Clio 1.6 K7M povišani obrati motorja

Okvare na vozilih in pomoč pri raznih problemih
Odgovori
Uporabniški avatar
blaz97
Prispevkov: 9
Pridružen: 13 Feb 2016, 20:22

Clio 1.6 K7M povišani obrati motorja

Odgovor Napisal/-a blaz97 »

Lep pozdrav!
Kot že naslov pove imam težavo z obrati oz. prostim tekom na mojem cliotu. Zadeva je taka. Vse se je začelo iz lepega mira pred 1 tednom. Avto sem zjutraj vžgal in takoj opazil višje obrate. Bilo je sicer mrzlo, a tudi ko se je avto segrel so obrati na prostem teku ostali na cca 1200rpm. Prav tako se motor zaganja ob ustavljanju ko pritisnem sklopko. Obrati nihajo med 1200 in 2000rpm in se nato ustavijo po nekaj sekundah na 1200rpm. Prisotno je tudi cukanje.
Takoj sem posumil motorček prostega teka. Motorček sem spucal in ni bilo nič bolje. Loputa je bila očiščena cca 1 leto nazaj in ja nisem čistil, le malo sem našprical in obrisal s krpo pri loputi.
Sledil je priklop na tester, ki je pokazal napako lamde sonde. Sondo sem zamenjal a problem ostaja. Sem pa sondo zamenjal brez pobrisa napake na računalniku. Ali je to potrebno?
Ima kdo kakšno idejo kaj bi še lahko bilo? Moj naslednji sum je loputa. Še enkrat pa bom pregledal use cevi za zrak, da kje kaj ne pušča.
Uporabniški avatar
Houly
Moderator
Prispevkov: 277
Pridružen: 23 Maj 2015, 23:35
Kraj: Tržič

Re: Clio 1.6 K7M povišani obrati motorja

Odgovor Napisal/-a Houly »

Senzor prostega teka ali IAC
Clio 172 ph 1 woohooo
Uporabniški avatar
blaz97
Prispevkov: 9
Pridružen: 13 Feb 2016, 20:22

Re: Clio 1.6 K7M povišani obrati motorja

Odgovor Napisal/-a blaz97 »

Povsem možno da je v okvari. Spucal sem ga vendar možno da to ni to. A se da videt na testerju da motorček ne deluje pravilno oz. da sploh ne deluje?
Uporabniški avatar
Samojed
Prispevkov: 1242
Pridružen: 18 Jun 2003, 14:39
Kraj: Ljubljana

Re: Clio 1.6 K7M povišani obrati motorja

Odgovor Napisal/-a Samojed »

Če je bila še kao okvara na lambdi, bi najprej iskal v smeri puščanja na sesalnem delu. Lahko so to tesnila pri loputi lahko pa tudi o tesnila na plastičnem delu sesalnega kolektorja. Skratka, priporočam da se preveri celoten sesalni del kje bi bilo možno puščanje.
LP, Samojed
Uporabniški avatar
Houly
Moderator
Prispevkov: 277
Pridružen: 23 Maj 2015, 23:35
Kraj: Tržič

Re: Clio 1.6 K7M povišani obrati motorja

Odgovor Napisal/-a Houly »

Če avto normalno dela med vožnjo, ter obrati jebejo samo med prostim tekom aka. ko stojiš na semaforju, lambda nima veze. Če veš osnovno funkcijo lambde veš da ona vpliva samo na regulacijo bencina z merjenjem kisika v izpuhu bla bla. Nima veze s prostim tekom. Isti problem sem imel na mojem 172 2.0 16v, 1.6 16v Senzor prostega teka. Je nekako serijsko.

Računalnik nevem če ti bo napako pokazal. Jaz ga nisem priklopil, ker sem vedel kje je napaka. Tako da ali pokaže to nevem.

Mogoče se pa motim heey. Lp.
Clio 172 ph 1 woohooo
Uporabniški avatar
Samojed
Prispevkov: 1242
Pridružen: 18 Jun 2003, 14:39
Kraj: Ljubljana

Re: Clio 1.6 K7M povišani obrati motorja

Odgovor Napisal/-a Samojed »

Malo je treba seštevat in skupaj zadeve spravit. Če ti vleče fouš zrak, obrati norijo (poskusi in snami cevko za recirkulacijo hlapov in boš hitro bidel da to drži). In če vleče nekje zrak, potem tudi izgorevanje ni idealno kar se odraža na neustreznem izpuhu. Računalnik to lahko interpretira kot okvaro lambde, saj le ta kaže neustrezne vrednosti ki jih računalnik vbrizga ne more skorigirati.
LP, Samojed
Uporabniški avatar
Shusuglao
Prispevkov: 5154
Pridružen: 18 Feb 2003, 19:27
Kraj: Ljubljana

Re: Clio 1.6 K7M povišani obrati motorja

Odgovor Napisal/-a Shusuglao »

za iskanje lukenj v intakeu se vzame brake cleaner in pipsaš okrog po sumljivih mestih, če se povišajo obrati si našel kje vleče zrak notri :wink:
Renault 18 TLJ Renault 21 GTS Renault 21 TURBO Renault 21 NEVADA Megane CC
Uporabniški avatar
Houly
Moderator
Prispevkov: 277
Pridružen: 23 Maj 2015, 23:35
Kraj: Tržič

Re: Clio 1.6 K7M povišani obrati motorja

Odgovor Napisal/-a Houly »

Samojed napisal/-a:Malo je treba seštevat in skupaj zadeve spravit. Če ti vleče fouš zrak, obrati norijo (poskusi in snami cevko za recirkulacijo hlapov in boš hitro bidel da to drži). In če vleče nekje zrak, potem tudi izgorevanje ni idealno kar se odraža na neustreznem izpuhu. Računalnik to lahko interpretira kot okvaro lambde, saj le ta kaže neustrezne vrednosti ki jih računalnik vbrizga ne more skorigirati.
Hmm.. Odlična hipoteza. Ampak a naj nebi potem to pomenilo, da obrati skoz norije in ne smao pri prostem teku?
Clio 172 ph 1 woohooo
Uporabniški avatar
Samojed
Prispevkov: 1242
Pridružen: 18 Jun 2003, 14:39
Kraj: Ljubljana

Re: Clio 1.6 K7M povišani obrati motorja

Odgovor Napisal/-a Samojed »

Za norenje v prostem tek rabiš malo dodatnega zraka, kar se med vožnjo ne opazi oziroma glede na "odprtino" skozi dušilno loputo predstavlja mali delež.
LP, Samojed
Uporabniški avatar
blaz97
Prispevkov: 9
Pridružen: 13 Feb 2016, 20:22

Re: Clio 1.6 K7M povišani obrati motorja

Odgovor Napisal/-a blaz97 »

Evo ravnokar iz testerja. Računalnik ponovno pokaže napako lambde. Res dvomim da bi bla nova lambda zanič ali pa da je kakšen kabel poškodovan. In ja tudi zdi se mi čudno, da bi imela lambda nek velik vpliv na štandgas. Verjetno bo res nekje fouš luft. Bom pregledal use cevi in sesalni kolektor. Drugače avto dela k šus. Edino kar sem pa dans opazil je če na mestu pumpam bremzo tud obrati malenkost poskočjo. Bremza vem da ma eno cev za podtlak iz kolektorja. Morda ma kšno vezo loh pa da sem čist mim pihnu :)
Hvala vsem za pomoč! Javim ko bo kaj novega :)
Uporabniški avatar
Samojed
Prispevkov: 1242
Pridružen: 18 Jun 2003, 14:39
Kraj: Ljubljana

Re: Clio 1.6 K7M povišani obrati motorja

Odgovor Napisal/-a Samojed »

Lahko snameš to cev iz serva in jo zamašiš. Če ti sicer zavira normalno, verjetno ni napaka na servo sistemu, je pa teoretično možno da pušča servo in motor od tam dobiva zrak. Ko pritisneš zavoro je pa to normalni efekt.
LP, Samojed
Uporabniški avatar
blaz97
Prispevkov: 9
Pridružen: 13 Feb 2016, 20:22

Re: Clio 1.6 K7M povišani obrati motorja

Odgovor Napisal/-a blaz97 »

Zadeva odpravljena. Kriv je bil motorček prostega teka. Odpravil sem tudi napako lambde. Vzrok je bil v napačno povezanih kablih s strani avtoštromarja. Avto dela k šus :D
Uporabniški avatar
Shusuglao
Prispevkov: 5154
Pridružen: 18 Feb 2003, 19:27
Kraj: Ljubljana

Re: Clio 1.6 K7M povišani obrati motorja

Odgovor Napisal/-a Shusuglao »

blaz97 napisal/-a: Avto dela k šus :D
torej bolj leno in počasi :mrgreen: :mrgreen:

kje si pa našel električarja ki se ne spozna na kable?
Renault 18 TLJ Renault 21 GTS Renault 21 TURBO Renault 21 NEVADA Megane CC
Uporabniški avatar
blaz97
Prispevkov: 9
Pridružen: 13 Feb 2016, 20:22

Re: Clio 1.6 K7M povišani obrati motorja

Odgovor Napisal/-a blaz97 »

Ma gre kr fajn avto :) Ja napake se dogajajo nimamo kej. Vazno da smo zrihtal.
RMB
Prispevkov: 1
Pridružen: 15 Okt 2017, 08:01

Re: Clio 1.6 K7M povišani obrati motorja

Odgovor Napisal/-a RMB »

LP
Imam enako težavo (Scenic 1,6 16V)
Motor prostega teka sem zamenjal pa ni nič bolje.
Motor skače do 2000obratov, potem se umiri deluje normalno nekaj časa, potem pa ponovno obrati nihajo gor in dol. To se dogaja ko je topel in mrzel motor.
Jani
RMB

Prispevkov: 0
Pridružen: 15 okt 2017, 07:01
saj bo ,samo kdaj
Odgovori