Kako sem vgradil vmesnik Dension Gateway Lite v Laguno II...

Vse o ozvočenju avtomobilov
Uporabniški avatar
LGT
Prispevkov: 83
Pridružen: 24 Feb 2010, 23:07

Kako sem vgradil vmesnik Dension Gateway Lite v Laguno II...

Odgovor Napisal/-a LGT »

Nedavno sem postal lastnik Lagune II karavan z vgrajenim radiem Tuner List in obvolanskim upravljalnikom. Vse lepo in prav, le danes tako priljubljenih mp3-jev ne predvaja (audio CD-jev pa se mi, resnici na ljubo, ne da peči).

Tako sem že razmišljal, da bi zamenjal "tovarniški" radio s kakšnim drugim ("aftermarket" različico), ki bi mi, poleg poslušanja mp3-jev, omogočal tudi priklop USB ključka in morebiti tudi IPod-a. Po kratke guglanju sem prišel do spoznanja, da bi moral poleg radia kupiti še vmesnik, ki bi mi še naprej omogočal uporabo obvolanskega upravljalnika in osrednjega zaslona. Vse to pa bi naneslo vsaj 200 EUR, verjetno še kaj več. Ha, obstaja še kakšna druga možnost? Ta-da, seveda, tu je X-carlink. Super. Ali pa tudi ne. Stara verzija X-carlinka naj bi podpirala do 99 skladb v 6-ih mapah, nova pa vse do 999 skladb v posamezni mapi. Toliko bolje a problem je v kompromisu. Pri vmesniku X-carlink si se "prisiljen" odločiti med različicama IPod ali USB/SD/AUX (na slednjo sicer lahko priključiš IPod-a, a ga ne moreš upravljati preko obvolanskega upravljalnika). No ja, bom že preživel, izbral sem torej X-carlink.

Nekako mi "prisiljena" odločitev ni dala miru in nadaljne guglanje razkrije, da so tu še vmesniki Dension. Zgleda obetavno, a drago, vse dokler si nisem pobliže pogledal, kaj vse ponuja vmesnik Gateway Lite. USB (in posredno preko USB čitalca kartic tudi vhod za pomnilniške kartice) in IPod vhod hkrati, oboje z možnostjo upravljanja preko obvolanskega upravljalnika, možnost nadgradnje firmware-a (to vedno pride prav) in cena, identična X-carlinkovi. Odločitev je padla, Dension bo moj.

Vgraditi sem ga nameraval sam, zato sem malo pobrskal po Renault-klub forumu, našel pdf navodila za mojo Laguno in tu je kratek vodič
"Vgradnja vmesnika Dension v Laguno II z radiom Tuner List":

- za montažo vmesnika Dension potrebujete Torx izvijač T20 (kupite ga lahko v merkurju, obiju, interšparu, itd.), ključ za demontažo radia ali kaj podobnega (sam sem npr. uporabil štiri male imbus ključe), plastična ključa za montažo/demontažo kolesarskega plašča (hervis, interšpar in podobno), vrtalni stroj, sveder fi 20, križni izvijač in vezice.

Slika

- v pripadajoče štiri luknje na sprednji strani radia vstavite primerno orodje za demontažo, porinite do konca in potegnite radio ven

Slika

- plastična polička oz. predal, ki je nameščen nad radiem, je pritjen s po dvema zatičema na zgornji in spodnji strani, spodnja zatiča pa omejuje prečna plastična palčka, ki je prav tako pritrjena z zatičem na levi in desni strani; potreben je odločen a previden poteg navzven

Slika

- nato je sledil testni priklop vmesnika Dension; vse, kar je potrebno storiti, je vstaviti modri konektor v pripadajočo vtičnico na zadnji strani radia (označena z modro barvo), drugi konec kabla v vmesnik Dension in priklopiti USB ključ ali IPod ter preko tipke Source izbrati CD changer

Slika

- sam sem se odločil, da bom imel vmesnik Dension nameščen v sovoznikovem predalu, zato sem moral najprej odstraniti oblogo iz sovoznikovega predala; najprej sem pri vrhu na sredini odvil vijak T20 s torx izvijačem, nato sem uporabil prej omenjena plastična ključa, ki sem ju vstavil v plastična zatiča na dnu obloge (še dva se nahajata na vrhu obloge)

Slika

- plastična ključa uporabimo kot vzvoda, s katerima sprostimo spodnja plastična zatiča in hkrati potegnemo ven oblogo sovoznikovega predala

Slika

- ko je obloga odstranjena lahko vidimo, kje oz. kako bomo speljali kable

Slika

- doma narejena predelava plastičnega predala z držalom za USB podaljšek (uporabil sem del tečaja)

Slika

- kabel za Dension vmesnik in USB podaljšek sem iz sovoznikovega predala speljal proti radiu, IPod kabel pa proti sovoznikovem sedežu

Slika

- tako je izgledala celotna groba inštalacija

Slika

- v levo stranico obloge sovoznikovega predala sem za dovod kablov izvrtal luknjo premera 20 mm, namestil sem še držalo za vmesnik Dension

Slika

- nato sem namestil priloženo plastično uvodnico za kable in vse skupaj v sovoznikovem predalu povezal

Slika

- v prostoru za radiem sem s plastičnimi vezicami pritrdil kable ter ponovno namestil oblogo sovoznikovega predala, prečno plastično prečko, plastični predal sredinske konzole in radio

Slika

- sledila je še namestitev držala za IPod in priklop USB ključka

Slika

Celotna namestitev, brez dokumentiranja samega postopka, mi je vzela približno 30 min, sedaj ko poznam vse trike, pa bi mi vzela še mnogo manj.

Vmesnik dela zaenkrat brez problema, predvajanje je tekoče tako iz USB ključka kot iz IPoda.

Upam, da bo vodič kateremu izmed vas v pomoč.
Uporabniški avatar
finzgar
Prispevkov: 32
Pridružen: 03 Jun 2010, 15:11
Kraj: Kropa

Odgovor Napisal/-a finzgar »

Odličen post! Bo prišel še kako prav.

Samo eno vprašanje: rekel si, da Dension deluje kot CD changer. So na zaslonu v avtu vidni naslovi skladb?
Uporabniški avatar
IcEm4n
Prispevkov: 1794
Pridružen: 12 Jul 2007, 18:45
Kraj: LJ kotel

Odgovor Napisal/-a IcEm4n »

a držalo za ipod si dodatno kupu al je že v paketu? In cena Densiona? 180€?

Kako je pa kj glede kvalitete zvoka? Je ista kot pri CD-jih al je kj boljša iz USB ključa in ipoda?
Uporabniški avatar
umlinar
Prispevkov: 829
Pridružen: 20 Maj 2008, 18:10
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a umlinar »

dension po specifikaciji proizvajalca v kombinaciji z nobenim od renault radiom ne izpisuje pesmi na zaslonu.
Renault Laguna II 2.2dci Privilege - What else is left for the great ones!?
Uporabniški avatar
LGT
Prispevkov: 83
Pridružen: 24 Feb 2010, 23:07

Odgovor Napisal/-a LGT »

@finzgar
Kot je že umlinar napisal, je omejitev na strani radia, ki tega ne podpira. Zato sem tudi kupil osnovni vmesnik, ki prav tako ne podpira cd text-a oz. ID3 tag-ov (Dension Gateway 300 ga/jih recimo podpira).

@IcEm4n

Držalo za Ipod ni v osnovnem kompletu (vmesnik Dension, USB podaljšek, povezovalni kabel, držalo za vmesnik, plastična uvodnica, navodila za uporabo), za vmesnik Gateway Lite sem dal 109 EUR.
Kvaliteta zvoka je seveda odvisna od mp3 bitrate-a, večinoma imam mp3 z vsaj 128 kbps, raje 160 kbps pa vse do 320 kbps, in je enaka če ne celo boljša kot tista pri predvajanju iz CD-ja.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 415
Pridružen: 09 Jan 2010, 17:24
Kraj: Camnique

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Čestitke za izvedbo, je pa bilo kar nekaj dela, čeprav sprva ne izgleda tako! :lol:
speaker226
Prispevkov: 10
Pridružen: 17 Mar 2011, 19:54

Odgovor Napisal/-a speaker226 »

Super predstavitev, lepo si naredu :)
Uporabniški avatar
Dark_T
Prispevkov: 74
Pridružen: 07 Avg 2010, 21:48

Odgovor Napisal/-a Dark_T »

Vse pohvale in čestitke za lepo izvedeno in fotodokumentirano akcijo 8)

Morda ve kateri od vas ali paše ta vmesnik tudi na Cabasse Auditorium tronic (brez CD-changerja)?
Uporabniški avatar
Ziga00
Prispevkov: 1236
Pridružen: 29 Sep 2007, 17:46
Kraj: Vnanje Gorice

Odgovor Napisal/-a Ziga00 »

Sej fora je v tem, da ta vmesnik nadomesti CD changer, oz. ga radio zazna kot CD changer, tko da mislm da bi stvar morala funkcionirat.

Lp
jurc_jurc
Prispevkov: 3
Pridružen: 09 Dec 2011, 16:29
Kraj: Kranj

question

Odgovor Napisal/-a jurc_jurc »

Živijo,

jaz sem tudi kupil lagunlo letnik 2005, cd se mi je zataknil v avtoradiu (noče ven, bere ga še vedno). Zanima me samo kje si kupil Densona, mogoče tale?

http://www.mp3avto.si/renault/dension-g ... te-renault

Zdej če to nabavim, pol mi bodo delali mp3-ji v avtu, navkljub temu da mam zataknjen cd?

Še eno vprašanje če mogoče kdo ve, a se da na original avtoradio priključiti woofer (mislim če ima avtoradio izhode)

L.p.,

Jure
Uporabniški avatar
Ziga00
Prispevkov: 1236
Pridružen: 29 Sep 2007, 17:46
Kraj: Vnanje Gorice

Odgovor Napisal/-a Ziga00 »

Pozdravljen!

Dension ali xCarLink lahko kupiš tudi pri Orange Audio. Zadeva bi vsekakor morala funkcionirat, kljub temu da imaš CD v radiu (vseeno pa bi bilo že zaradi same uporabnosti radia dobro, če bi CD lahko dal ven, da bi lahko eventuelno poslušal tudi druge CD-je).

Kar pa se tiče priklopa nizkotonca na originalen radio: rabil bi seveda komplet kablov za napajanje ojačevalca in pa TA adapter, da vzameš delni visokonapetnostni signal zadnjih zvočnikov in ga pretvoriš v nizkonapetostni signal za signalne kable do ojačevalca.
Če te še kaj zanima, se lahko obrneš name.

Lp
Uporabniški avatar
drhouse
Prispevkov: 4046
Pridružen: 10 Mar 2005, 12:00
Kraj: Sežana (okolica)

Re: Kako sem vgradil vmesnik Dension Gateway Lite v Laguno I

Odgovor Napisal/-a drhouse »

Eno vprašanje:

Imam Cabasse Auditorium z vgrajenim changerjem za 6 CD mp3 (ni fizično ločen, pač pa gre za radio s 6 CD) in DVD navigacijo. Manjka mi USB priključek, ker je res nadležno te cd-je stalno pečt. Kako je z Densonom v mojem primeru?
Uporabniški avatar
zig@
Prispevkov: 388
Pridružen: 29 Maj 2007, 15:48
Kraj: Ljubljana

Re: Kako sem vgradil vmesnik Dension Gateway Lite v Laguno I

Odgovor Napisal/-a zig@ »

Ta dension je primeren samo za Cabasse Auditorium brez vgrajenega CD izmenjevalca.

Lp
Uporabniški avatar
drhouse
Prispevkov: 4046
Pridružen: 10 Mar 2005, 12:00
Kraj: Sežana (okolica)

Re: Kako sem vgradil vmesnik Dension Gateway Lite v Laguno I

Odgovor Napisal/-a drhouse »

Obstaja tak, ki bi bil primeren? Okvirna cena? Hvala ;)
Uporabniški avatar
zig@
Prispevkov: 388
Pridružen: 29 Maj 2007, 15:48
Kraj: Ljubljana

Re: Kako sem vgradil vmesnik Dension Gateway Lite v Laguno I

Odgovor Napisal/-a zig@ »

sory za pozen odgovor sem malo spregledal.

Žal za ta avtoradio ne obstaja noben kompatibilen vmesnik obstaja samo, če imaš ločeno CD izmenjevalec.

Tako, da edina alternativa je žal samo menjava avtoradia.

lp Žiga
Odgovori