Stevci; ozadja, osvetlitve, triki & nasveti

Vse o videzu avtomobila
Odgovori
sHyFtY
Prispevkov: 160
Pridružen: 03 Nov 2007, 15:30
Kraj: Dovje

Odgovor Napisal/-a sHyFtY »

A za megan 2 se ze da kej dobit :)?
Uporabniški avatar
doctor10
Prispevkov: 176
Pridružen: 31 Jul 2008, 22:26

Odgovor Napisal/-a doctor10 »

Jaz tudi iscem za cliota 99. http://renault-tuning.fateback.com/nasveti.html tukaj vec ne dela link. Ima mogoce kdo na rac ? Lepo prosim
Uporabniški avatar
vrbnjak
Prispevkov: 384
Pridružen: 29 Maj 2009, 13:32
Kraj: Ljutomer

Odgovor Napisal/-a vrbnjak »

Mene pa zanima zdaj ko sem pregledal temo in vse,ali je res da se dobi za stevec te male leddiode ali lucke ali pac bele ali pa plave barve,da ne sveti tako kod zdaj oranzno ali pac standart renault,da ce menjas le lucke da sveti belo te polja ali pa plavo.. Ampak me zanima ce je tudi to res da ena lucka stane 1evrov ali tu okrog je pa jih okrog 25.ce se ne motim... Lp
BostjanP
Prispevkov: 12
Pridružen: 28 Jan 2008, 18:08
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a BostjanP »

Led diode lahko dobis v zeleni,rumeni,beli,modri in rdeci barvi...mogoce se kaksni ce obstaja. Cena ene recimo z 5000mcd (5kandel) pride okoli 0.5 eura v IC trgovini,se ceneje pa v SM elektronika v Smledniku pri Lj (imajo svoj WWW),kjer jih tudi izdelujejo. Isci taksne ki imajo kot svetilnosti vecji od 60 stopinj,drugace moras smirglat vrh diode da razbijes snop svetlobe na vecji kot...ponavadi imajo klasicne LED 15-30 stopinjski kot kar pa ni fajn za stevc. V SM poglej za kvadratni tip led ki ima mislim da 90 stopinjski kot,pa se sveti lepo in mislim da so te najboljsa izbira za stevc. Sam sem uporabu okrogle klasicne ampak sem smirglou vrhe da se svetloba lepse porazdeli. Pazit moras na predupor led diode,ker niso 12V ampak manj, tok pa vlecejo vse po 20mA,tako da tudi imajo razlicno prikljucno napetost (bele mislim da so 3.3V)Predupor zracunas po formuli: R=U/I, se pravi ce je bela: R=12V-3.3V/0.02A=435 ohm,izberes pa 460 ohm ali pa 520ohm.Raje vec kot manj.Najbolje jih je vezat vzporedno, ker ce so zaporedno in ena crkne, ti ne bo svetla nobena; zato predupori. Poleg led diod,ce hoces belo armaturo, pa moras se odstranit rdec/oranzen premaz na podlagah merilnikov da prides do bele podlage; stevci so na beli podlagi,crn je samo zunanji premaz. Moras pa pazit da ne ranis bele podlage.Sicer je trda plastika,ampak previdnost ni odvec. Delaj pocasi, nc hitet,zapomni si stanje melinikov za olje,benzin pa temperaturo, v glavnem kr vse kazalce. Ker drugace lahko imas probleme ko bos sestavljal in bodo narobe kazali; sploh temperatura pa benz.Najbolj da gres filat tank do konca,zapomnes kolk kaze stevc,zamerkas in to je to. Za temp.pa pocakas da je masina hladna,pa tud pomerkaj da ne bo panike potem ko bo previsoko kazalo,hehe.To je to,ce pa se kj pa prasaj.
Uporabniški avatar
vrbnjak
Prispevkov: 384
Pridružen: 29 Maj 2009, 13:32
Kraj: Ljutomer

Odgovor Napisal/-a vrbnjak »

BostjanP napisal/-a:Led diode lahko dobis v zeleni,rumeni,beli,modri in rdeci barvi...mogoce se kaksni ce obstaja. Cena ene recimo z 5000mcd (5kandel) pride okoli 0.5 eura v IC trgovini,se ceneje pa v SM elektronika v Smledniku pri Lj (imajo svoj WWW),kjer jih tudi izdelujejo. Isci taksne ki imajo kot svetilnosti vecji od 60 stopinj,drugace moras smirglat vrh diode da razbijes snop svetlobe na vecji kot...ponavadi imajo klasicne LED 15-30 stopinjski kot kar pa ni fajn za stevc. V SM poglej za kvadratni tip led ki ima mislim da 90 stopinjski kot,pa se sveti lepo in mislim da so te najboljsa izbira za stevc. Sam sem uporabu okrogle klasicne ampak sem smirglou vrhe da se svetloba lepse porazdeli. Pazit moras na predupor led diode,ker niso 12V ampak manj, tok pa vlecejo vse po 20mA,tako da tudi imajo razlicno prikljucno napetost (bele mislim da so 3.3V)Predupor zracunas po formuli: R=U/I, se pravi ce je bela: R=12V-3.3V/0.02A=435 ohm,izberes pa 460 ohm ali pa 520ohm.Raje vec kot manj.Najbolje jih je vezat vzporedno, ker ce so zaporedno in ena crkne, ti ne bo svetla nobena; zato predupori. Poleg led diod,ce hoces belo armaturo, pa moras se odstranit rdec/oranzen premaz na podlagah merilnikov da prides do bele podlage; stevci so na beli podlagi,crn je samo zunanji premaz. Moras pa pazit da ne ranis bele podlage.Sicer je trda plastika,ampak previdnost ni odvec. Delaj pocasi, nc hitet,zapomni si stanje melinikov za olje,benzin pa temperaturo, v glavnem kr vse kazalce. Ker drugace lahko imas probleme ko bos sestavljal in bodo narobe kazali; sploh temperatura pa benz.Najbolj da gres filat tank do konca,zapomnes kolk kaze stevc,zamerkas in to je to. Za temp.pa pocakas da je masina hladna,pa tud pomerkaj da ne bo panike potem ko bo previsoko kazalo,hehe.To je to,ce pa se kj pa prasaj.


BostjanP - kaj naj recem :) zdaj si mi napisal cel roman :) :P Res ti najlepse hvala za celotno podrobnost bom naredil tako kod si rekel,malo se bom pozanimal ce je kje pri nas ker shop da nabavim ali pa bom prek internetne strani :) premisljeval sem da bi jih le pobarval pa bi blo,ker stevca ne upam odklopit :) no v glavnem hvala ti za podrobnosti in vse :) res hvala :lol: 8)
BostjanP
Prispevkov: 12
Pridružen: 28 Jan 2008, 18:08
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a BostjanP »

Ni panike.Sam sem vse to prezivel pa tud sestavil,armatura sveti zdj zeleno,v stilu barve avta...pa tud se veliko osvetlitev na raznih stikalih je zelena.Tako da je notranjost neke vrste unikat. Diode res isci kvadratne pri SM ker so najboljsa izbira...pa se najcenejsi so.Za stevce odsraufat pa ce je tako kot pri moji 19-ki, je treba le 6 sraufov odsraufat, 2 nad stevci,2 pod volansko plasticno dvojno zascito,2 pa drzita stevc ko das zgornjo plosco dol(ki je nad ohisjem stevcev),potem volan dol spustit do konca,konektor za vzig avta dat narazen, oz.dol z nekega nastavka potisnat. Ko odsraufas, nagnes ohisje stevcev naprej,se prej konektor z zajlo za brzinomer odklopis,nato pa konektorje za ohisje stevcev dol poberes in to je to. Pa preden montiras diode preveri, da je polariteta pravilna, drugace ne bodo svetile; napetost je enosmerna +/- 12V,pa negativni pol - je skupni za vse lucke (preveri z instrumentom).Pozoren bodi na diode za nivo benzina in tiste ki svetijo ko das kontakt pred vzigom...mene je zjebalo in sem te lucke kr pustil klasicne ker mi ni ratalo diode zasvetit.Domnevam da je dvojna pozitivna polariteta da svetijo,al pa kj drugega.U glavnem ledice tam niso svetile.Druga mesta za kontrolo luci,zmigovci,dolge luci...pa laufa b.p.Ti se kr loti ohisje vn sraufat,sam prej poglej kje so sraufi, upam pa da ni prehud kunst tud pri Meganu.
BostjanP
Prispevkov: 12
Pridružen: 28 Jan 2008, 18:08
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a BostjanP »

Ja,pe se neki sn pozabu.Ozadja stevcev so nekako prilepljena na barvasto prozorno plastiko.Odlepis previdno,pa se cepke s kombinirkami vn odsraufas.Prozorne plexi modele imam viska za brzinomer,obratomer,benz,olje in temp.Lahko posljem ce hoce kdo.Mogoce za megana malce predelave (od 19-ke),ampak osnova je ze zmodelirana.
delpiero
Prispevkov: 18
Pridružen: 21 Jul 2011, 18:07

Re: Stevci; ozadja, osvetlitve, triki & nasveti

Odgovor Napisal/-a delpiero »

Ma kdo kakšno ozadje za števec Clia letnik 2000? :)
Uporabniški avatar
mitja92
Prispevkov: 16
Pridružen: 03 Mar 2013, 14:05
Kraj: Domžale

Re: Stevci; ozadja, osvetlitve, triki & nasveti

Odgovor Napisal/-a mitja92 »

kuko je pa kaj s twingoti k imajo digitaln števc??se da kej barvo spreminjat s kšno folijo al pa kej?
Uporabniški avatar
Tomek
Prispevkov: 13
Pridružen: 02 Jan 2015, 14:40

Re: Stevci; ozadja, osvetlitve, triki & nasveti

Odgovor Napisal/-a Tomek »

lp mene zanima ce ma kdo za stevec belo podlago za megane cupe 97 let oz kako podlago oziroma ozadj .hvala
Odgovori