PRAVICE pri okvari rabljenega avta!!

Okvare na vozilih in pomoč pri raznih problemih
Uporabniški avatar
Cardynal
Prispevkov: 51
Pridružen: 04 Feb 2005, 00:34

PRAVICE pri okvari rabljenega avta!!

Odgovor Napisal/-a Cardynal »

Upam da sem naredil prav da sem naredil se eno temo ki pa bi priporocal da se da pod sticki, ce ne pa sam prekopirajte pomembno pa jo lahk zbrisete!


Tukaj imate par izvleckov iz zakona o varstvu potrosnikov!


Roki, v katerih mora kupec prodajalca obvestiti o napaki:




1. Ce gre za t.i. ocitne napake (to so napake, ki jih je mogoce opaziti z obicajnim pregledom pri prevzemu stvari oziroma po prevzemu, takoj ko je tak pregled mogoc):


- v 8 dneh, ce je bila pogodba sklenjena med fizicnimi osebami;

- nemudoma, ce je bila pogodba sklenjena med gospodarskimi subjekti;

- v roku 2 mesecev, ce je kupec sklenil prodajno pogodbo kot potrosnik. Potrosnik je fizicna oseba, ki pridobiva ali uporablja blago in storitve za namene izven njegove poklicne ali pridobitne dejavnosti.



2. Ce gre za t.i. skrite napake (to so napake, ki jih z obicajnim pregledom pri prevzemu oziroma takoj po prevzemu ni bilo mogoce opaziti, ki pa se pojavijo kasneje):


- v 8 dneh, steto od dneva, ko je kupec napako opazil, ce je bila pogodba sklenjena med fizicnimi osebami;

- nemudoma, ce je bila pogodba sklenjena med gospodarskimi subjekti;

- v roku 2 mesecev, ce je kupec sklenil prodajno pogodbo kot potrosnik.





Prodajalec ne odgovarja za napake, ki se pokazejo po tem, ko mine sest mesecev, odkar je bila stvar izrocena, razen ce je bil v pogodbi dolocen daljsi rok.


V primeru potrosniske pogodbe, prodajalec ne odgovarja za napake stvari po dveh letih (enem letu ce gre za rabljeno stvar), odkar je bila stvar izrocena.

se link:
http://www.inform.si/doc/Vsebina/Lpod/Roki.htm




Kupec, ki je o napaki pravocasno in pravilno obvestil prodajalca, lahko:
1. zahteva od prodajalca, da napako odpravi ali da mu izroci drugo stvar brez napake (izpolnitev pogodbe);
2. zahteva znizanje kupnine;
3. odstopi od pogodbe.

V vsakem izmed teh primerov ima kupec pravico zahtevati povrnitev skode.

Poleg tega in neodvisno od tega odgovarja prodajalec kupcu tudi za skodo, ki je temu zaradi napake stvari nastala na drugih njegovih dobrinah, in sicer po splosnih pravilih o odskodninski odgovornosti.

Pozor: Kupec lahko odstopi od pogodbe le, ce je poprej pustil prodajalcu primeren dodaten rok za izpolnitev pogodbe. Ce kupec ne dobi zahtevane izpolnitve pogodbe v primernem roku, obdrzi pravico odstopiti od pogodbe ali znizati kupnino.

Kupec sme odstopiti od pogodbe tudi, ne da bi pustil dodatni rok, ce mu je prodajalec po obvestilu o napakah sporocil, da ne bo izpolnil pogodbe, ali ce iz okoliscin danega primera ocitno izhaja, da je prodajalec niti v dodatnem roku ne bo mogel izpolniti.




Napaka je stvarna:
1. ce stvar nima lastnosti, ki so potrebne za njeno obicajno rabo ali za promet;
2. ce stvar nima lastnosti, ki so potrebne za posebno rabo, za katero jo kupec kupuje, ki pa je bila prodajalcu znana ali bi mu bila morala biti znana;
3. ce stvar nima lastnosti in odlik, ki so bile izrecno ali molce dogovorjene oziroma predpisane;
4. ce je prodajalec izrocil stvar, ki se ne ujema z vzorcem ali modelom, razen ce je bil vzorec ali model pokazan le zaradi obvestila.


Predlog trznemu inspektoratu, naj podjetju nalozi odpravo napak na blagu oziroma vracilo placanega zneska oziroma zamenjavo blaga:
http://www.informiran.si/survey.aspx?docID=1198



Obvestilo prodajalcu o stvarni napaki na kupljeni stvari:
http://www.informiran.si/survey.aspx?docID=1099


upam da sem komu z temi informacijami pomagal !

jaz bom vsekakor pravico iskal na tak nacin najprej seveda brez urada za varstvo potrosnikov, preko sodnega cenilca kasneje pa ce ne bom uspesen pa preko inspektorja in mogoce celo preko odvetnika in sodisca !!
lp
Uporabniški avatar
Bojci
Prispevkov: 2471
Pridružen: 05 Maj 2003, 08:58
Kraj: Maribor & skrajni severovzhod Prekmurja

Odgovor Napisal/-a Bojci »

sem naredil...super je tole.
Slika
Uporabniški avatar
Cardynal
Prispevkov: 51
Pridružen: 04 Feb 2005, 00:34

Odgovor Napisal/-a Cardynal »

da malo porocam kako se stvar odvija pri meni :
danes sem govoril z inšpektorco za varstvo potrosnikov in mi je povedala da kljub temu da sem jaz podpisal videno kupljeno in da je pisalo zraven se da ima avto samo 24ur garaancije lahko jaz po tem clenu uveljavljam garancijo se 6 mesecev. Naceloma se bi naj avtohise vdale tako mi je zatrdila zdj pac lahko samo upam. aja rekla mi je se da je treba ugovor pisno podati in zahtevati odgovor v 8mih dneh upajmo da uspe cene pa res ne vidim drugega kot pa da grem v tožbo

lp
Uporabniški avatar
broker
Prispevkov: 471
Pridružen: 31 Mar 2006, 18:36

Odgovor Napisal/-a broker »

Najbolse da ti dajo nov avto, pa se mal dnarja zraven!!! :lying:
[email protected]
Clio RS II PH2 s.n. 000001 :)
Uporabniški avatar
Cardynal
Prispevkov: 51
Pridružen: 04 Feb 2005, 00:34

Odgovor Napisal/-a Cardynal »

vidim da si star nekje 16 let ko si bos pa kupo svoj prvi avto pa ko si bos kupo za denar ki si ga zasluzil sam ne pa da ti ga je dal kaksen atek al pa bogata mamca bos pa vedel zakaj se gre jaz sem za mojo laguno mogel krepko delat da sem si jo privošcil veliko nadur... in zato zelim avto izpraven ne pa totalno polomijo kot sem jo imel sedaj a ti bi dal za avto
2.5 mio pol pa ce se bi hotel vozit z njim pa se 1mio zraven prosim broker in ostali da se takih neumestnih komentarjov vzdrzite

lp
Uporabniški avatar
sLOVEnec
Prispevkov: 334
Pridružen: 05 Avg 2005, 18:00
Kraj: Žalec

Odgovor Napisal/-a sLOVEnec »

Se strinjam, ful sem se bedno pocutu, ko sem se par dni po nakupu avto peljal na morje, pa mi je celi cas senzor za pritisk v gumah izginjal in se pojavljal... ne mores si pomagati, da se ne bi obtozeval, da si narobe kupil.

Sicer pa malce off topic: Cardynal, to mas dynamica?
Uporabniški avatar
broker
Prispevkov: 471
Pridružen: 31 Mar 2006, 18:36

Odgovor Napisal/-a broker »

moje menenje:
Ves kaj, jst sem imel za 19 avtov, in dobro vem kaj se kupuje in kaj se prodaja, in mi ni noben atek nikdar nic prispeval, se zmeraj je drzalo, da ko kopujes avto ga moras dobro pregledatm ce treba pelat tud na tehnicni, zmerit lak,pelat na servis, ...ko pa pa kupis, je bilo pa se zmeraj treba kaj porihtatm ker v vecini primerov, ga lastnik tudi proda z razlogom, da nebi vlagal v ta avto rajsi kupi novega. Ce se hoces temu izognit, kupis nov avto z garancijo!
Tvoja turbina je verjetno mastna, ni pa zaribana-odtrgana, in ne mi rect, ce bi ti prodajal avto, pa da je turbina mastna, da bi jo sel menjat preventivno, pa vse zglobe zrihtat,... pol ga bi pa prodal!
Na skoraj vseh lagunah od 50000km naprej je turbina mastna, vcasih je mastna do 200000km in ne zariba, vcasih pa prej, to ne mores vedet! :twisted:

Cardynal, najbols, da me kr tozis, druge ti ni! :2gunfire:

NE PODPIRAM PA: VRTENJA KILOMETROV, TAJITVE BARVANJA, KARAMBOLA, AL PA DA JE STVARNA NAPAKA, DA NI KOMPRESIJE, FUC MENJALNIK IN PODOBNO.


Slovenec: tist senzor je pa tebi lahk pol crknu, pa lastnik tud vedu ni, pa se splaca za teh 10000sit kregat, zivce gubit, ko mogoce tud lastnik ni kriv.

Sprijazente se LagunaII je jajc, in se kvari vse po vrsti, za to ni kriv ne kupec, ne lastnik, ampak R......!!!
Zadnjič spremenil broker, dne 10 Apr 2006, 20:13, skupaj popravljeno 3 krat.
[email protected]
Clio RS II PH2 s.n. 000001 :)
Uporabniški avatar
killah bee
Prispevkov: 4094
Pridružen: 11 Jun 2004, 14:26
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a killah bee »

Vsi imate prav. Res je da se avtomobili prodajajo skoraj v vecini v obupnem stanju. Dober rabljen avto najti je tko kot ce bi iskal recimo podmornico v oceanu :D

Danasnji casi so taki, da je vedno manj denarja in zelo tezko prides do zeljenega avtomobila,dobesedno se moras stegnit za to in jest pol kruh in vodo.

Je pa tako, da prodajalci, ki imajo registrirano dejavnost prodaje avtomobilov, bi morali prodajati izpravne avtomobile. Ce ne drugega, bi bili vsaj lahko korektni in povedali, kaj so oni odkrili pri prevzemu avtomobila, kaj so popravili in kaj ne. Dogaja se pa ravno obratno. Prevzamejo avto, placajo ti zanj en drobiz, ga malo operejo, posesajo, malo pocen olja not nalijejo, in to je vse kar naredijo. Edino mehansko delo, ki ga opravijo je v velikih primerih vrtenje stevca nazaj :wink: Potem pa prodajajo avto za od 200.000+ SIT vec kot so dali zanj.

Je pa tudi tako, da danes stisnes par jurjev in avto peljes na en neodvisni pooblasceni servis, da ti ga v nulo pregledajo in si potem lahko miren, ce je odgovor dober nakup :wink: V vecini primerov se tega folku ne da lai se enostavno ne spomnejo pred nakupom.
Uporabniški avatar
sLOVEnec
Prispevkov: 334
Pridružen: 05 Avg 2005, 18:00
Kraj: Žalec

Odgovor Napisal/-a sLOVEnec »

No ja, jaz sem kupil rabljeno laguno z enoletno garancijo na vse. Moram priznati, da se je prodajalec potrudil in odpravil tezavo z ventilckom, prav tako z ostalima dvema problemoma. Res je, da sem se pocutil bedasto prve par dni, toda sedaj je vse tako, kot mora biti.
Uporabniški avatar
alfa156
Prispevkov: 55
Pridružen: 16 Apr 2006, 09:51
Kraj: Ljubljana

Pozdravcek...

Odgovor Napisal/-a alfa156 »

Lep pozdrav. To je moj prvi post na tem forumu, saj do sedaj nisem imel znamke Renault. ( Zena je imela Cliota ).

Ta clanek o zakonih me je zelo pritegnil, saj se tako mnogo lazje obranis pred vcasih brezbriznimi prodajalci. Vecinoma jim je pomembno, da prodajo vozilo.
Kupil sem Laguno 2003 slovensko poreklo brez garancije ( samo 8 dni ), pa mi bo tole prav prislo, ce bo kaj narobe.

Lp. Tomaz
Uporabniški avatar
Cardynal
Prispevkov: 51
Pridružen: 04 Feb 2005, 00:34

Odgovor Napisal/-a Cardynal »

da vam malo porocam kako stvar poteka

prodajalec, gre za kmag prodajalno kia avtomobilov iz leskovškove ulice to je pri btcju v ljubljani se zmenoj niti priblizno ni hotel pogovarjati rekel mi je da so mi pripravljeni samo in edino ponuditi popust ce prinesem na njihovo firmo rezervne dele in mi jih potem oni vgradijo z popustom :angel:

sem bil tako sokiran da sem zahteval direktorja kateri pa mi je odgovoril da jih naj ne izsiljujem in mi celo zagrozil to me je tako razkurlo da sedaj cakam na odgovor od inspektorja ce bo potrebno jih bom tudi tozil

niso mi pa niti pisno odgovorili kar sem v mojem priporocenem pismu izrecno zahteval tako da pazite se avtohise KMAG iz ljubljane pri btc!!!
Uporabniški avatar
alex74
Prispevkov: 16
Pridružen: 20 Nov 2006, 10:00
Kraj: Ravne na Koro?°kem

Odgovor Napisal/-a alex74 »

Juh...

Sam sem v podobnem "postopku", ko so se zacele pojavljati napake se isti dan, ko sem ga pripeljal domov (Scenic 1.9dCi l.2002). Najprej je bil prazen akomulator, katerega so zamenjali brez ugovarjanja, potem pa mi je avto ugasnil med voznjo in se prizgale lucke STOP ter STOP z MOTOJEM. Na Renault servisu so postavili diagnozo vzigalne svecke ter regulacijski ventil na pumpi. V najslabsem primeru pa je lahko tudi okvara na bosh pumpi. Tudi tokrat je bil odziv pozitiven in so bili takoj pripravljeni pomagat tudi z nadomestnim vozilom. Sedaj, ko je znan strosek servisa pa predlagajo, da nosim stroske popravila sam (cca 15k sit), material pa placa prodajalec.

Kaj mi svetujete, naj se pogodim in sprejmem strosek dela, ali pa naj vztrajam, da morajo placati celoten strosek popravila?!

Glede na to, da so se takoj odzvali zelo pozitivno in da je zadaj morda se okvara na crpalki, me malo skrbi...

Lep pozdrav iz Koroske,

Alex 8)
danijels
Prispevkov: 17
Pridružen: 29 Maj 2007, 20:24
Kraj: Radlje ob Dravi

Odgovor Napisal/-a danijels »

Pozdravljeni!

Sem cisto svez na forumu, in kot vidim nisem edini ki imam tezave. Pred slabim mesecem sem kupil Laguno II Grandtoru 1.9dci 122KS v Lj, kjer sem moral ob nakupu podpisati garancijo ki velja 1dan ali 10 km.
Ob nakupu so mi povedali, da je na avtu narejen veliki servis ter da je menjana turbina. In kaj se mi zgodi-vceraj mi je sla turbina - papa.
Danes smo narazen vzeli zadevo in ugotovili, da je propelercek, ki je v turbini dobesedno vtrgalo-se sreca da ga ni potegnilo v motor.
V trgovini ko pa sem ga kupil pa s tem zdaj nocejo imeti nic.
Uporabniški avatar
sLOVEnec
Prispevkov: 334
Pridružen: 05 Avg 2005, 18:00
Kraj: Žalec

Odgovor Napisal/-a sLOVEnec »

Gasa na inspekcijo!
Uporabniški avatar
broker
Prispevkov: 471
Pridružen: 31 Mar 2006, 18:36

Odgovor Napisal/-a broker »

Ja, ja, za vsako figo bo inspekcija laufala,...

Prej preglejte avto preden ga kupte,...vzamte s sabo majstra,tester laka,...na pogodbi pise VIDENO-KUPLJENO,...ko to podpises,mores met res tehtne razloge za reklamacijo,inspekcijo,...(npr.dokaz da so prevrteni km,..ali kej podobnega),...drugace skoda truda!

Kdor se pa noce s tem ukvarjat pa kupi nov avto,pa ve kaj ma,...rabljen je pa riziko bil in bo,...in ne mores vedet,kaj bo ze jutr slo,...

lp
[email protected]
Clio RS II PH2 s.n. 000001 :)
Odgovori