Delovanje ter vse o EGR ventilu

Okvare na vozilih in pomoč pri raznih problemih
Odgovori
Uporabniški avatar
aha1
Prispevkov: 49
Pridružen: 30 Jan 2007, 07:30

Delovanje ter vse o EGR ventilu

Odgovor Napisal/-a aha1 »

Pozdravljeni,

ker se po forumu najde veliko postov o tako imenovanem EGR ventilu bi zelel odpreti temo, katera obravnava vse o EGR ventilu: delovanje, princip, diagnosticiranje, meritve skratka vse povezano s tem.
Zato vas pozivam, da prispevate cimvec.

Slika

Slika ponazoruje samo princip delovanja
Renault Avntime Privilege 2.2 dci
Uporabniški avatar
aha1
Prispevkov: 49
Pridružen: 30 Jan 2007, 07:30

Odgovor Napisal/-a aha1 »

Nasel sem tudi nekaj glede senzorja, ki posilja informacije o koncentraciji izpusnih plinov v CPU, kako se da zadevo meriti.
Slika
slika je informativna in se nanasa na fordova vozila, katera imajo tudi BOSCH-evo elktroniko

Ce ima kdo kaj podobnega za renauldova vozila naj prosim da zadevo gor
Renault Avntime Privilege 2.2 dci
Uporabniški avatar
killah bee
Prispevkov: 4094
Pridružen: 11 Jun 2004, 14:26
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a killah bee »

Super, tema gre pod sticky. Pa se potrudite :wink:
Uporabniški avatar
aha1
Prispevkov: 49
Pridružen: 30 Jan 2007, 07:30

Odgovor Napisal/-a aha1 »

Dodatno kar sem odkril po spletu o delovanju EGR ventila je njegov rezim delovanja (tdi,dci..), saj deluje samo v nizkih vrtljajih tam nekje nad 2500-2700 pa se izklopi oz. zapre in ni vec recirkulacije izpusnih plinov. Dosti je debate o tem ali bi se ga lahko mehansko zaprlo ali pa ne. Glede tega sem ugotovil, da zaprt Egr ventil pri nizkih obratih pripomore k vecji onesnazenosti dodatno pa izboljsa odziv motorja glede navora, saj se turbina dosti prej zazene, ker ni recirkulacije in gredo vsi izpusni plini skozi njo ter zmanjsa porabo. Dodatne nevsecnosti so pa, da se cas ogrevanja motorja podvoji, poveca in pri nekaterih modelih pa se, ko je motor v nizkih obratih opazi rahlo dimljenje.

Glede delovanja EGR-ja imam sedaj jasne pojme. Torej v obratih nekje do 2500-2700 odprt (je recirkulacija izpusnih plinov) nad 2500-2700 pa zaprt (ni recirkulacije izpusnih plinov). Zadevo se, da preveriti s tem, da merimo temperaturo cevi, katera gre iz bloka motorja na osisni kolektor kjer je namescen EGR. Pri zaprtem ventilu ima cev pri normalni temperaturi motorja nekje med 50 do 60 °C pri odprti pa zadeva naglo naraste nad omenjeno temperaturo. Ce se ventil pri nizkih obratih ne odpre pomeni, da je nekaj narobe s sistemom (zabit, umazan, pokvarjen ventil...). :!:

Nisem pa siguren, ali se ventil 100% zapre, oziroma ne vem ali renault uporablja open/close varianto ali pa servo varianto (0 do 100%). Zadevo bom se pomeril in dodatno pojasnil. :?:
Renault Avntime Privilege 2.2 dci
cliaš
Prispevkov: 14
Pridružen: 30 Nov 2006, 23:24

Odgovor Napisal/-a cliaš »

Imam en velik problem!!!

jutri gremo na morje in se mi je vceraj ("spet") prizgala luska za EGR ventil.ve mogoce kdo ce se je zdravo peljat na morje in nazaj kaksne so lahko posledice, ker za popravilo nimam casa.prosim za cim prejsni odgovor nekoga ki se res spozna na to.

p.s. avto dela brez hibno poraba ista vse !!!


hvala za odgovor

lp
Uporabniški avatar
aha1
Prispevkov: 49
Pridružen: 30 Jan 2007, 07:30

Odgovor Napisal/-a aha1 »

Zadeva je taka, da ti je verjetno ventil zastekal alarm pa daje zato, ker ima verjetno tvoj EGR ventil dajalnik pozicije (odprt/zaprt). Avtu oz motorju nima kaj biti. Ce ti je ventil ostal odprt potem ti bo verjetno avto slabse vlekel pri nizkih in poraba ti se bo povecala nekje za cca 0.8 l na 100 km, ce pa je ostal zaprt bo bilo nasprotno od zgoraj navedenega. Skratka nima se kaj zgoditi razen, ce ti ne racunalnik to napako tolmaci kot napako, ki vrze delovanje vozila v servis mode (max 2000rpm).
Renault Avntime Privilege 2.2 dci
scrat
Prispevkov: 1526
Pridružen: 31 Okt 2006, 19:38
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a scrat »

Serviser je reku, da je neki narobe z "enim ventilom"...pa ti ni povedu s kerim??? Pomoje tut on ni vedu.
mamomu
Prispevkov: 31
Pridružen: 14 Dec 2004, 13:49
Kraj: Grand Scenic 1.9 Privilege Lux

Odgovor Napisal/-a mamomu »

Halo.

Na Vel Satisu 3.0 dV6 mi je dokoncno crknil EGR ventil. Enkrat se je dal ocistit, zdaj po 1000km pa je dokoncno izdihnil.
Na Renaulto hocejo za ventil 500euro!!!
Je ga mogoce kje zrihtat ceneje?
omersa
Prispevkov: 16
Pridružen: 08 Maj 2008, 13:45
Kraj: Goriče, KR

Odgovor Napisal/-a omersa »

Jaz imam pa Espace 3.0 dci. Sedaj se mi ze nekaj casa dogaja, da avto ko je topel vzgem in mi gre v zasilni program (izklopi turbino...). Ce avto vgasnem, pocakam minuto, prizgem nazaj, je vse OK. Diagnostika je pokazala, da naj bi bil EGR ventil. Cena seveda 450 EUR, pa pri ESPACU je potrebno se skoraj celo masino podret, da se zamenja. Lahko kdo napise, kako ceneje do resitve oz. kako je mozno ocistiti EGR ventil, brez da bi podrl pol avta?
R-gorazd
Prispevkov: 136
Pridružen: 16 Feb 2008, 18:49

Odgovor Napisal/-a R-gorazd »

Imam Espace 2.2 dci l.11/2003, 100.000 km
Snel sem kpl. enoto na kateri je pritrjen EGR ventil. Zadeva je bila tako zapacana da EGR ventil sploh ni mogel delati, bil je totalno zabit z sajami, kakor tudi cela enota. Okoli loputice za zrak je bilo toliko saj, da se loputica ni mogla niti odpreti niti zapreti, bila je nekje vmes.
Sedaj ko sem zadevo spucal, pa se mi pojavi drug problem, avto mi je zacel bolj kaditi, se posebno ob mocnejsem pospesevnju.
A ima kdo podobne izkusnje, in resitev?
R-gorazd
Prispevkov: 136
Pridružen: 16 Feb 2008, 18:49

Odgovor Napisal/-a R-gorazd »

Aja, ta slikca o delovanju EGR ventila mi ni cist jasna. Pa imam enako 2.2 dci na espacu, pa ne verjamem da je tko drugac od avantaima.
Pr men ni na egr nic vakuma samo el.kabel, vakum pa je pritrjen na ventil za odpiranje loputice zraka.
Ma kdo pravo sliko?
Uporabniški avatar
Stupo
Prispevkov: 4119
Pridružen: 18 Dec 2004, 18:08
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Stupo »

Kaj pa ce odklopis pokvarjen EGR ventil, ni nic bolje?
Jaz imam delujoc EGR in sem ga odklopil, pa je avto sedaj veliko bolj odziven in bolj enakomerno vlece, pa tudi poraba je malenkost manjsa. Le da se ogreje na delovno temperaturo traja nekaj dlje.
Slika
R-gorazd
Prispevkov: 136
Pridružen: 16 Feb 2008, 18:49

Odgovor Napisal/-a R-gorazd »

Saj mi avto vlece, odkar sem ocistil, bolje kot prej in cist enakomerno, edino povecan crn dim se mi je pojavil.
omersa
Prispevkov: 16
Pridružen: 08 Maj 2008, 13:45
Kraj: Goriče, KR

Odgovor Napisal/-a omersa »

Ja meni so pa zamenjali EGR, pa se en senzor odprtosti vakumskega ventila ali kaj (pri turbini). Sedaj racunalnik ne zazna vec napake, avto pa kadi kot zmesan, da mi je ze kar malo nerodno, ko pohodim. Mogoce kdo ve, kaj se da pri tem storiri?

Sicer sem pa na servisu dobil stari EGR in vso saro, pa zadeva sploh ni bila zapacana, kot vsi omenjate. Lahko tudi, da je bil ze kdaj v preteklosti menjan.

Stupo:
Kako pa si racunalnik nagovoril, da ne uposteva, da je EGR odklopljen? Ce ne dela, je avto namrec v zasilnem programu, pa potem turbina ne dela.
Uporabniški avatar
Ziiga
Prispevkov: 1414
Pridružen: 04 Feb 2007, 20:35
Kraj: Ljubljana Bežigrad

Odgovor Napisal/-a Ziiga »

EGR ventil... lahko se zabije in mehanizem zasteka. Lahko je pa tudi elektronika notr fuc. Namrec CLIP bo napisal to kot napako pod DEF in ce je razlog "blokirana komponenta" se s tem EGRjem nima vec kej praskat, je samo se za v smeti.

Pravis da ti ornk kadi... hmmm za to mas lahko miljon razlogov... bi bilo pa dobro vse cevi do turbine in ICja spucat

Stupo, da pa z odklopljenim EGrjem poraba pade je pa tezko verjetno
Odgovori