Pregled osebnega vozila

Homologacije, zakoni, predpisi
Uporabniški avatar
iRenault
Prispevkov: 817
Pridružen: 15 Jul 2011, 12:00
Kraj: Ljubljana

Pregled osebnega vozila

Odgovor Napisal/-a iRenault »

Imam par vprašanj :)
Če ma kdo kkšne izkušnje, informacije,... zaželjeno :)

1. Ali ti lahko uniformirani policist (npr. ko te ustavi) pregleda avto brez utemeljenega suma? Vem da lahko pogleda po avtu, zanima me premikanje stvari, odpiranje različnih predalov (sovoznikov predal, skriti predali v tleh)?
Nekje se mi zdi da sem zasledil, da policist brez utemeljenega suma (da npr. pri osebnem pregledu najde marihuano itd.)/naloga ne sme pregledati skritih delov avtomobila (vsi predali,...).

2. Ali sme policist sam premikati stvari v avtomobilu, odpirati predale, ali lahko to storiš samo ti po navodilu policista?
Parkrat se mi je zgodilo da je kar navaliu v avto sam pa niti nisem videl kaj počne,...

3. Osebni pregled: Zanima me koliko te lahko pregleda (utemeljen sum ali brez le tega) in ali osebni pregled res lahko naredi le policist istega spola?
Zadnič me je policistka pri 2 stopinjah celzija na pol slekla da sm skor zmrznu tm.

4. Pregled vozila če nisi vozil, oz. nisi bil v vozilu? (utemeljen sum/brez suma)
Enkrat sem bil dežurni voznik in ko smo s prijatelji bli pred lokalom (avto sem imel parkiran čez cesto) so prišli policisti in po vprašanju kako smo prišli do tja, so mi rekli naj jih peljem do avta, katerega so mi potem pregledali. Dovoljeno? Glede na to da nisem bil v vozilu/nisem vozil.

Drgač še nikol nism meu slabih izkušenj, sam kdaj mi gre res na žiuce ko mi brez pojasnil premečejo cel auto, pogledajo povsod use in potem hvala, nasvidenje.

Hvala za odgovore in pojasnila :)
Zadnjič spremenil iRenault, dne 31 Jan 2012, 17:33, skupaj popravljeno 1 krat.
Renault Megane II 1.5 dCi, ph. 1 (2004)
Uporabniški avatar
UrosJ
Prispevkov: 1302
Pridružen: 02 Mar 2010, 19:25
Kraj: M. Sobota

Re: Pregled osebnega vozila

Odgovor Napisal/-a UrosJ »

Ej te so pa že hude. Meni se to ni še nikoli zgodilo. Nič od naštetega. 2x sem moral edino prtljažnik odpret pa mu razkazat kaj je not. Drugo pa nič.

Svašta no.


To kaj pravi zakon glede tega pa naj kdo pove ki točno ve kako in kaj.
Uporabniški avatar
iRenault
Prispevkov: 817
Pridružen: 15 Jul 2011, 12:00
Kraj: Ljubljana

Re: Pregled osebnega vozila

Odgovor Napisal/-a iRenault »

Ma ja, sej vrjamem da primankuje denarja, da iščejo drogo,... samo da napišejo kazen - sam jst sm vedno biu rajš tiho, ker ne poznam zakonov (točnih pravic in dolžnosti) in ker se mi ne da kregati in potem po možnosti še čakati na kakšen nalog/izgubljati čas za brezveze.

Hvala :)

PS. Dodal novo vprašanje (4) v prvi post.
Renault Megane II 1.5 dCi, ph. 1 (2004)
Uporabniški avatar
G4p3r
Prispevkov: 27
Pridružen: 22 Okt 2010, 20:08

Re: Pregled osebnega vozila

Odgovor Napisal/-a G4p3r »

http://slo-tech.com/forum/t502574/0

Tuki se je razvila kar obširna debta glede tega, oceni pa pol sam kaj je res in kaj ne.
Uporabniški avatar
iRenault
Prispevkov: 817
Pridružen: 15 Jul 2011, 12:00
Kraj: Ljubljana

Re: Pregled osebnega vozila

Odgovor Napisal/-a iRenault »

Hvala za link :)

Kot je tam napisano: "Policist lahko odpre predale, vendar nič s silo."

Zdej nevem kok je to res in kok ne, tm tut tooook velik govorijo pa bl mal povejo ;)
Renault Megane II 1.5 dCi, ph. 1 (2004)
Uporabniški avatar
G4p3r
Prispevkov: 27
Pridružen: 22 Okt 2010, 20:08

Re: Pregled osebnega vozila

Odgovor Napisal/-a G4p3r »

''Pregled vozila pomeni, da miličnik vizualno pregleda vozilo, kar mu moraš po zakonu omogočiti. V kolikor pa opravi fizčen poseg pa je to preiskava. Za preiskavo pa morajo biti izpolnjeni določeni pogoji.''

Tole se mi zdi še najbolj merodajno. Se pravi ona nima kaj stikat, lahka ti pa naroči da odpri predal al kaj tretjega pa bo on to opazoval skozi okno. Moje mnenje. Sicer pa kot če večkrat omenjeno če lepo vprašaš zakaj bi to rad mislim da ne sme bit krize. Spet moje mnenje, ki še ni bilo sprobano v praksi. Upam da tudi še nekaj časa ne bo.
Uporabniški avatar
sinko
Prispevkov: 1336
Pridružen: 16 Jul 2008, 13:50

Re: Pregled osebnega vozila

Odgovor Napisal/-a sinko »

:smt009 pa vi ste vsi visoko šolani pravniki, saj ne vem bi se smejal tem vašim postom al bi raje kar kozlal
Laguna II 2.2dCi INITIALE PARIS
Uporabniški avatar
Ziga00
Prispevkov: 1236
Pridružen: 29 Sep 2007, 17:46
Kraj: Vnanje Gorice

Re: Pregled osebnega vozila

Odgovor Napisal/-a Ziga00 »

Sinko, glede na to da si policist, bi lahko povedal kako je v tem primeru. No, vsak po svoje...
Toraj, meni se je zgodilo to, da sem na parkirišču stal zraven avta in so prišli do mene policisti in me prosili za dokument. Dal sem jim samo vozniško. Ko so preverili to, so me vprašali če je to moj avto in sem jim pritrdil, po tem je en pregledal avto s svetilko, čez stekla. Nakar me je spet PROSIL če mu lahko odprem vrata da pogleda še notr, odpiral in brskal ni nič. Ker mu nisem ničesar prikrival in je vljudno prosil, sem mu dovolil to in omogočil, kljub temu da mi načeloma ne more nič, ker je bil avto parkiran in zakljenjen (mislm da je to dovoljeno).

Lp
Uporabniški avatar
iRenault
Prispevkov: 817
Pridružen: 15 Jul 2011, 12:00
Kraj: Ljubljana

Re: Pregled osebnega vozila

Odgovor Napisal/-a iRenault »

Hvala za odgovore G4p3r in Ziga00.

Če ma kdo še kakšne informacije ali je iz te stroke (seznanjen z postopki) zaželjen še kakšen odgovor :)
Renault Megane II 1.5 dCi, ph. 1 (2004)
Uporabniški avatar
GHost14
Prispevkov: 530
Pridružen: 03 Jun 2011, 10:24

Re: Pregled osebnega vozila

Odgovor Napisal/-a GHost14 »

Kakšen mesec nazaj smo se s kolegi dobili na kavi. Eden od kolegov je med potjo do kafiča srečal policiste, ki so obrnili in se odpeljali za njim. V trenutku ko so prišli do parkirišča je imela kolega že parkiran in zaklenjen avto, sam pa je že stal pred vrati na vhodu v bar. Policist je prišel za njim in ga vprašal če je avto njegov, nakar ga je poklical nazaj do vozila, kjer mu je moral razkazat kompleten avto. Kljub temu da v času ''obravnave'' ni sedel za volanom, ali počel karkoli nenavadnega/sumljivega... so mu dali tud pihat.
Tako da smo se tud mi že spraševali, če je bil kolega v skladu s kakšnim zakonom to dolžan naredit. Sam vem da bi gospodu policistu reku da naj me počaka da pridem nazaj v avto, zanima pa me če bi imel prav.

P.S.: Smo imeli pa vsaj polepšano nedeljsko dopoldne, saj smo se precej nasmejali raznoraznim ''modrim'' ugotovitvam modrega moža postave :mrgreen:
Renault Megane II 1.6 16v - nič več
Renault Megane grandtour III 1.5 dci GT line
Uporabniški avatar
iRenault
Prispevkov: 817
Pridružen: 15 Jul 2011, 12:00
Kraj: Ljubljana

Re: Pregled osebnega vozila

Odgovor Napisal/-a iRenault »

Evo tole sm našu na policija.si :
"Pregled osebe
Policijska pooblastila

 Iz razlogov javne varnosti sme policist z namenom zasega predmetov opraviti PREGLED OSEBE in stvari, ki jih ima ta pri sebi, če je na podlagi neposredne zaznave policista podana utemeljena verjetnost, da ima oseba pri sebi predmete, ki bi jih bilo v skladu z zakonom treba zaseči.

Pri pregledu policist z rokami pretipa oblačila osebe in pregleda vsebino predmetov, ki jih ima oseba pri sebi ali s seboj. Če se oseba iz prvega odstavka tega člena nahaja v ali ob vozilu in je policist neposredno zaznal, da so bili predmeti skriti ali odvrženi v vozilo ali da se nahajajo v vozilu, sme policist opraviti tudi pregled notranjosti vozila, razen njegovih skritih delov.

Če policist med pregledom najde predmet, ki mora biti zasežen na podlagi zakona, ki ureja kazenski postopek, zakona, ki ureja postopek o prekrških, ali na podlagi drugega zakona, policist nadaljuje postopek po teh predpisih."

@GHost14: Ma ja, gor piše če se nahajaš v ali ob vozilu in če ma policist sum. V tvojem (in mojem) primeru nevem kakšen sum naj bi policist imel? Tok sumljivi pa spet nevem če zgledamo :shock:
Renault Megane II 1.5 dCi, ph. 1 (2004)
Uporabniški avatar
GHost14
Prispevkov: 530
Pridružen: 03 Jun 2011, 10:24

Re: Pregled osebnega vozila

Odgovor Napisal/-a GHost14 »

Ja sej. V mojem primeru je bil kolega vsaj 10m stran od avta in je držal za kljuko vhodnih vrat v bar, kjer smo mi sedeli. Torej potemtakem ni bil dolžan narest generalke na avtu pred policajem...
Renault Megane II 1.6 16v - nič več
Renault Megane grandtour III 1.5 dci GT line
Uporabniški avatar
R19-racing
Prispevkov: 592
Pridružen: 14 Jan 2010, 19:16
Kraj: koper

Re: Pregled osebnega vozila

Odgovor Napisal/-a R19-racing »

Moj sosed je mel tudi probleme samo nevem kako je resil.Vracal se je iz bara al nevem kje,videl policaje ki so stali na avtobusni 1km pred hiso sel normalno mimo prisel domov izstopil z avta ga zeklenil odpravil proti hisi odklenil hiso ze skoraj stopil notri ,ko so se pripeljali policaji in mu rekli da more pihat seveda on je rekel da kaj ce pihat ce je ze v hisi.In cez par dni dobil od sodisca da se more zglasit nevem kje glede tega ker ni hotel pihat.Ko je pa pol spraseval naokoli mu je vecina odgovorila da bi mogel pihat.Samo zdj nevem kako bi policaji dokazali da je on vozil itd(ker je bla tema 4 ura zjutraj)nazalost nevem pa kako se je koncalo..
darkdog24
Prispevkov: 547
Pridružen: 18 Sep 2003, 16:41
Kraj: Slovenia

Re: Pregled osebnega vozila

Odgovor Napisal/-a darkdog24 »

iRenault napisal/-a:Imam par vprašanj :)
Če ma kdo kkšne izkušnje, informacije,... zaželjeno :)

1. Ali ti lahko uniformirani policist (npr. ko te ustavi) pregleda avto brez utemeljenega suma? Vem da lahko pogleda po avtu, zanima me premikanje stvari, odpiranje različnih predalov (sovoznikov predal, skriti predali v tleh)?
Nekje se mi zdi da sem zasledil, da policist brez utemeljenega suma (da npr. pri osebnem pregledu najde marihuano itd.)/naloga ne sme pregledati skritih delov avtomobila (vsi predali,...).

2. Ali sme policist sam premikati stvari v avtomobilu, odpirati predale, ali lahko to storiš samo ti po navodilu policista?
Parkrat se mi je zgodilo da je kar navaliu v avto sam pa niti nisem videl kaj počne,...

3. Osebni pregled: Zanima me koliko te lahko pregleda (utemeljen sum ali brez le tega) in ali osebni pregled res lahko naredi le policist istega spola?
Zadnič me je policistka pri 2 stopinjah celzija na pol slekla da sm skor zmrznu tm.

4. Pregled vozila če nisi vozil, oz. nisi bil v vozilu? (utemeljen sum/brez suma)
Enkrat sem bil dežurni voznik in ko smo s prijatelji bli pred lokalom (avto sem imel parkiran čez cesto) so prišli policisti in po vprašanju kako smo prišli do tja, so mi rekli naj jih peljem do avta, katerega so mi potem pregledali. Dovoljeno? Glede na to da nisem bil v vozilu/nisem vozil.

Drgač še nikol nism meu slabih izkušenj, sam kdaj mi gre res na žiuce ko mi brez pojasnil premečejo cel auto, pogledajo povsod use in potem hvala, nasvidenje.

Hvala za odgovore in pojasnila :)
Vprašanje št. 1
Policist pri kontorli cestnega prometa ima pravico in dolžnost prvereiti dokumente vozila in voznika, preveriti njegovo psihofizično stanje in stanje vozila. Vozilo lahko policist vizuelno pregleda znotraj in zunaj, torej brez dovoljenja lastnika ali voznika vozila NE SME seči v predal naslon za roko itd... skratka ne sme kar po domače odpirati predale in metati stvari ven. Policist sme reči vozniku odprite mi ta predal, spraznite vse ven, daje to in ono itd....voznik pri tem mora ukaze izpolniti in sodelovati če ne kršitev (ZPrcp ali ZJRM) v kolikor pa se voznik temu izmika in ali policist med tem pregledom nekaj najde recimo vidi vrečko marihuane ali extasy tabletke itd... vizuelni pregled TAKOJ ustavi, voznika pozove naj izstopi ven, ga povpraša kaj je tisto in takoj obvesti PP dežurnega ali nadrejenega kateri potem sproži odredbo za hišno preiskavo vozila po možnosti pa tudi domačega naslova če gre za večjo količino. Če je majhna vrečka potem je to prekršek. Policists eveda pozove voznika naj mu izroči tisto vrečko če ta noče potem se porodi sum da je tega več.
Osebni pregled izgleda nekako akole, če ti neposredno zaznaš Jožeta, da da Francu v roko marihuano,extasy,pištolo itd.... potem lahko takoj na kraju opraviš osebni pregled brez kakršnih koli odredb. Drugače se osebni prelgd izvaja po odredbi in zajema pregled oblačil do golega.Telesne votline (danka,vagina) pa opravi samo zdravnik!

Vprašanje št. 2
Ne ne sme to lahko stori samo lastnik ali voznik vozila.Policist te poziva daj to, ono tukaj, tam to to ne to ja. itd... če ne sodeluješ sledi zgoraj opisani postopek.

Vprašanje št. 3
Osebni pregled sem opisal v vprašanju št. 1 zgoraj. Osebni pregled opravlja oseba istega spola, torej ženska preglejuje žensko in moški moškega.Če ne gre drugače in je nujno potrebno opraviti takšen pregled recimo moški ima pištolo za pasom ali ženska nož za hrbtom potem to lahko naredi tudi ženska na moškem ali moški na ženski pod pogojem, da se potem v enoti napiše Uradni zaznamek o tem ter se obvseti dežurnega na OKC 113 in svojega nadrejenega, da vedo.

Vprašanje št. 4
Pregled vozila se opravlja samo ob prisotnosti lastnika, voznika vozila.Voznik ali lastnik morata biti ob vozilu in ne 10 m stran. Če je avto parkiran na parkirišču in pride policija v tvojem primeru in sprašuje kdo je vozil ta avto in te potem pozovejo pojdi do avta lahko že na kraju rečeš, gospoda hvala lepa in na svidenje.Js nisem v avtu, kdo je avto vozil ne vem, ali kršim kaj sedaj tukaj na kraju če ne vas prosim, da me pustite pri miru ker sem zunaj vozila in uživam v nočnem življeju, tukaj imate podatke če želite vedeti kdo sem. Če je s tem avtom recimo pred tem nekdo divjal ipd....policija ima reg. št. in tip avta in potem je na policiji da razišče kdo je to bil če ne je odgovoren lastnik. Ne morejo pa te izvleč iz lokala in te pripeljat do avta in potem tam v avtu opraviti osebni pregled. Če je kdo to naredil bi se moral sleči, v kar pa dvomim da je tako butast.

Drugače pa menim, da imaš ti dosti opravka s policijo in da imaš na vesti nekaj cpp prekrškov oziroma tudi kej prekrškov iz nedovoljenih substanc mogoče celo kašne operativne informacije krožijo o tebi da snifaš kej ali preprodajaš, zato si pogosto ustavljan in prekontroliran. Ne mi govorit, da policija vstavi občana z 0 dosjejom in potem razturi cel avto. To se mogoče dogaja v filmu Leathal weapon v real lifu pa ne žal. Rekla kazala.
P O L I C I J A skrbi za Vašo varnost in za Vašo denarnico.

Bodi PREVIDEN cuvaj svojo denarnico.
darkdog24
Prispevkov: 547
Pridružen: 18 Sep 2003, 16:41
Kraj: Slovenia

Re: Pregled osebnega vozila

Odgovor Napisal/-a darkdog24 »

GHost14 napisal/-a:Kakšen mesec nazaj smo se s kolegi dobili na kavi. Eden od kolegov je med potjo do kafiča srečal policiste, ki so obrnili in se odpeljali za njim. V trenutku ko so prišli do parkirišča je imela kolega že parkiran in zaklenjen avto, sam pa je že stal pred vrati na vhodu v bar. Policist je prišel za njim in ga vprašal če je avto njegov, nakar ga je poklical nazaj do vozila, kjer mu je moral razkazat kompleten avto. Kljub temu da v času ''obravnave'' ni sedel za volanom, ali počel karkoli nenavadnega/sumljivega... so mu dali tud pihat.
Tako da smo se tud mi že spraševali, če je bil kolega v skladu s kakšnim zakonom to dolžan naredit. Sam vem da bi gospodu policistu reku da naj me počaka da pridem nazaj v avto, zanima pa me če bi imel prav.

P.S.: Smo imeli pa vsaj polepšano nedeljsko dopoldne, saj smo se precej nasmejali raznoraznim ''modrim'' ugotovitvam modrega moža postave :mrgreen:

Pravilno so postopili, voznika so zaznali med vožnjo se obrnili in se zapeljali za voznikom.tudi če bi voznik vstopil v lokal bi lahko prišli v lokal in ga pozvali naj pride ven. Če so ga dobili na vratih lokala in mu dali pihati ni problem saj je končal z vožnjo ampak je pred tem vozil mar ne? Po moji oceni je bilo vse ok, drugače bi bilo če bi se zapletlo na vratih, da bi rekel on ne bom, policija pa ja boš pa on ne bom in bi se scotali potem ne vem kako bi se razpletlo na sodišču.Nisem pravnik.
P O L I C I J A skrbi za Vašo varnost in za Vašo denarnico.

Bodi PREVIDEN cuvaj svojo denarnico.
Odgovori