Olje menjalnika

Okvare na vozilih in pomoč pri raznih problemih
Uporabniški avatar
trinity
Prispevkov: 320
Pridružen: 04 Feb 2007, 23:52

Odgovor Napisal/-a trinity »

bobo89 napisal/-a:pozdravljeni!

imam vprašanje glede tega tega menjalnika in to...pa me zanima če je normalno pri renaultu to, da je ohišje od menjalnika od zunaj malo mastno? olje pušče nekje od zgoraj...ko sem pogledal pod motorjem, snel zaščitno masko...prihaja vse to nekje od vrha. da ne bo pomote - zaščita motorja je brez kapljice masti, samo ohišje menjalnika je malo mastno... gre pa za laguno II letnik 2002 1.9dci.

hvala!
lp
Na vrhu ima oddušek za zrak, včasih pa pride ven tudi kaj olja, posebej če ga je preveč.
Uporabniški avatar
drhouse
Prispevkov: 4046
Pridružen: 10 Mar 2005, 12:00
Kraj: Sežana (okolica)

Odgovor Napisal/-a drhouse »

laguna484 napisal/-a:Evo zdle sm meu cajt in mal pogledu navodila za laguno, ki so na naši spletni strani. Tam v opisu piše, da se res ne menja, ampak tudi ni napisano v preimeru da se, katero olje daš not. Ali ima ta laguna tip menjalnika PK6 (1.9 dCi, grandtour 2 ph2 l. 07)? Ker zdej nism ziher a paše to olje al ne ker na nekem drugem forummu sem zasledil, da je to olje samo za J in ND tipe menjalnikov. Za PK6 pa je mišljeno TRZ 75W-40. Hvala za pomoč

lp
Meni v knjigici piše 75w-80. Nevem :?
chuwee
Prispevkov: 10
Pridružen: 19 Avg 2010, 20:44

Odgovor Napisal/-a chuwee »

laguna484 napisal/-a:
drhouse napisal/-a:Z isto temo se ukvarjava sedaj.

Kot sva uspela zbrskat, gre noter 3,5L. Elf TRP 75W-80, ki ga priporočajo po knjigici, ni več. Nadomestek je NFJ.

Trenutno najcenejši na netu je 7,98€/l.

Če kaj zveš, sporoči ;)
Evo sem nabavil Elf Tranself NFJ 75W-80 v trgovini Hercules v zadobrovi. Sem ugotovil da ima naš klub popust (okoli 10%) tako da je blo res ugodno, sem dal samo 20€ za 3L, not gre pa mal manj. Pa še ful so prjazni-mal takih je še dans.

Upam da bo še komu v pomoč.

lp
Jaz sem pri svojem menjal pri 150.000km in lahko povem, da je razlika ogromna. Šalta se lepše, bolj tekoče. Staro olje je bilo pa zelo tekoče, čist črno-skoraj voda. Za Renault je pa to olje, ki si ga kupil kar standardno. Paše zihr. Narobe bi lahko pa bilo samo v primeru, če bi imel avtomatski menjalnik, ker se za njih uporablja drugo olje.
Uporabniški avatar
laguna484
Prispevkov: 767
Pridružen: 17 Sep 2009, 10:44
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a laguna484 »

@drhouse: sej to je povsod 75W-80 sam problem je ker je več tipov za več različnih menjalnikov in ta ki sem ga kupil ni predpisan po manualu za PK6 menjalnik ki se mi zdi da je v tej laguni, zato me skrbi :?

@chuwee: povsod so mi govorili da je to standardno olje za ročne menjalnike in da je drugače samo pri avt. menjalnikih. sej bo pa še mehanik na koncu povedu al je ok itak pa lahk to kasnej menjam če se izkaže da je kaj drugega bolje.

lp
Uporabniški avatar
Blaz - coupe
Prispevkov: 85
Pridružen: 18 Feb 2008, 15:55
Kraj: Dolenjska- Dvor

Odgovor Napisal/-a Blaz - coupe »

Evo, kar se tiče olja za menjalnik in glasnega menjalnika sem na tem forumu že pisal nekajkrat.

Prejšnji teden, pa sem ga dal popravit. Bili so zanič ležaji v menjalniku. Cena popravila z oljem, manšeto in rikverc stikalom je bila 390€.

Razlog da je do tega prišlo pa je rekel mehanik, da je NEKOČ bilo premalo olja v menjalniku.
Sedaj je vse OK in deluje menjalnik in avto nasploh kot nov.

Olje, katerega mi je dal v menjalnik pa je Champion 75W 90. 13,5€ stane en liter. Dal pa mi je notri še dodatek za menjalnike ABRO (teflonski premaz naredi v menjalniku). Sam nisem imel nikoli nikakršne probleme z slabim prestavljanjem, je bilo vedno zelo tekoče. Toda ob vsaki menjavi olja je razlika občutna, namreč že prej enkrat sem ga menjal sam in sem dal notri ELF NFJ 75W80 ker sem mislil, da bom odpravil težavo z glasnim menjalnikom.

Skratka, priporočam menjavo vsakomur! Ne na 30.000 kot je nekdo napisal, toda če ima avto pa vsaj nekje med 100.000 in 150.000 pa vsekakor! Kar se tiče pa olja. Za ročne menjalnike Elf NFJ ki je tudi cenovno ugoden. Lahko pa tudi katerega dražjega recimo 75W90. V vsakem primeru pa bo zelo opazna razlika kakor pa pri 150.000km starim oljem pa čeprav ste mnenja da ni potrebe in da se izvrstno šalta. Priporočam tudi dodatek ABRO. Kupi se ga v trgovini MOTOMAT.

Lp!
Uporabniški avatar
laguna484
Prispevkov: 767
Pridružen: 17 Sep 2009, 10:44
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a laguna484 »

Hvala vsem za odgovore.

lp
Uporabniški avatar
VoltageMX
Prispevkov: 77
Pridružen: 13 Maj 2008, 14:03
Kraj: Maribor

Re: Olje menjalnika

Odgovor Napisal/-a VoltageMX »

Zdravo!

Obujam temo. Lastim si Laguno 1 faza II letnik 2001. Motor 1.8. 16v. Menjal bom olje v menjalniku. Sedaj pa me zanima koliko olja gre v menjalnik. Tam kjer sem kupil olje mi je rekel 2.5 litra kar se mi zdi malo. Kupil sem sicer 3 litre. Ampak ali ne ge v te menjalnike okoli 3.5 litra? Hvala za odovore in lp.
Uporabniški avatar
laguna484
Prispevkov: 767
Pridružen: 17 Sep 2009, 10:44
Kraj: Celje

Re: Olje menjalnika

Odgovor Napisal/-a laguna484 »

Zdravo,

verjetno menjalnik ni kaj dosti drugačen od mojega kar se tiče olja - sam sem potreboval manj kot tri litre, okoli 2,7 torej imaš dovolj.

lp
Uporabniški avatar
joztom
Prispevkov: 1102
Pridružen: 08 Feb 2010, 00:46
Kraj: Ljubljana

Re: Olje menjalnika

Odgovor Napisal/-a joztom »

75W90 NI za Renault menjalnike. Za menjalnike z oznako Pxxx je NFP ELF, za menjalnike z oznako Jxxx pa NFJ ELF. Razni Castroli in podobno naredijo prestavljanje trdo. Vsi dodatki niso prijazni vsem tesnilom, torej sami se odločite.
Uporabniški avatar
stmk
Prispevkov: 106
Pridružen: 11 Avg 2010, 10:11

Re: Olje menjalnika

Odgovor Napisal/-a stmk »

Sam sem danes menjal olje v menjalniku na meganu 2, ker prestavljanje ni več šlo gladko, ni pa škrtalo. Avto ima malenkost več kot 150 000km. Lahko povem isto kot chuwee, olje je bilo skoraj kot voda. Po parih kilometrih, ki sem jih naredil, je občutek mnogo boljši, prestavlja se lepše, še posebej v vzratno prestavo.
Priporočam menjavo, saj je strošek dobrih 20 €, če to počneš sam.
LP
Uporabniški avatar
ivan01
Prispevkov: 16
Pridružen: 03 Nov 2010, 16:40

Re: Olje menjalnika

Odgovor Napisal/-a ivan01 »

Tudi sam se lotevam menjati olje v menjalniku, pa me zanima, koliko količinsko gre olja v menjalnik, megane 2 (1.6 16v, l.03). Pa mogoče, katerega se najbolj priporča za menjavo? (Približno že vem katerega, rabim še samo kakšno potrditev).

Lp
Uporabniški avatar
stmk
Prispevkov: 106
Pridružen: 11 Avg 2010, 10:11

Re: Olje menjalnika

Odgovor Napisal/-a stmk »

Noter gre približno 2,7 litra. Noter nalij tranself 75W 80, ker je verjetno bilo to olje noter tudi original. Imam enak motor in sem ga menjal, kar je zapisano v zgornjem postu in je sigurno bolje, kot je bilo prej. Pa še življenska doba menjalnika se podaljša.
Uporabniški avatar
ivan01
Prispevkov: 16
Pridružen: 03 Nov 2010, 16:40

Re: Olje menjalnika

Odgovor Napisal/-a ivan01 »

Hvala "smtk" na hitrem odgovoru. Olje bom tako vzel tega, kot si omenil (elf tranself nfj 75w-80), nisem pa bil prepričan koliko litrov gre noter. Sicer sem tudi kasneje z nekaj brskanja (tuji forumi) uspel ugotoviti, da gre približno količnisko toliko, kot si napisal.
Sem našel tudi odlične manuale za delo na meganu II :
http://www.reno.ro/Schema-electrica-aer ... 81622.html" onclick="window.open(this.href);return false;
(pdf dokumenti v enem od postov, če bo kdo potreboval)
Lp
Odgovori