POPRAVILO obledelih/spraskanih LUCI

Uporabni vodiči
Uporabniški avatar
LiLDee
Prispevkov: 854
Pridružen: 12 Mar 2008, 16:17
Kraj: Šmarje pri Jelšah

Odgovor Napisal/-a LiLDee »

Ni sam js nism dost ustraju in ni šlo vse vn =D Bom še ustraju.
Evo moj rezultat.
Pred obdelavo:
Slika

Po obdelavi: ( sicer je to leva luč ampak stanje je blo na obeh lučeh ubitačno kar se prask tiče =/ )
Slika
Slika
Luk3c
Prispevkov: 39
Pridružen: 22 Avg 2009, 02:24

Odgovor Napisal/-a Luk3c »

Ko sm kupu materjal me je prevec matral da bi cakal na lepse vreme, zato sem se projekta lotil takoj ko sem dobil materjal in sicer kar pri fotru v garaži ^^

zaščitni trak in smirgl papirje p800, p1000 in p1200 kupil v Merkurju,
p1500 in p2000 pa v Bavhausu (sem ugotovil da mi v Merkur sploh hodit nebi blo treba) in pa se to polirno pasto od Sonaxa za plexi.

Postopka sem se lotil tako kot stric v 1. poustu =)
najprej z 800 malo manj casa nato pa proti pocasi proti p2000. Za obe luči sem porabil cca. 3 ure :shock:
Ful sm se ustrašu ker tudi po 30minutnem drgnenju z p2000 plexi ni in ni hotu postat srebrn ampak je bil vedno bolj mat, šele ko sem šel s polirno pasto čez je počasi dobil tisto pravo jasnost in sijaj. Pasto sem nanesel 3x ker se mi je plexi zdel še preveč moten, ampak nakoncu mi je le uspelo =) SPLAČALO SE JE ! :P "steklo" zgleda veliko bolje kot prej, vendar so od blizu se vedno opazne drobne praskice tako da ko bom naslednjič v bližini kake trgovine z barvo bom kupil še bolj fin šmirgel magar p4000 če obstaja :D :D tko da bom res zrihtou tole :D

še nekaj slik:
Slika
pred obdelavo

Slika
p800 + p1000

Slika
in pa končni izdelek ! TA-DAAAAA !!! :P :P :P

imam pa še eno vprašanje... pri desni luči imam plexi iz notranje strani umazan... sicer nevem kako je to prejsnemu lastniku uspelo... mogoce ko je menjal žarnico... a kdo ve kako se plexi dol uzame da ga spucam iz notranje strani in pa kaj moram pri tem pazit, če kdo ve... evo spodaj se slika kako zgleda da umazanija:

Slika

To je bil moj 1. projekt, ko avto lepo spucam pa sledijo tudi slike, da predstavim svojega lepotca =)
Lp, Luka[/img]
Renault Clio 2002 1.5 dci 82HP dynamik
Deniss
Prispevkov: 1781
Pridružen: 07 Okt 2008, 15:56
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a Deniss »

Js mam pa tako prasko/rajso na luči a se bo dal?
Slika
Slika

Pasta je pa tale ane ?
Slika
Uporabniški avatar
En3r6Y
Prispevkov: 47
Pridružen: 12 Jul 2006, 07:56
Kraj: Radomlje

Odgovor Napisal/-a En3r6Y »

Lakirati ali ne lakirati spolirane plastične luči? Kakšne imate izkušnje s tem?
Uporabniški avatar
Shusuglao
Prispevkov: 5154
Pridružen: 18 Feb 2003, 19:27
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Shusuglao »

jaz jih nisem nič lakiral
v primeru da izgubijo sijaj (če avta ne pereš redno, ali pa da je noč in dan zunaj, avtopralnica....) jih samo nahitro požgečkaš s polirpasto pa je

če imaš pa lak gor in se kaj olupi, zamegli, boš pa spet ribal kot nor
Renault 18 TLJ Renault 21 GTS Renault 21 TURBO Renault 21 NEVADA Megane CC
Scremer
Prispevkov: 25
Pridružen: 26 Sep 2008, 23:35

Odgovor Napisal/-a Scremer »

Postopek predstavljen v tej temi je ustrezen pri vseh plastičnih lučeh.

cupra skorajda prepričan sem, da si premalo zbrusil. Dopuščam pa možnost, da je luč umazana tudi znotraj.

Luk3c določeni koraki so povsem nepotrebni.
po 2 listica vsakega vodobrusnega papirja

2x p800
2x p1000
2x p1200
2x p1600
2x p2000
800, 1200, 2000 bo povsem okej. Med 800 in 1000 in 1200 in 1600 je tako malo razlike v granulaciji, da je uporaba le-teh izguba časa. Bolj priporočam še uporabo papirja granulacije 3000 in 4000. Zadnji ni nujen je pa fino, ker se skrajša čas poliranja (vsekakor pa priporočam pri ročnem poliranju). Pa še v vednost, da je po mojih izkušnjah v pastah kot je sonax in podobni, ki so namenjene "izključno" poliranju luči, precej silikonov, ki prikrijejo praske. Ko se pasta "opere" (bodisi z izopropilnim alkoholom ali pa s časom z vodo) se pod njo skriva precej spraskana luč. Samo v vednost, da ne bo potem kdo čez čas razočaran.

Kar se pa tiče lakiranja pa toplo odsvetujem. Res je, da so nove luči lakirane a so lakirane s tonamenskim lakom (običajen za barvanje avta ni ustrezen) in v zelo tankem nanosu. Sicer sem pozabil kako debel je nanos, a tukaj govorimo o kakšnih 10 mikronih in nič več. Z ročnim barvanjem tako tankega nanosa ne morete doseči. Če me spomin ne vara so v helli (ljubljana) še pred dvemi, tremi leti vse luči lakiral nekje v tujini ker še niso imeli tonamenske lakirnice. So pa še drugi razlogi proti lakiranju. Od tega da avto lak nima ustrezne prepustnosti svetlobe, da kvari optiko, pa do tega, da boste v primeru lakiranja po enem letu imeli 100% spet probleme ker se bo luščilo. Je boljše pustiti kot je oz. dat preko vsakič ko voskaš avto še eno rundo voska. Le-ta se sicer ne veže na plastiko tako kot na lak, ampak bo že.

Mogoče velja omenit še, da enkrat popravljene luči (brušenje in poliranje) hitreje znova postanejo motne, kot pa nove, ki so lakirane. Ampak če avto ni neprestano na soncu govorimo tukaj o nekaj letih, tako da popravilo še vedno priporočam (avto lepše izgleda, pa še v izogib težavam na tehničnem pregledu). Če pa bi radi zadevo rešili za dolgo časa pa predlagam namestitev tonamenske folije. Vem da to počne mojster na obnova žarometov http://www.avtozarometi.si/ . Namestitev folije predlagam tudi pri novih žarometih, da jih ne bo potrebno čez nekaj let popravljat.

lp

lp
Scremer
Prispevkov: 25
Pridružen: 26 Sep 2008, 23:35

Odgovor Napisal/-a Scremer »

Praktično v vseh UK trgovinah kjer kupujem robo za poliranje dobiš tudi papir do granulacije 3000. Ni pa poceni, še posebej ko enkrat dodaš poštnino.

Recimo...
http://www.polishedbliss.co.uk/acatalog ... -aids.html

Za 4000 pa uporabljam diske s peno (abralon od Mirke in pa Sika). Sika je dobro zastopana tudi v sloveniji, tako, da nakup v tujini ni potreben. Dejansko imam od granulacije 2000 dalje vse na diskih, ker delam z mašino. Je hitreje in učinkoviteje.

nastavek za ročno poliranje (pri lučeh ga ne uporabljam, na laku, kjer je potrebna večja mera previdnosti in bolj enakomeren razpored sile je pa dobrodošel)
Slika

brusni disk od Mirke velikosti 75mm (se pa splača vzet od Sike 150mm disk iz katerega si potem izrežeš dva 75mm diska za na zgoraj predstavljeni nastavek ali mašino)
Slika
Uporabniški avatar
rambo
Prispevkov: 1722
Pridružen: 21 Dec 2004, 00:02
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a rambo »

ja sme to nabavil v eleclerku 12€

Slika

ucinek na obledelih luceh je bil ssuper.
enako sem naredil potem na scenicu kjer so bile spraskane in je pomagalo.
Renault Laguna Monaco GP 2.0t-NAPRODAJ-FOR SALE
Renault Megane Coupe 2.0 16V L96 - SOLD
clio 1.4 RT letnik 95 BUHTL - SOLD
Uporabniški avatar
rambo
Prispevkov: 1722
Pridružen: 21 Dec 2004, 00:02
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a rambo »

Aleedee napisal/-a:Tut mene zanima tale turtlewaxov kit. Je kdo probal?
ja jaz sem probal.men je presenetilo ZELO
poliral sem pa te male luci na megan coupe,levo in desno od tablice

PREJ
Slika

potem
Slika

vec slik pa moji galeriji
http://www.renault-klub.si/forum/viewto ... sc&start=0
Renault Laguna Monaco GP 2.0t-NAPRODAJ-FOR SALE
Renault Megane Coupe 2.0 16V L96 - SOLD
clio 1.4 RT letnik 95 BUHTL - SOLD
Uporabniški avatar
rambo
Prispevkov: 1722
Pridružen: 21 Dec 2004, 00:02
Kraj: Maribor

Re: POPRAVILO obledelih/spraskanih LUCI

Odgovor Napisal/-a rambo »

@urostut, torej deluje?
men je pomagalo in je razlika za 100%
Renault Laguna Monaco GP 2.0t-NAPRODAJ-FOR SALE
Renault Megane Coupe 2.0 16V L96 - SOLD
clio 1.4 RT letnik 95 BUHTL - SOLD
_iT_
Prispevkov: 14
Pridružen: 02 Apr 2012, 10:41

Re: POPRAVILO obledelih/spraskanih LUCI

Odgovor Napisal/-a _iT_ »

Turtlevax se splača kupiti če imaš rahlo zbledele luči, preverjeno pomaga. Odstrani ti zbledelost od sonca.

Lotil sem se tudi postopka z brusnimi papirji (600,1000,1500) in na koncu spoliral z polir pasto za pleksi ampak rezulatat ni bil najboljši. Na pleksiju so vidne praskice. (bom naložil slike)

Sedaj ne vem ali nisem dovolj pobrusil, definitivno bi moral sedaj kupiti bolj grob papir..
Uporabniški avatar
obi
Prispevkov: 1755
Pridružen: 27 Jun 2005, 18:08
Kraj: medvoški štajerc

Re: POPRAVILO obledelih/spraskanih LUCI

Odgovor Napisal/-a obi »

Prilepi slikce pa bomo vidl kaj bi billo. Načeloma če se praske od brusnega papirja vidijo si premalo prebrusil z višjo stopnjo granulacije, če pa so vidne še vedno razpoke v laku si premalo brusil z najnižjo stopnjo granulacije.
Jst imam sicer malo več granulacij, s katero začneš je pa čisto odvisno od stopnje zbledelosti luči. Pri meni je bilo enkrat dosti da sem šel z 1500 in nato 2000 granulacijo čez pa dvema polir pastama pa je bil efekt fenomenaln. Pr kolegu prejšnjo soboto sem šel pa nazaj vse do 500 granulacije in nato počasi proti višjim točno za ta primer recimo sem šel 500,800,100,1500,2000,3000, groba polir pasta trda gobica in pa finish polir pasta finish gobica.
Pri vseh poliranjih ki sem jih delal pa sem pogruntal da bolj kot narediš določeno stopnjo lažje je z naslednjo in boljši je končni rezultat.
Drugač sem pa tule predstavil kar nekaj stvari pa še jih pride.
http://www.renault-klub.si/forum/viewto ... 67#p448867" onclick="window.open(this.href);return false;
Štrom for wife, UPS for life.
_iT_
Prispevkov: 14
Pridružen: 02 Apr 2012, 10:41

Re: POPRAVILO obledelih/spraskanih LUCI

Odgovor Napisal/-a _iT_ »

Koliko časa pa približno brusiš z določeno granualacijo. Mogoče je bilo to narobe da sem imel velik razmak 600,1000 pa mislm da 1500
Uporabniški avatar
obi
Prispevkov: 1755
Pridružen: 27 Jun 2005, 18:08
Kraj: medvoški štajerc

Re: POPRAVILO obledelih/spraskanih LUCI

Odgovor Napisal/-a obi »

kak dolgo brusiš je čist odvisno od zmatranosti luči, pri meni na mojmu cliu sem premalo zbrusil z 500 in se že pozna. Najlažje je tako da ko je luč cela enako zamegljena vzameš šprico z milom in luč dobr spucaš ter preveriš če si pobral vse nepravilnosti dol ali ne, vrjem mi se vidi. glede razmika v granulaciji pa je tako, večji kot je razmak med granulacijama dlje moraš z višjo granulacijo drgnit da prideš do končnega efekta saj moraš spravit ven vse rise ki si jih naredil z nižjo granulacijo.
Čisti nasvet
500 - 600 uporabiš da pobereš dol cel sloj zaščite in prask
800 prvo poliranje
1000 - 1200 drugo poliranje
1500 - 2000 tretje
lahko greš še z višjimi granulacijami vendar je pol že šajba efekt
na koncu sem opazil da je vredu uporabit dva tipa padov in past tak da je na koncu odvisno kok pedanten in picajzlast si.
Štrom for wife, UPS for life.
Uporabniški avatar
Stupo
Prispevkov: 4119
Pridružen: 18 Dec 2004, 18:08
Kraj: Ljubljana

Re: POPRAVILO obledelih/spraskanih LUCI

Odgovor Napisal/-a Stupo »

_iT_ napisal/-a:Takole zgledajo žarometi, še slabše ko pred poliranjem :) verjetno res ni billo dovolj vloženega truda.

Slika

No za vikend bom ponovno kupil brusni papir(800,1000,1500,2000) in ponovil vajo ob lepem vremenu. Uporabil bom od sonaxa in tisto, katero sem dobil v setu za obnovitev (lecrelc).. :)
Tole bi se dalo rešiti z vodobrusnim papirjem in poliranjem. Lahko poskusiš najprej z malo bolj grobo polirno pasto, potem pa še s fino.
Jaz potrebujem za eno luč od 1 do 2 ure, da je narejeno kot se zagre.
Slika
Odgovori