Menjava volana oz. volanskega obroča

Vse o videzu avtomobila
Odgovori
KeyExtreme
Prispevkov: 150
Pridružen: 14 Feb 2017, 12:13
Kraj: Maribor

Menjava volana oz. volanskega obroča

Odgovor Napisal/-a KeyExtreme »

Lepo pozdravljeni vsi forumaši :)

Tema katero pišem sem opazil, da je precej iskana, ko sem iskal podatke sam. Nikjer pa ni točno opisano kako opraviti menjavo volana. Naj najprej povem, da ni tako preprosto kot nekateri pišejo in naj raje to opravi izkušen mehanik. Sam sem imel kar nekaj težav, ampak je pa izvedljivo. Za tiste, ki ste bolj pogumni spodaj opišem postopek. Opisan postopek velja SAMO za menjavo volana za volan istega modela - torej airbag ostane enak.

Sprva kakšno menjavo sem opravljal in zakaj.
Imam Clio 4, letnik 2014, oprema dynamique. Volan je sicer res usnjen, ampak kot veste pol volana prekriva okrasna plastika, ki je meni šla izjemno na živce. Odločil sem se za menjavo volana, usnje za usnje, torej volan od Clio 4 MK2, ki nima okrasne plastike.

Torej, kot veste, gre za ta volan:
Slika

Ko sem iskal po ebayu sem našel veliko volanov. Naj vas že tukaj opozorim na zanko - nekateri so plastični (nižje opreme), zato bodite pozorni, da na sliki vidite volanske šive - ti so pokazatelj, da je volan usnjen. Glejte tudi ohranjenost (prosite za več slik) in se prepričajte, da ni kje odrgnjen ali poškodovan. Ob iskanju se mi je ponudila neverjetno poceni ponudba volana od GTja, in ker je to seveda čisto druga dimenzija sem ga naročil.

Volan je prispel: :lol:
Slika

Naslednji korak je demontaža obstoječega. Še enkrat - ni tako enostavno. Najprej odklopimo akumulator (lahko samo minus) in počakamo kakšnih 10 minutk, da je avto res brez toka. Potem se lotimo volana. Najtežji del je ločitev airbaga od obroča. Drži ga 5 "klipsen", na sliki so obrožene z rdečo. Treba je iti z izvijačem od zgoraj (gumjast del volana kjer je logotip se lahko rahlo upogne, da lahko dostopamo do notranjosti), da vse iztaknete. Paziti je treba da ne precvikate kakšne žičke. Ko iztaknete vse se del z logotipom odcepi od obroča. PAZITI je potrebno, ker ga drži še airbag konektor. Konektor izključimo in vzamemo del z airbagom previdno vstran. Vidimo še priklopljene ostale žičke. Z rumeno sem vam označil kaj katera pomeni. Številka 1. je hupa, 2. tipke za tempomat in omejevalnik hitrosti (komande na samem volanu) in 3. je airbag. Ko vse oklopimo lahko volan odtegnemo in snamemo dol. PREVIDNO ker ne gre enostavno, da ne vtrgate kakšne žičke. Ko imamo oba volana "v roki" še poberemo vse stvari iz obstoječega v novega. To ni umetnost, saj je vse enako. Samo zamenjamo.

Še sliki:
Slika

Slika

Najboljši del :) namestimo nov obroč. Zapomniti si moramo pozicijo starega (najbolje kar tako, da so kolesa ravno), pripnemo vse konektorje in na koncu še airbag. Nato del z logotipom oz. airbagom previdno pritisnemo v volan (sam zaskoči). Ostane še samo priklop akumulatorja. Naj tukaj opozorim še, da bo potrebno imeti kodo za radio in morda vklopiti nazaj sistem ESP in AUTO HOLD - ni pa nujno. In smo gotoviii! :D

Slika

Občutek? Neverjetno dober in čisto drugačen! ČUDOVIT!

Upam, da sem komu pomagal, ki ima v mislih enak projekt ali si želi! Ni neizvedljivo, samo pogum je treba imeti (ali pa dobrega mehanika) :)
DriftKing
Prispevkov: 45
Pridružen: 05 Apr 2018, 22:43

Re: Menjava volana oz. volanskega obroča

Odgovor Napisal/-a DriftKing »

To pa res ni nobena umetnost, vsak lahko zamenja, če je vsaj malo sposoben. Kable težko precvikaš, ker so dosti zaščiteni pa tudi čutiš, če niso na pravem mestu.
Clio RS 172
KeyExtreme
Prispevkov: 150
Pridružen: 14 Feb 2017, 12:13
Kraj: Maribor

Re: Menjava volana oz. volanskega obroča

Odgovor Napisal/-a KeyExtreme »

Glede na to, da smo si ljudje različni in imamo različne sposobnosti verjamem, da bo komu objava prišla prav - kar je tudi namen objave. Tisti, ki to obvladajo, verjamem da je ne bodo iskali. In kabli niso tako zelo močni in zaščiteni.
Uporabniški avatar
Golddevvil
Prispevkov: 237
Pridružen: 20 Dec 2012, 16:29

Re: Menjava volana oz. volanskega obroča

Odgovor Napisal/-a Golddevvil »

KeyExtreme napisal/-a: 26 Apr 2020, 13:49 Glede na to, da smo si ljudje različni in imamo različne sposobnosti verjamem, da bo komu objava prišla prav - kar je tudi namen objave. Tisti, ki to obvladajo, verjamem da je ne bodo iskali. In kabli niso tako zelo močni in zaščiteni.

Svaka čast za objavo in opis postopka. To je tisto kar na forumih manjka.
Uporabniški avatar
Cefizelj
Prispevkov: 1156
Pridružen: 08 Mar 2010, 11:47

Re: Menjava volana oz. volanskega obroča

Odgovor Napisal/-a Cefizelj »

Se strinjam. Takile postopki podprti z slikovnim gradivom vedno prav pridejo.
Slika
Uporabniški avatar
Drejchi
Prispevkov: 1620
Pridružen: 02 Sep 2009, 21:54
Kraj: Ljubljana

Re: Menjava volana oz. volanskega obroča

Odgovor Napisal/-a Drejchi »

Super prispevek. Sem ga prlepu.
Slika
KeyExtreme
Prispevkov: 150
Pridružen: 14 Feb 2017, 12:13
Kraj: Maribor

Re: Menjava volana oz. volanskega obroča

Odgovor Napisal/-a KeyExtreme »

Hvala vsem za pozitivne komentarje!

Drejchi - HVALA!
Odgovori