Visoka poraba Scenic MK3 dci 95KM

Okvare na vozilih in pomoč pri raznih problemih
gurug
Prispevkov: 16
Pridružen: 05 Maj 2019, 19:35

Visoka poraba Scenic MK3 dci 95KM

Odgovor Napisal/-a gurug »

Pozdravljeni

muči me previsoka poraba Scenica l.2012 95KM 1.5dci motor. Poraba mi po dolgih vožnjah po avtocestah ni šla pod 6.5l/100km, kombinirana vožnja pa po zadnjih izračunih (pol avtocesta pol krajše relacije) kaže računalnik 7l/100km. Izmeril sem tudi s tankanjem polnega tanka, vožnje cca 200km in dotankanja goriva, tu pride poraba 6.8l/100km - torej računalnik ne laže kaj dosti.
Na testerju ni nobenih napak... kaj bi še lahko bil vzrok take porabe? Par mehanikov, med njimi tudi dva ki delata na različnih pooblaščenih Renault servisih, pravijo da bi poraba morala biti vsaj 1l manjša.

Hvala za pomoč
Uporabniški avatar
Sebastijan
Prispevkov: 524
Pridružen: 17 Jun 2008, 22:06
Kraj: Slovenska Bistrica

Re: Visoka poraba Scenic MK3 dci 95KM

Odgovor Napisal/-a Sebastijan »

Jaz bi rekel, da rahlo štekajo zavore. Imam enak problem na mojem C5, a se še nisem lotil zamenjave zavornih čeljusti in zajl za ročno.

Dvigni avto in poizkusi vsako kolo posebej zasukati. Če se kolo ne rado zasuče potem je to to. Če štekajo lahko ugotoviš po kakšni par kilometrski vožnji v kateri nisi pretirano zaviral, če potipaš platišča če so kaj topla. Če so je to to.
Renault ZOE 2014
Citroen c5 2.0 hdi 2003
Renault megane 1.9 dti letnik 1999 - že davno šel počivati
gurug
Prispevkov: 16
Pridružen: 05 Maj 2019, 19:35

Re: Visoka poraba Scenic MK3 dci 95KM

Odgovor Napisal/-a gurug »

Sebastijan napisal/-a:Jaz bi rekel, da rahlo štekajo zavore. Imam enak problem na mojem C5, a se še nisem lotil zamenjave zavornih čeljusti in zajl za ročno.

Dvigni avto in poizkusi vsako kolo posebej zasukati. Če se kolo ne rado zasuče potem je to to. Če štekajo lahko ugotoviš po kakšni par kilometrski vožnji v kateri nisi pretirano zaviral, če potipaš platišča če so kaj topla. Če so je to to.
Hvala za predlog, ampak kolesa se normalno vrtijo, nič ne šteka.
Uporabniški avatar
Spula
Prispevkov: 1389
Pridružen: 07 Nov 2012, 17:54
Kraj: LJ okolica

Re: Visoka poraba Scenic MK3 dci 95KM

Odgovor Napisal/-a Spula »

Odvisno od vožnje ampak lahko se pogosto opravlja regeneracija in s tem povečana poraba.
RenaultSport
gurug
Prispevkov: 16
Pridružen: 05 Maj 2019, 19:35

Re: Visoka poraba Scenic MK3 dci 95KM

Odgovor Napisal/-a gurug »

Spula napisal/-a:Odvisno od vožnje ampak lahko se pogosto opravlja regeneracija in s tem povečana poraba.
In kako se znebim preveč regeneracije? Ker ta poraba me že rahlo jezi. Vozim previdno s stopalko za plin, prestavljam kot se mi indikator prestavljanja prižiga, itd ... trenutno imam 6.9l/100 porabo. Napake na testerju ni nobene... nimam več idej kaj bi še lahko bilo, iščem po internetu pa nič ne najdem pametnega.
Uporabniški avatar
a_sist
Moderator
Prispevkov: 916
Pridružen: 24 Maj 2009, 20:21
Kraj: NM-Tolmin

Re: Visoka poraba Scenic MK3 dci 95KM

Odgovor Napisal/-a a_sist »

Avto normalno pospešuje? Pline se šel zmerit?

Poslano z mojega SM-G960F z uporabo Tapatalk
Squealing tire is a happy tire :)
Uporabniški avatar
kremenko123
Prispevkov: 67
Pridružen: 22 Dec 2015, 15:49

Re: Visoka poraba Scenic MK3 dci 95KM

Odgovor Napisal/-a kremenko123 »

Kakšna pa je bila poraba prej? Kakšna je hitrost vožnje na AC? Mečkanje v previsoki prestavi lahko porabo tudi poveča. Isti avto različni vozniki, različna poraba, zato je zelo težko karkoli pomagati. Po moji oceni prestavljanje po indikatorju ni najbolj optimalno, vsaj pri ženinem 81kW Meganu III.
gurug
Prispevkov: 16
Pridružen: 05 Maj 2019, 19:35

Re: Visoka poraba Scenic MK3 dci 95KM

Odgovor Napisal/-a gurug »

a_sist napisal/-a:Avto normalno pospešuje? Pline se šel zmerit?

Poslano z mojega SM-G960F z uporabo Tapatalk
Avto normalno pospešuje in dela. Zakaj pline merit? In kam?
gurug
Prispevkov: 16
Pridružen: 05 Maj 2019, 19:35

Re: Visoka poraba Scenic MK3 dci 95KM

Odgovor Napisal/-a gurug »

kremenko123 napisal/-a:Kakšna pa je bila poraba prej? Kakšna je hitrost vožnje na AC? Mečkanje v previsoki prestavi lahko porabo tudi poveča. Isti avto različni vozniki, različna poraba, zato je zelo težko karkoli pomagati. Po moji oceni prestavljanje po indikatorju ni najbolj optimalno, vsaj pri ženinem 81kW Meganu III.
Poraba je taka odkar ga imam malo več kot pol leta, se ne spomnim koliko je prej kazal računalnik ko sem ga kupil. AC vožnja 120km/h. Ne vem, vsi trdijo kako so varčni ti motorji, jaz nimam tega občutka.
Uporabniški avatar
kremenko123
Prispevkov: 67
Pridružen: 22 Dec 2015, 15:49

Re: Visoka poraba Scenic MK3 dci 95KM

Odgovor Napisal/-a kremenko123 »

Mislim ,da je poraba okoli 6L kar normalna za tip vozila in avtocesto. Manj kot 6L bi lahko pričakoval z navadnim Meganom ali Cliotom. Recimo po Sprintmonitor.de ima Megan povp.por. 5,3 L , Scenic pa 5,87 L.
Uporabniški avatar
B1 16v
Prispevkov: 816
Pridružen: 14 Jan 2004, 13:20

Re: Visoka poraba Scenic MK3 dci 95KM

Odgovor Napisal/-a B1 16v »

Scenic 2 1.5 dci je bil zelo varčen, jaz sem imel s svojim z lahkoto tudi pod 5,5 normalne vožnje (ne jajcanja), skoraj težko povprečje čez 6, razen če je bila večinoma AC nad 150 km/h. V scenicu 3 je DPF, avto je verjetno malo težji in večja poraba ni preseneteljiva. Očetu porabi v povprečju 1.5 dci EDC poleti okrog 6,2, pozimi 6,6. Vozi relativno umirjeno.

Morda se lahko tolažiš s tem, da bencinar 1.6 16v ali 1.4 tce v povprečju v scenicu 3 ne porabita manj kot 8. :)
Zadnjič spremenil B1 16v, dne 24 Maj 2019, 07:56, skupaj popravljeno 1 krat.
gurug
Prispevkov: 16
Pridružen: 05 Maj 2019, 19:35

Re: Visoka poraba Scenic MK3 dci 95KM

Odgovor Napisal/-a gurug »

B1 16v napisal/-a:Scenic 2 1.5 dci je bil zelo varčen, jaz sem imel s svojim z lahkoto tudi pod 5,5 normalne vožnje (ne jajcanja), skoraj težko povprečje čez 6, razen če je bila večinoma AC nad 150 km/h. V scenicu 3 je DPF, avto je verjetno malo težji in večja poraba ni preseneteljiva. Očetu porabi v povprečju 1.5 dce EDC poleti okrog 6,2, pozimi 6,6. Vozi relativno umurjeno.

Morda se lahko tolažiš s tem, da bencinar 1.6 16v ali 1.4 tce v povprečju v scenicu 3 ne porabita manj kot 8. :)
Ok, očitno se bom res moral samo tolažit ;)
Uporabniški avatar
R5
Prispevkov: 530
Pridružen: 25 Nov 2011, 13:07
Kraj: beu kamn

Re: Visoka poraba Scenic MK3 dci 95KM

Odgovor Napisal/-a R5 »

Krivi so podhranjeni "konji" za tak avto
Uporabniški avatar
saso24
Prispevkov: 547
Pridružen: 12 Okt 2009, 19:10

Re: Visoka poraba Scenic MK3 dci 95KM

Odgovor Napisal/-a saso24 »

R5 napisal/-a:Krivi so podhranjeni "konji" za tak avto
X2 probaj ga malo poporat z kakšno mapo, mislim da dobiš ven 115 konjičkov
gurug
Prispevkov: 16
Pridružen: 05 Maj 2019, 19:35

Re: Visoka poraba Scenic MK3 dci 95KM

Odgovor Napisal/-a gurug »

Nekaj sva z mehanikom ugotovila, pa ne vem če bi bil to lahko vzrok: avto sem priklopil na tester in snemal temperaturo motorja (hladilne tekočine), avto navkljub priganjanju ni šel čez 81 stopinj... Mehanik je rekel da naj bi bila delovna temperatura okrog 95 stopinj - je možno da posledično računalnik "misli" da je motor še prehladen in zato poveča količino goriva pri vbrizgu? Pri teh 81 stopinjah se pa tudi ventilator že vklopi (zato najbrž ne doseže delovne temperture) in shladi na 79 stopinj, kar baje spet ni normalno - naj bi se vklopil nekje nad pravo delovno temperaturo? Ali? Torej je okvara termostata, temperaturnega tipala, mogoče temperaturnega stikala ventilatorja (sploh ne vem če ga ima, če ne uporablja za vse eno tipalo temperature). Bi mi kak strokovnjak vedel povedati kako postopati naprej?

edit: ugotovil da termostat odpre prezgodaj, bom menjal pa bomo videli
Zadnjič spremenil gurug, dne 02 Jun 2019, 20:44, skupaj popravljeno 1 krat.
Odgovori