Scenic2 1.9dci 2004 klima - kompresor ne zažene

Okvare na vozilih in pomoč pri raznih problemih
Uporabniški avatar
drhouse
Prispevkov: 4046
Pridružen: 10 Mar 2005, 12:00
Kraj: Sežana (okolica)

Re: Scenic2 1.9dci 2004 klima - kompresor ne zažene

Odgovor Napisal/-a drhouse »

Če so rekli 40€, zagrabi 40€, naj te ne briga koliko so drugače cene :D
Uporabniški avatar
Labrax
Prispevkov: 19
Pridružen: 20 Dec 2012, 11:54

Re: Scenic2 1.9dci 2004 klima - kompresor ne zažene

Odgovor Napisal/-a Labrax »

Ja sej sem takoj naročil, ker je bil lih petek, tako da jutri naj bi že dobil.
Samo sem naročil preko telefona, in tip na servisu je bil malo zgubljen, tako da upam da smo se zastopili kaj rabim.
Jaz sem mu povedal kakšno napako javi računalnik...

Mogoče se komu svita kaj bi bil tisti piskajoč, tak električen zvok, ki se pojavi ko ugasnem avto, in traja minuto ali dve?
Uporabniški avatar
drhouse
Prispevkov: 4046
Pridružen: 10 Mar 2005, 12:00
Kraj: Sežana (okolica)

Re: Scenic2 1.9dci 2004 klima - kompresor ne zažene

Odgovor Napisal/-a drhouse »

Pri meni traja cca 5s, je pa pri dušilni loputi. Se ne spomnim, da bi kaj okrog klime piskalo...

Si ziher, da ni samo kontakt mase na kompresorju s spodnje strani? Izredno pogosta napaka na (predvsem) Scenicih, Meganih, tudi Lagunah. Na spodnji strani kompresorja je kabel s konektorčkem, ki je zelo izpostavljen vremenskim vplivom in čez čas prerjavi in zgubi kontakt - kompresor ne zalaufa. Je treba menjat tisti konektorček ali je celo kabel čevelček in mogoče delček kabla, ki je tudi zgnit. Res minimalno dela za popraviti. Ponavljam, izredno pogosta napaka ;)
Uporabniški avatar
Labrax
Prispevkov: 19
Pridružen: 20 Dec 2012, 11:54

Re: Scenic2 1.9dci 2004 klima - kompresor ne zažene

Odgovor Napisal/-a Labrax »

No še vedno se kuhamo v avtu, in bo treba pod nujno rešit problem s to klimo.

Kot se mi je zdelo, so mi naročili PRESOSTAT namesto SENZORJA TEMPERATURE IZPARJEVALNIKA!!!
Tega senzorja sploh nimajo in morajo naročiti iz italije baje...pride pa 100 EUR.
Bolj me pa skrbi strošek zamenjave, ker po skici ki so mi jo poslali iz servisa, je ta nekje globoko za armaturko :?
Je mogoče kdo imel podoben primer?
Ta senzor naj bi bil na skici št. 15.

Kolega od kolega je imel podoben problem na Škodi. Brez avta je bil cel teden, po treh dneh ga je šel pogledat in skoraj zajokal :D
Ni bilo ne volana ne armaturke, samo par šopov kablovja :D

Slika
Uporabniški avatar
Amadei
Prispevkov: 24
Pridružen: 18 Okt 2010, 19:30

Re: Scenic2 1.9dci 2004 klima - kompresor ne zažene

Odgovor Napisal/-a Amadei »

Labrax, ste uspeli rešiti težavo s klimo??
Js imam zelo podobne probleme (grand scenic III 1,9 dci 131 KM, l 09)...ravno sem menjal klimatronik, ker naj bi to bilo krivo za problem, vendar ni. :?
Kompresor klime se enkrat zažene, enkrat ne, en čas hladi, potem meni nič, tebi nič začne pihati toplo...računalnik ne javi nobene napake..nima veze ali je na AUTO ali ročno nastavim hitrost/moč... :|
Sem pa danes tudi poslušal, ko sem že imel odprto havbo, ko sem ugasnil avto, se sliši nekakšno električno šklocanje par sekund, potem pa neha..

Če ima kdo kakšne info, ali celo rešitev problema, se toplo priporočam, sploh, ker se čez teden dni odpravljam na morje in ne bi rad kuhan prišel dol..

Hvala!

Lp
Uporabniški avatar
matej_m
Prispevkov: 117
Pridružen: 04 Apr 2009, 14:37

Re: Scenic2 1.9dci 2004 klima - kompresor ne zažene

Odgovor Napisal/-a matej_m »

Samo info glede "elektičnega šklocanja par sekund"
Imam Megane 2, 1.9dci 131km. In se po ugašanju mašine vsakič sliši malo piskanja, vmes pa neki zvoki, ki bi jih lahko opisal kot šklocanje. To se dogaja, če je klima vklopljena ali ne. Klima deluje brez težav. To sem zapisal samo zato, ker je morda to piskanje in šklocanje vezano na mašino in nima veze z (ne)delovanjem klime.
Uporabniški avatar
Spula
Prispevkov: 1389
Pridružen: 07 Nov 2012, 17:54
Kraj: LJ okolica

Re: Scenic2 1.9dci 2004 klima - kompresor ne zažene

Odgovor Napisal/-a Spula »

Amadei napisal/-a:Labrax, ste uspeli rešiti težavo s klimo??
Js imam zelo podobne probleme (grand scenic III 1,9 dci 131 KM, l 09)...ravno sem menjal klimatronik, ker naj bi to bilo krivo za problem, vendar ni. :?
Kompresor klime se enkrat zažene, enkrat ne, en čas hladi, potem meni nič, tebi nič začne pihati toplo...računalnik ne javi nobene napake..nima veze ali je na AUTO ali ročno nastavim hitrost/moč... :|
Sem pa danes tudi poslušal, ko sem že imel odprto havbo, ko sem ugasnil avto, se sliši nekakšno električno šklocanje par sekund, potem pa neha..

Če ima kdo kakšne info, ali celo rešitev problema, se toplo priporočam, sploh, ker se čez teden dni odpravljam na morje in ne bi rad kuhan prišel dol..

Hvala!

Lp
Kakšen pa je konektor na presostatu?
RenaultSport
Uporabniški avatar
Amadei
Prispevkov: 24
Pridružen: 18 Okt 2010, 19:30

Re: Scenic2 1.9dci 2004 klima - kompresor ne zažene

Odgovor Napisal/-a Amadei »

Spula...nisem še prišel do tja..ravno gledam...klima normalno hladi, doller je ventilator v teku..potem se pa ventilator sam izklopi in klima neha hladit...kompresor se ne vklopi vmes..
Ma to kakšno povezavo z čim?
Uporabniški avatar
Amadei
Prispevkov: 24
Pridružen: 18 Okt 2010, 19:30

Re: Scenic2 1.9dci 2004 klima - kompresor ne zažene

Odgovor Napisal/-a Amadei »

Takole, malo sem opazoval delovanje klime in pokazalo je naslednje:

* ko štartam avto in vklopim klimo se kompresor klime ne zažene in klima tudi ne hladi
* ko nekaj časa avto stoji, se seveda vklopi kiler (ventilator) in takrat začne klima normalno hladit, brez da se vklopi kompresor
* potem se po minuti ali dveh kiler izklopi in klima neha hladit
* čez nekaj časa se kiler spet vklopi, klima začne hladit, na kar se vklopi tudi kompresor klime, ki dela 5-10 sekund in se izklopi
* če je kiler še v tistem trenutku v pogonu, klima hladi, če ne, se z izključitvijo kompresorja preneha hlajenje

Kaj bi lahko bil vzrok za nedelovanje? Glede na informacije (kaj je presostat in funkcija njega) bi sumil na presostat...
Ampak...kje je kompresor klime lociran pri grand scenicu 3? Mašina je tolk natlačena skupaj, da ne vidiš kaj dosti iz ptičje pespektive...
Kaj bi bilo smiselno pogledat, poskusit popravit?

Hvala.
Uporabniški avatar
robertp
Prispevkov: 1615
Pridružen: 29 Jul 2005, 08:13
Kraj: Vodice

Re: Scenic2 1.9dci 2004 klima - kompresor ne zažene

Odgovor Napisal/-a robertp »

Da smo si na jasnem: klima brez kompresorja NE DELUJE. Mogoče se ti zdi, da piha hladen zrak, ampak glede na termodinamične zakone, kako se obnašajo plini in otale fizikalne pritikline klime ne deluje. Manjka ti pomemben člen v verigi stiskanja in ekspanzije plina (hladilnega medija).
Išči napako zakaj se kompresor ne zažene. Ponavadi se ne zažene ker nima dovolj plina (tlak). Stanje pa javljajo senzorji. Drugi možen vzrok je da elektronika dobiva podatek da je prenizka zunanja temperatura in zato ne zažene kompresorja.
Skromnost je lepa čednost. Pozabite jo. Čimprej.
Uporabniški avatar
Amadei
Prispevkov: 24
Pridružen: 18 Okt 2010, 19:30

Re: Scenic2 1.9dci 2004 klima - kompresor ne zažene

Odgovor Napisal/-a Amadei »

Ravno to mi ni jasno....ampak ko se kiler zažene, se cev, v kateri je plin ohladi na ledeno hladno in tudi hladi notranjost avta, ko se izklopi kiler, se cev otopli in tudi posledično v notranjosti piha toplo...
Poskusil sem tudi to, da sem takrat ko je pihalo hladno izklopil A/C, je začelo pihati toplo, potem sem vklopil A/C in je začelo spet pihati hladno brez vklopa kompresorja....
Ne vem, a imam začaran avto mogoče ali kaj..ni mi več jasno.. :?
Plina je dovolj, ker je bil 2 meseca nazaj napolnjena...
Torej mora biti eden od senzorjev...zato vedno bolj sumim na presostat, glede na njegovo funkcijo, ampak kompresor klime z presostatom je na grand scenicu kje? čisto spodaj, z roko nedosegljivo iz vrha dol?

Lp
Uporabniški avatar
robertp
Prispevkov: 1615
Pridružen: 29 Jul 2005, 08:13
Kraj: Vodice

Re: Scenic2 1.9dci 2004 klima - kompresor ne zažene

Odgovor Napisal/-a robertp »

Po spominu je spodaj levo. Poglej v liniji z jermenom, saj je jermen kompresorja obešen na glavno jermenico. Mislim da se vidi kompresor (vsaj pri mojem se je; F4R bencinar).

Torej v tvojem primeru se kompresor klime zažene ko se vklopi ventilator hladilnika. Ko ventilator stoji, se kompresor zažene za 10-15 sekund in konec.

Čisto tako, pa si dobro preveril (kot so ti že svetovali) napeljavo do kompresorja?

Glede pozicije kompresorja ti lahko pogledam kasneje v Dialogys... Scenic II si rekel? A lahko zaupaš model? To je 4 črkovna oznaka v VINu (VF1xxxx), recimo moj je bil VF1JMOU...
Skromnost je lepa čednost. Pozabite jo. Čimprej.
Uporabniški avatar
Amadei
Prispevkov: 24
Pridružen: 18 Okt 2010, 19:30

Re: Scenic2 1.9dci 2004 klima - kompresor ne zažene

Odgovor Napisal/-a Amadei »

Grand Scenic 3, 2009 letnik, 1,9 dci

Ja, sej to bi še rad preveril, kako je z napeljavo, oziroma konektorji ampak ne najdem kompresorja na oko, ker je mašina tako natlačena skp.. :D
Javim VIN ko bom blizu avta..
Uporabniški avatar
Amadei
Prispevkov: 24
Pridružen: 18 Okt 2010, 19:30

Re: Scenic2 1.9dci 2004 klima - kompresor ne zažene

Odgovor Napisal/-a Amadei »

VF1JZ0N
Uporabniški avatar
Spula
Prispevkov: 1389
Pridružen: 07 Nov 2012, 17:54
Kraj: LJ okolica

Re: Scenic2 1.9dci 2004 klima - kompresor ne zažene

Odgovor Napisal/-a Spula »

Nikoli mi nebo jasno zakaj "serviserji", ki napolnijo klimo potem še ne ugotovijo zakaj ne dela...

Ventilator se vklopi zaradi motorja, ker je ogret na delovno temperaturo?
Kompresor je čisto spodaj (spredaj) gnan preko zunanjega jermena, dostopen je ponavadi samo spodaj. Presostat pa se nahaja na cevi(spodnji) iz kondenzatorja (hladilnika klime). Če v sistemu ni dovolj pritiska, presostat ne "dovoli" vklopa klime.
RenaultSport
Odgovori