NAVODILA za zamenjavo volanske ovojnice

Okvare na vozilih in pomoč pri raznih problemih
Uporabniški avatar
deejayam
Prispevkov: 177
Pridružen: 10 Mar 2008, 01:18
Kraj: Maribor

NAVODILA za zamenjavo volanske ovojnice

Odgovor Napisal/-a deejayam »

Ker sem imel precej tezav z zbiranjem informacij, kako odstraniti airbag in volanski obroc, ter zamenjati volansko ovojnico, sem poskusal zbrati nekaj upam da koristnih informacij za vse tiste, ki se boste tega lotili sami.
Zahvaljujem pa se (user: denisn ) , ki mi je z shemo in navodili edini pravilno povedal kako se zadeva sname.

Sam sem menjaval ovojnico volana na meganu II 1.6 16V coupe.Postopek je enak pri laguni II in cliotu II, vendar z dolocenimi razlikami pri snemanju airbag-a.

1.) preventivno odklopi plus na akumolatorju ( priporocljivo je pocakati 30min)

2.) odstani plasticne dele armature, ki pokrivajo volanski drog ter ovojnico volana.

3.) pri meganuII vstavi izvijac v luknjo na zadnji strani volana(glej sliko spodaj), da zacutis sponko in potisni izvijac navzgor- airbag se iztakne v smeri strehe avtomobila. (ni potrebne nobene sile, vse gre z lahkoto)

3.a) CLIO ima na zadnji strani dve luknji in dva torks vijaka( 20 oz. 30), ki jih odvijes in ostali postopek je enak kot pri meganu. ( preveri, ce je postopek za cliota pravilen, ker ga sam nisem preizkusil)

4.) Previdno odklopi airbag zelen in moder konektor (izvleces precko na konektorju sele nato ga izvleces), izvleci se preostala dva konektorja (crnega in sivega).

ZELO POMEMBNO- poravnaj kolesa(ravno), saj drugace bos poskodoval ovojnico, saj nebo nastavljena v nulti polozaj.


5.) Odvij torks vijak na sredini volanskega obroca ( ce nimas oznacene pozicije volana, si oznaci z flumastrom pozicijo kjer je volan sedaj, da ga bos kasneje lahko nastavil na enako mesto), snami volan

6.) sledi postopek snemanja volanske ovojnice. najprej odvij vijak in snami komandno rocico za avtoradio ( odvijes vijak in vse skupaj potisnes navzgor, ker je samo v utorih naslonjeno)

7.) odvijes po dva torks vijaka na vsaki strani, ki priterjujeta rocico za brisalce in luci.

8.) POMEMBNO ,...na zadnji strani ovojnice je torks vijak, ki pritrjuje ovojnico na volan. najdes ga v volanski ovojnici

9.) nic vec ne drzi ovojnice na volansko gred, zato z pomikanjem levo in desno snames ovojnico.

10.) odstranis se konektorje na zadnji strani ovojnice( enega rdecega in dva crna) crna imata klasicno varovalo na hakl rdeci se sname sam z vzdolzno rocicko.

V obratnem vrstnem redu priklopis novo volansko ovojnico.

ZAHTEVNOST(1-5): 2
ORODJE: komplet torks izvijacev + gedore, 10 kljuc za akumolator
CAS: 30min
CENA OVOJNICE: 150eur

se nekaj slik kako izgleda ta prekleta ovojnica, ko jo raztavis na prafaktorje in zakaj stane 150eur
Slika
Zadnjič spremenil deejayam, dne 24 Mar 2009, 02:07, skupaj popravljeno 1 krat.
MORAM PA?ŕ BITI ZADOVOLJEN Z MEGANE II coupe
Slika
Uporabniški avatar
RoZleht
Prispevkov: 1071
Pridružen: 25 Okt 2004, 11:28
Kraj: Trebnje

Odgovor Napisal/-a RoZleht »

Sem dal tvojo temo kar pod "sticky", ker si fajn napisal in predvsem koristno :), pa bo se komu prav prislo ...
Lp RoZleht
Uporabniški avatar
deejayam
Prispevkov: 177
Pridružen: 10 Mar 2008, 01:18
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a deejayam »

...super da si tak zrihtal, ker ko sem sam postavlal vprasanja sem dobil razlicne odgovore, nekateri pa so bili cisto napacni.

upam, da bo se kdo ki bo kaj menjaval napisal podroben postopek, sploh pri stvareh, ki so pri dolocenih modelih serijski in skoraj vsakemu crknejo.
MORAM PA?ŕ BITI ZADOVOLJEN Z MEGANE II coupe
Slika
Uporabniški avatar
RoZleht
Prispevkov: 1071
Pridružen: 25 Okt 2004, 11:28
Kraj: Trebnje

Odgovor Napisal/-a RoZleht »

Dodajam se:
denisn napisal/-a:Mogoce ti je kaj v pomoc:

http://www.shrani.si/f/3W/eL/27nwRwM7/volan.pdf
Lp RoZleht
Uporabniški avatar
denisn
Prispevkov: 572
Pridružen: 17 Okt 2008, 18:50
Kraj: Lendava

Odgovor Napisal/-a denisn »

deejayam napisal/-a:...super da si tak zrihtal, ker ko sem sam postavlal vprasanja sem dobil razlicne odgovore, nekateri pa so bili cisto napacni.

upam, da bo se kdo ki bo kaj menjaval napisal podroben postopek, sploh pri stvareh, ki so pri dolocenih modelih serijski in skoraj vsakemu crknejo.
Ql, lepo da si me omenil :smt004
Me veseli, da sem ti lahko pomagal in s tem posledicno se komu drugemu.
Ce bi vsak lahko prisel do ustreznih PDF-jev, bi bilo obcutno manj ugibanj, kako stvar "urediti.
denisn
Laguna II 1.8 16V - Privilage
Slika
Uporabniški avatar
deejayam
Prispevkov: 177
Pridružen: 10 Mar 2008, 01:18
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a deejayam »

to pa drzi,...mogoce bi blo dobro odpret temo, kjer bi se not lepli samo service manuali,...
MORAM PA?ŕ BITI ZADOVOLJEN Z MEGANE II coupe
Slika
Uporabniški avatar
denisn
Prispevkov: 572
Pridružen: 17 Okt 2008, 18:50
Kraj: Lendava

Odgovor Napisal/-a denisn »

Jaz mam ze eno tako temo, sicer za Lagune II, ampak jo nihce na "nadgrajuje". 8)

http://www.renault-klub.si/forum/viewtopic.php?t=19521
denisn
Laguna II 1.8 16V - Privilage
Slika
Uporabniški avatar
deejayam
Prispevkov: 177
Pridružen: 10 Mar 2008, 01:18
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a deejayam »

,....lepo bi blo ce bi se se za ostale modele teme odprle,..!!!
MORAM PA?ŕ BITI ZADOVOLJEN Z MEGANE II coupe
Slika
Uporabniški avatar
denisn
Prispevkov: 572
Pridružen: 17 Okt 2008, 18:50
Kraj: Lendava

Odgovor Napisal/-a denisn »

Mi lahko kdo pove oz oznaci na sliki kaj poka med voznjo pri pokvarjeni ovojnici?
denisn
Laguna II 1.8 16V - Privilage
Slika
Uporabniški avatar
deejayam
Prispevkov: 177
Pridružen: 10 Mar 2008, 01:18
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a deejayam »

jaz sem celo narazen vzel pa ti 100% nemorem rect,...mislim , pa da se odlomi en stiftek na stikalu, ki ga vrze pol not k kablu in ga poskoduje, tak da ruzi potem kabl, ker je tak na tesno not neki koscek pa ga zmucka,...najslabse je pa to da ne mores nic popravlat!
MORAM PA?ŕ BITI ZADOVOLJEN Z MEGANE II coupe
Slika
Uporabniški avatar
denisn
Prispevkov: 572
Pridružen: 17 Okt 2008, 18:50
Kraj: Lendava

Odgovor Napisal/-a denisn »

Ce ga ze tako razmeces, ne vidis kaj se je zlomilo in ne najdes zlomljenega dela?
denisn
Laguna II 1.8 16V - Privilage
Slika
Uporabniški avatar
deejayam
Prispevkov: 177
Pridružen: 10 Mar 2008, 01:18
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a deejayam »

...povej mi naslov pa ti v kompletu vse poslem raztavleno,....pa bos mogoce ti vedo zakaj se gre,...!
MORAM PA?ŕ BITI ZADOVOLJEN Z MEGANE II coupe
Slika
Uporabniški avatar
denisn
Prispevkov: 572
Pridružen: 17 Okt 2008, 18:50
Kraj: Lendava

Odgovor Napisal/-a denisn »

deejayam napisal/-a:...povej mi naslov pa ti v kompletu vse poslem raztavleno,....pa bos mogoce ti vedo zakaj se gre,...!
Imas PM.
denisn
Laguna II 1.8 16V - Privilage
Slika
dci
Prispevkov: 625
Pridružen: 23 Okt 2010, 23:38

Odgovor Napisal/-a dci »

supr ste, ko se tako natančno lotite dela.
Uporabniški avatar
stmk
Prispevkov: 106
Pridružen: 11 Avg 2010, 10:11

Re: NAVODILA za zamenjavo volanske ovojnice

Odgovor Napisal/-a stmk »

Tudi meni se je volanska ovojnica pri malo manj kot 160 000 km pokvarila.
Na you tubu je par posnetkov, kako se jo da popraviti. Sam sem poskušal dvakrat, ampak na žalost ni šlo in tudi bal sem se, da se mi ne bi sprožil airbag.

V notranjosti volanske ovojnice je v obliki traku cca. dober centimeter širok "ploščati kabel" tanek kot papir s sedmimi žičkami, ki se obrača skupaj z volanom. Ko se le te poškoduje, strga, začne svetiti lučka airbag ter ne dela tempomat. Ta trakec se da zamenjati, vendar to mora narediti nekdo, ki ima pravo opremo in kar nekaj znanja. Pri meni bi se dalo popraviti, vendar je bila sama volanska ovojnica poškodovana, zato bi se lahko zgodilo, da bi nov ploščati kabel držal kratek čas.

Sam se si nabavil del v avtotrgovini in ga sam zamenjal. Pomagal sem si z navodili zgoraj ter predvem s posnetkom spodaj.
http://www.youtube.com/watch?v=tFT0WN3OW60" onclick="window.open(this.href);return false;
Odgovori