Menjava žarnic v armaturni plošči Megane I/Scenic I- DIY

Uporabni vodiči
Odgovori
Uporabniški avatar
oorosh
Moderator
Prispevkov: 1751
Pridružen: 16 Feb 2009, 12:32
Kraj: Akina

Menjava žarnic v armaturni plošči Megane I/Scenic I- DIY

Odgovor Napisal/-a oorosh »

torej, ker je življenje z renojem polno presenečenj sem si danes vzel 15 minut časa in uredil en majhen problemček; ugasnila mi je ena od žarnic za osvetljevanje števca za gorivo

kaj potrebujemo?

nadomestno žarnico (jaz sem jih nabavil kar ene par); stane evro in še nekaj drobiža v lokalni štacuni z avtodeli, zgleda takole:

Slika

operacija se lahko začne:

prvo volan spustimo v najnižji možni položaj, da si olajšamo dostop

nato odstranimo pokrova za zvočnike/visokotonce na levi in desni strani armaturke, uporaba izvijačev in drugega morilskega orodja ni potrebna, samo malo nežnosti in že skočijo iz ležišč
ko smo odstranili omenjena pokrova se nam odpre pogled na en in edini vijak (na vsaki strani eden), katerega s torx20-ko odvijemo in spravimo na varno mesto

Slika

nato poiščemo še en par rok in z leve in desne strani istočasno počasi ampak dovolj močno cuknemo zgornji del armaturke v smeri proti sebi in malenkost navzgor, da pade iz ležišča, pazite le, da se ne polomi kakšnega zatiča in odprl se nam bo pogled na zakulisje armaturke

Slika

prebijemo se do števcev in odvijemo tri torx20 vijake, ki držijo števce na mestu (vijaki so tam kjer so rdeče pike na spodnji sliki)

Slika

nato lahko števce obrnemo okrog in imamo dostop do žarnic, pregorjeno žarnico zamenjamo tako da jo obrnemo za cca.90° v desno in odstranimo iz ležišča, nova žarnica gre notri, še sprobamo če vse gori in sestavimo nazaj v obratnem vrstnem redu;
Zadnjič spremenil oorosh, dne 17 Okt 2010, 12:42, skupaj popravljeno 1 krat.
HTWC Dual VVT-i inside

武士道
Uporabniški avatar
oorosh
Moderator
Prispevkov: 1751
Pridružen: 16 Feb 2009, 12:32
Kraj: Akina

Odgovor Napisal/-a oorosh »

schik napisal/-a:Tu maš samo 3 vijake zgoraj in gre lepo ven? To je super.
ja, samo trije vijaki so, jih odviješ in števec lepo pade ven; nobenih komplikacij ni

Drugače lahko žarnice kupiš tudi brez teh ležišč. Pridejo pol ceneje, ker te se da ven potegnit. Daš eno krpo pod klešče jo stisneš in potegneš ven. Meni je ratalo eno tudi zdrobit ampak ni problem. Pač primeš za žičke in gre vseeno ven
vem, ampak samo žarnic brez ležišč niso imeli, ko sem pred letom in pol menjal žarnice na 106ki, je bila takrat cena cca. 4€/kos, zdaj pa 1,05 €/kos, tako da ni nek hud strošek :)
HTWC Dual VVT-i inside

武士道
Uporabniški avatar
LEFTY
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 Dec 2011, 10:59

Re: Menjava žarnic v armaturni plošči Megane I/Scenic I- DIY

Odgovor Napisal/-a LEFTY »

Živjo!

Danes sem jemal ven števec in hitro ugotovil da moj števec nima nikjer dostopa do žarnic??? Poznam ta sedišča za žarnice kot je opisan zgoraj, ampak jih nikjer ni??? Sicer imam jaz malo novejšega Megana 1 (facelift) kot je zgoraj pri opisu postopka, oziroma imam tak števc kot je na prvih dveh slikah, ker na tretji je en drugačen, mislim da starejši. In sem dobil občutek da ima nalotane žarnice oz. diode kar na vezje števca. Je res? Torej takšne žarnice T5 odpadejo???

Še fotka zadnje strani mojega števca:
Slika
Uporabniški avatar
schik
Prispevkov: 2728
Pridružen: 03 Apr 2008, 14:15
Kraj: Črnomelj

Re: Menjava žarnic v armaturni plošči Megane I/Scenic I- DIY

Odgovor Napisal/-a schik »

Je res. Tu ni klasičnih žarnic kot na meganu 96-99 ali starejših vozilih. Diode so direkt na vezju. Lahko pa odspajkaš diodo stran pa drugo gor.
Uporabniški avatar
LEFTY
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 Dec 2011, 10:59

Re: Menjava žarnic v armaturni plošči Megane I/Scenic I- DIY

Odgovor Napisal/-a LEFTY »

Aha, najlepša hvala.

Predvidevam da, če bi želel menjat barvo osvetlitve števca samo menjava diod nebi pomagala, ampak bi verjetno moral menjati tudi "merilno" šipo, ker je ta verjetno oranžkasta?
Morda kak namig kje kupiti take diode ki bi pasale in pa šipo števca v drugih barvah? Kod bliže kot je ebay, če ne pa se bom tudi tja obrnil. ;)

Hvala
Uporabniški avatar
Ales112
Prispevkov: 157
Pridružen: 25 Jun 2008, 01:01
Kraj: Kranj

Re: Menjava žarnic v armaturni plošči Megane I/Scenic I- DIY

Odgovor Napisal/-a Ales112 »

Pri mojem meganu te folije ni in je potrebno menjat samo te ledice, sam sem jih ravno naročil in že komaj čakam da pridejo iz kitajske :D
ne vem kakšn števc maš ti, nekateri beli (predvsem pri starejših modelih) pa so bli res problematični zarad tega ja ;)
Odgovori