi mam skuzi ukloplem caps lock in ponavadi že use napisem in pole komaj vidim da pišem z velikimi in pole se mi ne da useega se enkrat pisat. se bom potrudu:)