Vgradnja tempomata v Clio II ph2 (RS, dCi)

Uporabni vodiči
Odgovori
Uporabniški avatar
UrbanD
Administrator
Prispevkov: 3702
Pridružen: 13 Mar 2008, 17:03
Kraj: Ljubljana

Vgradnja tempomata v Clio II ph2 (RS, dCi)

Odgovor Napisal/-a UrbanD »

Na hrvaškem renault klub forumu imajo debato o inštalaciji tempomata v renault clio ph2 ( http://www.renault-klub.hr/forum/index. ... 24205&st=0 ) ampak mnogo uporabnikov teme ne more videti, zato sem delno verzijo objavil tukaj.


Potrebujemo:

1.) instalacijo
a) bel konektor
Če ima vaš Clio takle bel konektor, ko odprete levo obvolansko konzolo potem je večina napeljave že narejene. Ta konektor ima večina cliotov.
Na ta konektor priklopimo gumb za vklop/izklop tempomata/limiterja.
Slika

b) Potrebujemo še napeljavo od volana do računalnika (ECU) v motornem prostoru. Clioti RS in dCi 101KM imajo narejeno to napeljavo že v originalu.
Pri ostalih potrebujemo kable in poseben konektor, da lahko priklopimo na ECU (to lahko dobimo od kakšnega razbitega avta).


2.) Gumb za vklop/izklop tempomata/limiterja
Gumb s katerim vklopimo tempomat ali limiter. Gumb priključimo na bel konektor pod točko 1. Da ga lahko zmontiramo na svoje mesto rabimo novo plastično ohišje pod točko 3.


3.) Plastično ohišje na levi strani
Ob volanu na levi potrebujemo novo plastiko z dvemi (potenciometer za osvetlitev, tempomat) ali tremi luknjami (potenciometer za osvetlitev, tempomat, ESP)
Slika


4.) volanski adapter
Pod volanom pride nova špula s štirimi kabli. Navadna nima kablov za tempomat.
Slika


5.) obvolanske kontrole
Za nastavljanje hitrosti, izbris hitrosti iz spomina in vklop zadnje nastavljene hitrosti.
Namesto teh tipk lahko kupimo kakšne druge ali pa zvežemo npr. na obvolanske kontrole za radio.
Original tipke, ki so na sliki lahko pritrdimo tudi na navaden volan, potrebno pa je odrezati airbag na tem delu.
Slika


6.) Stikala pri sklopki
Pri sklopki je potrebno zamenjati stikalo, nosilec in distančnik.
Clioti dCi 101KM imajo zgleda že v originalu pravilne stvari, tako da jih ni potrebno kupovat in menjat.


7.) Priklop na tester
Avto moramo priklopiti na tester in aktivirati funkcijo tempomata. V nasprotnem primeru na števcu ne kaže nič, tempomat/limiter pa dela.
To NE velja za Cliote RS, ker imajo analogen števec za gorivo in temperaturo, ter za ostale cliote do letnika 04, ki imajo enake števce.

----------

Kataloške številke potrebnega materiala in cene na uradnem Renault servisu:
8200084863 Ohišje PVC (ESP, Tempomat, osv. števcov) 12,90 EUR
8200060038 Stikalo za tempomat obvolanske 60,78 EUR
8200060039 Stikalo za vklop tempomat/limiter 34,81 EUR
7700431512 Stikalo na sklopki 21,60 EUR
7700430730 Nosilec na sklopki 2,77 EUR
7700430723 Distančnik na sklopki 1,95 EUR
7701051757 Adapter volana okoli 130 EUR
Po želji se lahko obreže obstoječi airbag za komandne gumbe ali pa se kupi novega od Clio RS 182 verzije (torej letnik 2004-2005). Kataloške št. ne vem, če jo kdo ve naj mi jo napiše.
Clio II ph2 1.2 16V Billabong - sold
Clio II ph2 RS 172 - sold
Clio III ph1 RS 197 F1 Team - sold
Clio II ph2 RS 182 - sold
Clio IV ph2 RS Trophy - sold
Seat Leon Cupra ST 300 4drive - family car
Mitsubishi Lancer EVO VIII MR - weekend car
Uporabniški avatar
jurre
Prispevkov: 3049
Pridružen: 16 Avg 2005, 22:59
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a jurre »

Skupek porabljenih stvari in strosek pri Cliotu 1.5 dCi 101KM letnik 2004


* 7701051757 - Adapter volana
(ebay 67 EUR)


* Volanski obroc iz cliota RS z gumbi za tempomat
(nekje 30 EUR rabljen)


* 8200084863 - Ohišje PVC s 3 luknjami (ESP, Tempomat, osv. števcov)
(12,90 EUR)


* 8200060039 - stikalo za tempomat/limiter
(34,81 EUR)


* mirna roka in zivci za odrez plastike na airbagu


* priklop na tester in aktivacija funkcije tempomata (? EUR)
---------------
skupaj 145 EUR




---------------------------------------------------

Slike montaže:

najprej odklop akumulatorja, nato odklop kabla iz racunalnika
Slika

Tukaj se je opazilo da so kabli ze na konektorju, kar pomeni da je instalacija od volana napeljana :D sledil je se pregled napeljave in stikal pri sklopki.

nato sem zamenjal ploscico levo spodaj pri volanu za tako s 3 luknjami in vanjo vstavil gumb za vklop tempomata/limiterja ter ga prikljucil na prazen bel konektor, ki se nahaja pod ploscico
Slika


nato je sla stran zgornja plastika pri volanu:
Slika


za tem spodnja plastika:
Slika


airbag se iztakne ven:
Slika


ja kaj si naredu :lol:
Slika


s tem bo se muka:
Slika


odsraufan se volanski obroc
Slika


na volanu star volanski adapter, v roki nov, ki ima za tempomat
Slika


odstranjene celoten adapter, rocke za zmigavce in brisalce prestavljene na novega
Slika


montaza novega adapterja, rocke dane nazaj
Slika


iz tal poberemo RS volan s tipkami za tempomat (ali pa jih kupimo posebej in jih montiramo na trenutnega) :lol:
Slika


cela stala
Slika


in potem najtezji del dneva, kako lepo odrezat zavihke pri airbagu, da bodo pasali gumbi za tempomat vmes (operacija je trajala 1h pa pol)
Slika


in potem se zacne sestavljanje nazaj, najprej obroc, skozi njega napeljemo kable
Slika


obroc prisraufamo in nacentriramo (da so gume in volan naravnost :lol: )
Slika


nazaj damo nas airbag, nad katerim smo skoraj izgubili zivce
Slika


ga pritisnemo da se zaskoci nazaj
Slika


in TADA
Slika


Sledi priklop akumulatorja nazaj in testna voznja. Tempomat dela, limiter tudi :smt025
Edino kar je, ne kaze na stevcu da je tempomat vklopljen in na ekrancku na kaksno hitrost je nastavljen. Treba se bo oglasit na enem servisu, priklopit avto na tester in aktivirat tempomat pa bo :)

Vse zahvale za montazo in mucenje z airbagom d_leonitu :D
Uporabniški avatar
GorazdR
Prispevkov: 3
Pridružen: 01 Jul 2012, 14:59

Re: Vgradnja tempomata v Clio II ph2 (RS, dCi)

Odgovor Napisal/-a GorazdR »

Problem pri vgradnji tempomata RENAULT CLIO II 1.6 16V 2002

Sam sem pred nekaj dnevi zamenjal vse potrebno:
- nov airbag, prirejen za tempomat
- nov adapter volana za clio s tempomatom
- obvolanske tipke
- tipka za vklop tempomata.

V svojem Clio II 1.6 16V, letnik 2002, sem najprej preveril, da je namescen konektor za tempomat. Preveril sem tudi, da so stikala na pedalih namescena. Ko sem zamenjal adapter volana, sem preveril, da so ze originalno speljane zice v instalaciji. Pri novem adapterju za tempomat sta dva pina vec. V originalni instalaciji pa je na konektorju instalacija že vnaprej prirejena za to in dodatna pina nista prazna... Vse OK.

Problem pa je, ko prizgem tempomat in ta nima vpliva na motor. To pomeni, da lahko vkljucis npr. omejevalnik hitrosti, se prizgejo na stevcu ob desni lucke za omejevalnik, z obvolanskimi tipkami nastavis hitrost na stevcu, ki celo utripa, ko jo presezes, vendar masina sploh ne reagira.
Ko izberes tempomat, pa imas zeleno lucko prizgano in "set" na stevcu pripravljen, le nastaviti ti ne pusti hitrosti.

Torej:
- obvolanske tipke delujejo
- dela tipka za tempomat
- dela indikacija tempomata desno na stevcu
- dela indikacija tempomata na stevcu (set...)

Problem je, da motor ne reagira na tipke tempomata...??


Bil sem na original RENAULT servisu, kjer smo zadevo priklopili na tester. Tam je razvidno, da je stanje tempomata 1 ali 2, odvisno kakor prekljapljas (omejevalnik ali tempomat), tempomat splosno pa stanje 9. Racunalnik ni pustil kakih posebnih aktivacij/deaktivacij tempomata. Tud serviser ni vedu kej veliko, kako pa kaj!

Ali ima kdo kako idejo, al pa kak naslov servisa, kjer so tempomat ze vklapljal komu od vas?

Ze vnaprej najlepsa hvala ;)))
Uporabniški avatar
ridder
Prispevkov: 553
Pridružen: 12 Dec 2010, 13:22

Re: Vgradnja tempomata v Clio II ph2 (RS, dCi)

Odgovor Napisal/-a ridder »

da se nebo kdo netegnu tako kot gorazd, povem tudi vsem ostalim (ja tut sam nisem vedu, pa je res :P).
clioti pred letnikom 2003 ne morejo imeti naknadne vgradnje tempomata, ker računalniški program ni narejen za tempomat.
edina možnost je (če imate npr. clia 2002), da dobite drug računalnik (bodisi z novejšim softwerom, novejši letnik, ali takšen ki ima že original tempomat) ali pa daste preprogramirat fleše in eprome (dražja, težja varijanta). je še ena druga možnost, to bo pa gorazd lahko poroču če se da, kako je s ceno in kako se obnese, da se nadgradi ecu, z novejšim softwerom(dump se iz clia z istim motorjem, novejši letnik prekopira v starega, ali pa se naredi update).

torej pozor vsi ki imate clia 2003 ali starejšega!

l.p.
Polnjenje klime že od 30€!!!!!!!!!
Če se ti težava zdi nerešljiva pokliči nas = ASTILBA d.o.o. priporočena delavnica za vzdrževanje vozil s strani renault kluba.
pomoč, informacije na 040-171-052
Uporabniški avatar
ridder
Prispevkov: 553
Pridružen: 12 Dec 2010, 13:22

Re: Vgradnja tempomata v Clio II ph2 (RS, dCi)

Odgovor Napisal/-a ridder »

UrbanD napisal/-a:No to ni res. Moj avto je 2002 in sem točno po tem vodiču dodal sebi tempomat ;) In takisto sta naredila še 2 kolega, isto letnik 2002 en celo 2001. Vsi clioti RS in DCI imajo N3 računalnik, ki je potreben za to.
ja rs-i imajo to funkcijo ja, ostali so imeli očitno srečo.

siruis 32 in 34 do letnika 2003 (1.6,1.4 16v...) NAJ NEBI imela možnosti možnosti naknadjega prižiga tempomata brez nadgradnje ecu-ja.
samo ta teden sem probal priklopit 2 (enega soforumašu) in je bilo v obeh primerih isto ;)
sej zarad mene delite kakor želite, samo svetujem, da prej preverite če je ta možnost, ker je nadgradnja konkretno draga.
Polnjenje klime že od 30€!!!!!!!!!
Če se ti težava zdi nerešljiva pokliči nas = ASTILBA d.o.o. priporočena delavnica za vzdrževanje vozil s strani renault kluba.
pomoč, informacije na 040-171-052
Uporabniški avatar
UrbanD
Administrator
Prispevkov: 3702
Pridružen: 13 Mar 2008, 17:03
Kraj: Ljubljana

Re: Vgradnja tempomata v Clio II ph2 (RS, dCi)

Odgovor Napisal/-a UrbanD »

Navodila so napisana za RS in dCi in jz nism nikol govoru o nobenih 1.2 in podobnih avtih ;)
Clio II ph2 1.2 16V Billabong - sold
Clio II ph2 RS 172 - sold
Clio III ph1 RS 197 F1 Team - sold
Clio II ph2 RS 182 - sold
Clio IV ph2 RS Trophy - sold
Seat Leon Cupra ST 300 4drive - family car
Mitsubishi Lancer EVO VIII MR - weekend car
Uporabniški avatar
ridder
Prispevkov: 553
Pridružen: 12 Dec 2010, 13:22

Re: Vgradnja tempomata v Clio II ph2 (RS, dCi)

Odgovor Napisal/-a ridder »

UrbanD napisal/-a:Navodila so napisana za RS in dCi in jz nism nikol govoru o nobenih 1.2 in podobnih avtih ;)
sedaj se ve tudi za vse tiste, ki želite imeti to v bencinarjih :) :wink:
Polnjenje klime že od 30€!!!!!!!!!
Če se ti težava zdi nerešljiva pokliči nas = ASTILBA d.o.o. priporočena delavnica za vzdrževanje vozil s strani renault kluba.
pomoč, informacije na 040-171-052
Uporabniški avatar
schik
Prispevkov: 2728
Pridružen: 03 Apr 2008, 14:15
Kraj: Črnomelj

Re: Vgradnja tempomata v Clio II ph2 (RS, dCi)

Odgovor Napisal/-a schik »

Kako je pa z vgradnjo tempomata pri vozilih z mehansko loputo? Gre preko vakuuma ne?
Uporabniški avatar
iMatic
Prispevkov: 26
Pridružen: 08 Jun 2011, 09:54

Re: Vgradnja tempomata v Clio II ph2 (RS, dCi)

Odgovor Napisal/-a iMatic »

Ali kdo pozna koga ki bi tole dost poceni vgradil?
Uporabniški avatar
marex
Prispevkov: 247
Pridružen: 01 Nov 2012, 19:10
Kraj: Ljutomer

Re: Vgradnja tempomata v Clio II ph2 (RS, dCi)

Odgovor Napisal/-a marex »

tudi mene to zanima :)
s56ac
Prispevkov: 14
Pridružen: 25 Dec 2011, 22:14
Kraj: Primorska

Re: Vgradnja tempomata v Clio II ph2 (RS, dCi)

Odgovor Napisal/-a s56ac »

Pozdravljeni !

Popravite me če se motim.

Ko odprem plastiko za volanom vidim konektorje, ki gredo na adapter volana. Zgornji konektor ki je na sliki prikazuje kontakte, ki gredo na volan. spodnji 4je so za airbag (2stopenjski-baje) zgornje 2 pa so za tempomat ki pa se tukaj končajo (volan nima tipk posledično adapter ne pelje kablov naprej v volan).

Upam da sem dobro razumel angleške in francoske forume in je kar sem zgoraj napisal res.
Prosil bi če mi nekdo v dialogys-ih oz kje drugje če je to res... da ne priključim in BUM :twisted:

Kot sem prebral na: http://www.cliosport.net/forum/showthre ... -or-a-dCi-(DIY" onclick="window.open(this.href);return false;) (3 stran) ne potrebujem stikala na sklopki ( samo prebrikam pine) in tempomat deluje. pravtako deluje izklop tempomata s sklopko (baje se malo dvignejo obrati nato se ugasne).

Avto...clio dci 82km 2004 extreme

Prilagam še sliko... najlepša hvala vsem...

Slika
Uporabniški avatar
jurko
Prispevkov: 2147
Pridružen: 25 Sep 2008, 16:01
Kraj: Gorenja vas

Re: Vgradnja tempomata v Clio II ph2 (RS, dCi)

Odgovor Napisal/-a jurko »

uglavnem na cliote ki majo mehansko loputo ne bo pomagu novejš komp, pa tud če je iz cliota letnik 2013 :)
1. Megane 1.6 16v classic l.1999 / 2. Clio RS l.2000 //3. Mégane Grandtour GTline 1.2TCe /// 4. Mégane Grandtour GTline 1.6dCi
Odgovori